Reklama

W tym artykule:

  1. Kwasy na przebarwienia: kwas azelainowy
  2. Kwasy na przebarwienia: kwas glikolowy
  3. Kwasy na przebarwienia: kwas ferulowy
  4. Kwasy na przebarwienia: kwas traneksamowy
  5. Kwasy na przebarwienia: kwas kojowy
Reklama

Kwasy na przebarwienia: kwas azelainowy

To kolejny ulubieniec gabinetów kosmetycznych i niezwykle skuteczny sposób na przebarwienia. Kwas azelainowy działa depigmentująco i rozjaśniająco. Oprócz tego wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przez co często jest polecany osobom zmagającym się z trądzikiem. Jest nieocenioną pomocą w walce z przebarwieniami potrądzikowymi, a często pomaga wręcz uniknąć tego rodzaju zmian pigmentacyjnych już na etapie wychodzenia ze stanu zapalnego. Przy okazji działa też seboregulująco, zmniejszając widoczność zaskórników i zwężając rozszerzone pory.

Kwas azelainowy jest składnikiem wielu profesjonalnych peelingów i kuracji, a także preparatów przeznaczonych do domowej pielęgnacji. Krem-żel depigmentujący z linii Azelac RU Sesdermy zawiera silnie regenerujące skórę czynniki wzrostu i pobudzający odnowę komórkową retinol. Emulsja rozświetlająca z kwasem azelainowym działa ochronnie, przeciwzapalnie i dodatkowo zawiera wysoki filtr UV, który blokuje szkodliwe działanie słońca i zmniejsza ryzyko powstawania nowych przebarwień.

Zobacz też: Kwasy na twarz - jak je stosować w domu, żeby nie zrujnować skóry?

Przebarwienia na twarzy – jak ich uniknąć i co zrobić, gdy się pojawią?

Przebarwienia na twarzy to częsty efekt uboczny letnich kąpieli słonecznych. Za ich powstanie odpowiadają substancje fotouczulające (np. retinol czy kwas glikolowy), ale również zaburzenia hormonalne. Mogą pojawiać się w różnych miejscach na twarzy, najczęściej na nosie, policzkach i czole. Na szczęście nieestetycznym plamkom można zapobiec – a gdy już się pojawią – pozbyć się problemu. Jak? Oto najskuteczniejsze sposoby!
Przebarwienia na twarzy
GettyImages

Kwasy na przebarwienia: kwas glikolowy

To jeden z najbardziej uniwersalnych kwasów - i chyba jeden z najczęściej stosowanych w kosmetyce w ogóle. Kwas glikolowy, czyli sztandarowa substancja złuszczająca z grupy AHA, ma bardzo wiele zastosowań. W większych stężeniach skutecznie złuszcza martwy naskórek i pomaga wygładzić skórę, zmniejszając widoczność zmarszczek, rozszerzonych porów, blizn i innych niedoskonałości. W niższych stężeniach odświeża i odmładza skórę - oraz ma właściwości nawilżające. Jest też skutecznym sposobem na przebarwienia. Kwas glikolowy rozjaśnia skórę i wyrównuje jej koloryt, powodując, że zmiany pigmentacyjne są mniej widoczne. Ponieważ jest stosunkowo mocnym kwasem, warto zacząć przygodę z nim od niższej koncentracji. Dobrym sposobem na "przyzwyczajenie" skóry do działania kwasu glikolowego jest tonik - np. Miya Cosmetics, z 5-proc. stężeniem. Regularnie stosowany przyniesie widoczną poprawę stanu skóry i przygotuje ją na mocniejsze zabiegi.

Zobacz też: Jakie kwasy będą najlepsze dla skóry w wieku 20, 30, 40 i 50 lat?

Usuwanie przebarwień – 4 najskuteczniejsze sposoby

Horoskop dzienny miłosny na 2 października 2024 dla Strzelca pokazuje, co dziś czeka ten znak zodiaku pod względem uczuciowym. Strzelce mogą liczyć na romantyczne niespodzianki, które przyspieszą bicie ich serca.
Love Zodiac 1920x1080 Strzelec
Adobe Stock

Kwasy na przebarwienia: kwas ferulowy

Jest niezrównany w walce z fotostarzeniem. Kwas ferulowy działa jak naturalny filtr ochronny, absorbując promieniowanie UVA i UVB (choć sam skutecznie nie ochroni skóry). Do tego ma działanie fotonaprawcze – neutralizuje szkody, które w skórze zdążyło wyrządzić słońce. I, co najważniejsze, rozjaśnia przebarwienia i blokuje powstawanie nowych.

Kultowe serum Dermomedica z kwasem ferulowym i 20-proc. stężeniem witaminy C to silne wsparcie w walce ze zmianami pigmentacyjnymi. Witamina C dodatkowo rozjaśnia skórę i poprawia jej koloryt. To najwyższe dostępne na rynku stężenie witaminy C w formie kwasu askorbinowego.

Kwasy na przebarwienia: kwas traneksamowy

To jeden z najsilniejszych składników aktywnych na przebarwienia. Kwas traneksamowy jest często wykorzystywany w profesjonalnych zabiegach i peelingach, a przez dekady był stosowany jako lek na ostudę. Jak działa? W dużym uproszczeniu, kwas traneksamowy zapobiega aktywacji melanocytów, która następuje np. pod wpływem światła słonecznego. To prowadzi do zahamowania procesów produkcji melaniny – naturalnego pigmentu w skórze, który odpowiada za jej kolor. Jej nadmiar rozkłada się nierównomiernie, powodując powstawanie przebarwień. Kwas transeksamowy zmniejsza aktywność tyrozynazy w melanocytach i blokuje nadmiarową produkcję melaniny.

Co istotne, kwas ten działa również rozjaśniająco na już istniejące zmiany pigmentacyjne. Wykazuje też skuteczne działanie w przypadku trądziku różowatego i cery z rozszerzonymi naczyniami. Ma właściwości przeciwzapalne i eliminuje dyskoloryt, spowodowany zarówno przez zmiany naczyniowe, jak i przebarwienia. Skoncentrowane serum rozjaśniające Casmara to prawdziwy kombajn na przebarwienia. Oprócz kwasu traneksamowego zawiera również kwas kojowy, migdałowy i oktadekadienowy. Ta kombinacja działa silnie rozjaśniająco i depigmentująco oraz zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

Kwasy na przebarwienia: kwas kojowy

Jest bardzo łagodny dla skóry, ale dla przebarwień nie ma litości. Kwas kojowy to kolejny superskładnik, stosowany na zmiany pigmentacyjne. Przede wszystkim skutecznie je rozjaśnia, a dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i złuszczającemu, pomaga również utrzymać młody, promienny wygląd skóry. Oprócz tego kwas kojowy, podobnie jak kwas traneksamowy, skutecznie blokuje działanie tyrozynazy, czyli enzymu pobudzającego produkcję melaniny. To sprawia, że jest jednym z najskuteczniejszych składników na przebarwienia. Oprócz tego, jest bardzo delikatny dla skóry i wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może być stosowany jako wsparcie w terapiach trądzikowych.

Kultowe formuły peelingów Cosmelan i Dermamelan bazują na wysokim stężeniu kwasu kojowego i witaminy C, oraz innych składników o działaniu depigmentacyjnym (m.in. kwas azelainowy, wyciąg z lukrecji, α-arbutyna). Swoją skuteczność zawdzięczają w dużej mierze pielęgnacji uzupełniającej zabieg, która wzmacnia i przedłuża jego efekty. Krem Cosmelan to nieodłączny element tej ultraskutecznej kuracji na przebarwienia.

Reklama

Krem Dermaquest SkinBrite zawiera kombinację potężnych składników depigmentujących i przeciwstarzeniowych, m.in. kwas kojowy, witaminę C, komórki macierzyste z lilii białej, a także wybielający i rozjaśniający przebarwienia heksylorezorcynol. Oprócz działania depigmentującego, regeneruje skórę i oddziałuje na wszystkie oznaki starzenia.

Reklama
Reklama
Reklama