Reklama

W tym artykule:

  1. Mezoterapia - co to jest?
  2. Mezoterapia igłowa - efekty
  3. Mezoterapia - co zawierają koktajle do mezoterapii?
  4. Czy mezoterapia twarzy i ciała różni się?
  5. Czy mezoterapia pomaga w leczeniu trądziku?
  6. Mezoterapia - jak często wykonuje się zabieg?
Reklama

Mezoterapia - co to jest?

Mezoterapia igłowa to niechirurgiczny zabieg miejscowy polegający na podaniu do skóry właściwej preparatów rewitalizujących, witaminowych lub leków za pomocą drobnych i gęstych nakłuć. Od wielu lat jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. I jest to sława w pełni zasłużona.

Mezoterapia to nieinwazyjny i bardzo skuteczny sposób na odmłodzenie i regenerację skóry. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na wzmacnianiu i uzdrawianiu skóry od środka (mezo-terapia). Podczas zabiegu głęboko pod skórę podaje się substancje odżywcze za pomocą serii mikronakłuć. Wstrzykiwany preparat (tzw. mezokoktajl) to mieszanka specjalnie dobranych składników, dopasowanych do potrzeb i problemów pacjenta.

Choć mezoterapia igłowa kojarzy się głównie z odmładzaniem twarzy i usuwaniem cieni pod oczami, może być też stosowana na ciało, a nawet w celu zmniejszenia wypadania włosów (mezoterapia skóry głowy). Pomaga w ujędrnieniu i nawilżeniu wiotkiej skóry, pobyciu się cellulitu oraz blizn i rozstępów. Może być stosowana na szyję i dekolt, dłonie, brzuch, ramiona, uda i pośladki. W gabinetach medycyny estetycznej często wykonuje się też mezoterapię bezigłową, w trakcie której odżywcze substancje są wprowadzane za pomocą impulsów elektrycznych.

Testowałyśmy MICROBLADING - czy warto zrobić makijaż permanentny brwi?

Zanim zdecydujesz się na microblading brwi, sprawdź, jak wygląda zabieg, czy boli i ile trzeba za niego zapłacić. Przetestowałyśmy microblading - podpowiadamy, czy boli, jak długo się trzyma i w końcu - czy warto zrobić makijaż permanentny brwi tą metodą.
Microblading brwi
GettyImages

Mezoterapia igłowa - efekty

Mezoterapia igłowa to prawdziwy hit w gabinetach kosmetycznych. Nie bez powodu to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów. Mezoterapia igłowa to doskonałe narzędzie do walki z wieloma problemami skórnymi. Wskazaniami do wykonania zabiegu są m.in. objawy starzenia się skóry, przebarwienia, łojotok, cellulit czy słabe i wypadające włosy. Efekty mezoterapii igłowej, tak jak większości zabiegów kosmetycznych, widoczne są dopiero po kilku seriach. Wyjątkiem jest, kiedy pacjentka jest dość młodą osobą, a przebarwienia nie są mocno widoczne. Wtedy różnice można zobaczyć już po pierwszej wizycie. W większości przypadków na efekt trzeba jednak poczekać.

Mezoterapia igłowa zapewnia efekt liftingu, poprawia jędrność i elastyczność skóry oraz modeluje kontur twarzy. Świetnie nawilża skórę oraz ją rewitalizuje. Oprócz tego skutecznie redukuje zmarczki, cellulit i ogranicza wydzielanie sebum. O ilości i częstotliwości zabiegów zadecyduje specjalista, kiedy zapozna się z problemami skórnymi. Najlepsze efekty widoczne są zazwyczaj po serii od 3 do 6 zabiegów wykonywanych regularnie co 1-4 tygodni.

Zobacz także

Mezoterapia - co zawierają koktajle do mezoterapii?

Preparaty do zabiegów mezoterapii twarzy, szyi i dekoltu zawierają w swoim składzie głównie kwas hialuronowy i inne indywidualnie dobrane składniki, takie jak: witaminy (najczęściej A, C, E), peptydy, aminokwasy czy substancje czynne pochodzące np. z alg i zielonej herbaty. Bardzo często do mezoterapii wykorzystuje się także osocze bogatopłytkowe - czyli odwirowaną i specjalnie przygotowaną krew własną pacjenta. Osocze ma wspaniałe właściwości regeneracyjne i jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na odmłodzenie skóry.

Kwas hialuronowy, będący głównym składnikiem koktajli mezoterapeutycznych, jest również związkiem naturalnie występującym w naszej skórze, działa jak gąbka, wiążąc w skórze wodę. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Dodatkowo, dostarczane do skóry przy pomocy mezoterapii witaminy wykazują 100% swojej przewidzianej aktywności. Dzięki bezpośredniej drodze podania witaminy nie utleniają się, a ich ilość wystarcza do spowodowania zakładanych procesów, takich jak: zwiększenie produkcji kolagenu czy hamowanie degenerujących skórę reakcji wolnorodnikowych - mówi doktor Pawlikowski.

Na ciało wykorzystuje się preparaty zwierające np. DMAE (dimetyloaminoetanol) - to substancja wywołująca efekt mocnego napięcia skóry i liftingu. Zwiększa również napięcie mięśniowe, poprawia jakość skóry, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, głęboko odżywia skórę. Drugą substancją jest fosfatydylocholina.

Mechanizm jej działania polega na rozpuszczeniu i eliminowaniu tkanki tłuszczowej. Z łatwością przenika przez błony komórkowe do ich wnętrza, a podana w większych ilościach powoduje rozluźnienie struktury błon i w efekcie ich rozerwanie. Po wniknięciu do niej powoduje rozpad nagromadzonych trójglicerydów - dodaje doktor Pawlikowski.

Czy mezoterapia twarzy i ciała różni się?

Podczas zabiegów mezoterapii ciała głębokość podawania uwarunkowana jest zastosowanym preparatem oraz problemem - w przypadku cellulitu wstrzykuje się go głębiej niż przy zabiegu na rozstępy. Używa się do tego preparatów o niższym stężeniu, niż te, które są przeznaczone do rewitalizacji twarzy.

Drogeryjne kosmetyki z kwasem hialuronowym i retinolem, którymi zachwyciły się testerki Kobieta.pl: "Stosunek ceny do jakości jest naprawdę rewelacyjny"

Różny wiek, różne rodzaje skóry i jedna linia produktów - jak nowości Eveline Cosmetics odnalazły się w kosmetyczkach Klubu Testerek Kobieta.pl? Ich opinie sprawiły, że chcemy jak najszybciej biec do drogerii!
Drogeryjne kosmetyki z kwasem hialuronowym i retinolem, którymi zachwyciły się testerki Kobieta.pl: "Stosunek ceny do jakości jest naprawdę rewelacyjny"
Getty Images

Czy mezoterapia pomaga w leczeniu trądziku?

Mezoterapia igłowa jest z powodzeniem wykorzystywana do leczenia różnych problemów urodowych. Co z leczeniem trądziku zwykłego, trądziku różowatego, cellulitu? Specjaliści donoszą, że najlepiej wówczas nie wykonywać tego zabiegu, aby nie przenosić infekcji z miejsca na miejsce. Można jednak rozważyć zabieg przy trądziku różowatym, gdy ten znajduje się w remisji. Wówczas dobrze sprawdzi się mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

W przypadku cellulitu zabiegi mezoterapii należy łączyć z mechanicznym pobudzaniem mikrokrążenia, np. endermologią, masażem manulanym, drenażem limfatycznym, falami radiowymi, podczerwienią i karboksyterapią. Coraz większą popularnością cieszy się też mezoterapia bezigłowa, podczas której głowicę z mikroigłami zastępują impulsy elektryczne.

Reklama

Mezoterapia - jak często wykonuje się zabieg?

Każdy zabieg zmienia skórę na lepsze. Ale jeśli chcemy, żeby efekty się utrzymywały, należy go wykonać w serii. Z reguły wykonuje się od 3 do 7 zabiegów mezoterapii w odstępach co 7-21 dni. Potem wystarczy zabieg przypominający co 3-6 miesięcy.

Elektrostymulacja: ta metoda modelowania sylwetki jest coraz popularniejsza. Usuwa nadmiar tłuszczu i niweluje cellulit

Elektrostymulacja to zabieg, który wykorzystuje się w różnych terapiach leczniczych lub przy modelowaniu sylwetki. Choć jest dość powszechny i bezpieczny, jeśli umiejętnie się go przeprowadzi, dla wielu wciąż stanowi tajemnicę. Aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, stosuje się różne zabiegi. Wśród nich znajduje się także elektrostymulacja. Oferują ją obecnie salony odnowy biologicznej oraz różnego rodzaju studia urody. Może ona także złagodzić ból, pomóc w walce z cellulitem, wesprzeć terapię przy leczeniu porażeń, dlatego też może być stosowana również w gabinetach lekarskich.
Elektrostymulacja 0 co to jest?
Fot. Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama