Piszą o nim: "To płynne cudeńko", "Naj-le-pszy". Kwas ferulowy - właściwości, najlepsze kosmetyki, zabiegi. Sprawdzamy, co sprawia, że tak chętnie po niego sięgamy
Kwas ferulowy to jeden z najsilniejszych sprzymierzeńców w walce ze starzeniem. Wygładza zmarszczki, blokuje powstawanie plam pigmentacyjnych i naprawia to, co zdążyło zniszczyć promieniowanie słoneczne. W dodatku w wysokich stężeniach można go stosować przez cały rok! Jak działa i dlaczego warto po niego sięgnąć?
- Xymena Borowiecka
W tym artykule:
- Kwas ferulowy: właściwości
- Kwas ferulowy a promieniowanie UV
- Kwas ferulowy na zmarszczki
- Co jeszcze potrafi kwas ferulowy?
- Kosmetyki z kwasem ferulowym, w które warto zainwestować
- Peeling chemiczny z kwasem ferulowym
- Jak wygląda zabieg z kwasem ferulowym?
Kwas ferulowy: właściwości
Kwas ferulowy to rozpuszczalna w wodzie i alkoholu pochodna kwasu cynamonowego. Naturalnie można go spotkać m.in. w orzechach, pszenicy, owsie, życie, burakach czy ziarnach kawy. Występuje także w nasionach, liściach i korze drzew iglastych. W kosmetologii jest znany przede wszystkim jako silny antyoksydant, który skutecznie zapobiega starzeniu się skory i neutralizuje działanie szkodliwych czynników przyspieszających ten proces. Działa wyciszająco na stany zapalne i często jest stosowany w terapiach trądziku pospolitego czy różowatego, pomaga też przy cerach tłustych i łojotokowych. Przede wszystkim jednak jest jednym z najpotężniejszych składników o działaniu przeciwstarzeniowym. Co jeszcze potrafi i dlaczego warto sięgnąć po peeling chemiczny z tym kwasem?
Kwas ferulowy a promieniowanie UV
Nie od dziś wiadomo, że głównym przeciwnikiem w tym starciu jest słońce. Promieniowanie UV niszczy włókna kolagenu i elastyny, które zapewniają skórze jędrność i elastyczność, a do tego uszkadza struktury DNA, czego skutkiem jest rozszerzanie naczyń krwionośnych, przebarwienia na twarzy i głębokie zmarszczki. Kwas ferulowy to skuteczna broń w walce z fotostarzeniem - absorbuje promieniowanie UVA i UVB, dzięki czemu działa jak naturalny filtr ochronny. Oprócz tego minimalizuje szkody, jakie do tej pory zdążyło wyrządzić słońce. Dzieje się tak, ponieważ kwas ten wykazuje właściwości depigmentacyjne: kontrolując tyrozynazę hamuje produkcję melaniny i tym samym powstawanie przebarwień.
Kwas ferulowy zabezpiecza skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, przed działaniem ciepła i wysoką temperaturą, które niszczą włókna kolagenowe. W okresie wiosenno-letnim będzie więc chronił komórki skóry od wewnątrz, działał poniekąd jak filtr, ale nie chemiczny czy fizyczny, który pochłania bądź odbija promieniowanie, ale taki, który chroni komórkę od wewnątrz, zapobiegając jej starzeniu się – wyjaśnia Aneta Walczak, kosmetolog marki Sesderma.
Kwas ferulowy na zmarszczki
Oprócz przebarwień, które często są zmorą dojrzałej skóry, kwas ferulowy jest równie skuteczny w walce ze zmarszczkami. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz otacza skórę parasolem ochronnym przed czynnikami, które przyspieszają procesy starzenia. Oprócz promeniowania UV zaliczamy do nich: zanieczyszczenie powietrza, stres, niewłaściwą dietę czy niezdrowy styl życia. To właśnie one powodują stany zapalne i wzmożoną aktywność wolnych rodników, które powodują szybsze starzenie się skóry. Kwas ferulowy zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki czy lwia zmarszczka.
Co jeszcze potrafi kwas ferulowy?
Oprócz działania fotonaprawczego i ochronnego, kwas ferulowy stabilizuje witaminy C i E, które w roztworach wodnych są bardzo wrażliwe na utlenianie się, promieniowanie UV oraz wysokie temperatury, przez co z czasem tracą swoje właściwości. Obecność w składzie kosmetyku kwasu ferulowego pozwala zachować je na dłużej i zwiększyć efektywność ich działania. Nic więc dziwnego, że producenci dermokosmetyków i kosmeceutyków coraz częściej zawierają go w swoich formułach.
Kosmetyki z kwasem ferulowym, w które warto zainwestować
Kwas ferulowy można znaleźć w różnych stężeniach w kremach i serach, tonikach, peelingach i innych produktach do codziennej pielęgnacji. W wyższym stężeniu znajdziemy go w profesjonalnych preparatach złuszczających, przeznaczonych do zabiegów gabinetowych.
Serum z kwasem ferulowym
Tego typu produktów jest najwięcej. Kupicie je i za kilkadziesiąt, i za kilkaset złotych. Zasadniczą różnicą będzie wspomniane już stężenie. Popularnym serum z kwasem ferulowym (3%) jest Serum Antyoksydacyjne Reswerartol 3% + Kwas Ferulowy 3% marki The Ordinary. To kosmetyk wegański, w którego skład poza kwasem ferulowym wchodzi reswerartol - ceniony w branży beauty, naturalny polifenol pochodzący z rdestowca ostrokończystego. Serum o formule bez wody, olejków, silikonu i alkoholu może być łączone z innymi produktami do pielęgnacji, aby wzmocnić ich antyoksydacyjne właściwości. Jego ogromną zaletą jest cena - za klasyczne, 30 ml opakowanie zapłacicie 39 zł.
Sporo droższym, ale naprawdę skutecznym produktem z kwasem ferulowym jest również Aktywne serum z witaminą C, floretyną i kwasem ferulowym Phloretin C Serum marki Dermomedica. To dermokosmetyk o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Docenią go zwłaszcza osoby posiadające cerę naczynkową - wzmacnia bowiem naczynka krwionośne, a co za tym idzie redukuje rumień i zaczerwienienie. Floretyna, która poza witaminą C i kwasem ferulowym, znajduje się w jego formule, jest silnym antyoksydantem o dodatkowym działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Serum jest więc również dobrym wyborem dla posiadaczek cery mieszanej, tłustej i problematycznej, np. dotkniętej trądzikiem różowatym.
Warto również zwrócić uwagę na serum Mesoestetic - AOX Ferulic - Antyoksydacyjne serum z witaminą C. To kosmet przeznaczony dla każdego typu skóry, które sprawdzi się w walce ze szkodliwym promieniowaniem UVB, UVA, IR i HEV. Zapobiega uszkodzeniom komórek wywołanymi różnymi rodzajami promieniowania, ograniczając skutki fotostarzenia. Zapewnia wysoką ochronę antyoksydacyjną, dzięki czemu jest idealny dla osób przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych, palących papierosy czy narażonych na działanie smogu.
Krem z kwasem ferulowym
Kosmetykiem do codziennego stosowania, na który warto zwrócić uwagę jest krem marki Collistar - Attivi Puri Witamina C + Kwas Ferulowy. Zawiera czysty kwas etylo-askorbinowy, stabilną pochodną witaminy C nowej generacji oraz oczywiście kwas ferulowy. Beztłuszczowa formuła przyjemnie wtapia się w skórę i nie obciąża jej, a więc można nakładać go również pod makijaż.
Nieco droższą propozycją, ale równie interesującą jest Intensive Propolis + Ferulic Acid Créme Perfectrice - krem do twarzy marki Institut Esthederm. To profesjonalny kosmetyk, który zdecydowanie spodoba się osobom posiadającym cerę mieszaną lub problematyczną. Ma nietłustą formułę, a jednocześnie wspaniale nawilża i matuje. Stosowany regularnie redukuje niedoskonałości i wygładza zmarszczki mimiczne.
Pielęgnacja twarzy kosmetykami z kwasem ferulowym
Chcecie do codziennej pielęgnacji włączyć inne kosmetyki z kwasem ferulowym? Zacznijcie na przykład od esencji do twarzy Ferulic Brew marki Kiehl’s. Ma lekką konsystencję, która łatwo się wchłania, a jej działanie widać od pierwszego zastosowania. Usuwa martwy naskórek, pozostawiając skórę gładszą i bardziej promienną. Kosmetyk nie zawiera parabenów, ftalanów, siarczanów ani syntetycznych substancji zapachowych, a więc świetnie sprawdzi się także u osób z cerą wrażliwą.
Peeling chemiczny z kwasem ferulowym
To prawdziwy hit gabinetów. Jest bardzo delikatny i nie powoduje widocznego łuszczenia, a ze względu na jego działanie fotonaprawcze i fotoochronne można go stosować przez cały okrągły rok (również latem). Profesjonalne peelingi zawierają najczęściej 12 proc. stężenie kwasu ferulowego i często łączą także działanie innych składników (np. witaminy C i E, kwasu hialuronowego czy florentyny). Peeling z kwasem ferulowym jest dedykowany przede wszystkim cerom dojrzałym z widoczną utratą jędrności i elastyczności, ale sprawdzi się też w przypadku piegów, melasmy, trądziku, czy łojotoku.
Jak wygląda zabieg z kwasem ferulowym?
Na odtłuszczoną skórę nakładana jest pierwsza warstwa peelingu, która jest delikatnie wmasowywana. Następnie kosmetyczka nakłada kolejną warstwę. Z gabinetu wychodzimy bez zmywania preparatu – musi on pozostać na skórze przynajmniej przez kilka godzin. Po tym czasie zmywamy go wodą. Przeciwwskazaniem do zabiegu z kwasem ferulowym są wszelkie podrażnienia skóry, a także przyjmowanie leków z retinoidami. Peelingu nie wykonuje się także u kobiet w ciąży. Po zabiegu nie zapominajmy o ochronie UV, a także o tym, by nie wykonywać równolegle żadnych dodatkowych zabiegów złuszczających w domu.
TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: