Uwaga! TE kremy z filtrem nie chronią przed słońcem!
Wyniki najnowszych badań są szokujące! Okazuje się, że nie wszystkie kremy z filtrem chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Na jakie kosmetyki lepiej uważać?
Kremy z filtrem nie chronią przed słońcem?
Na pewno nie wszystkie! Nawet jeśli na opakowaniu kosmetyku widnieje informacja, że zawiera on filtr SPF. Eksperci ostrzegają, że oznaczenia producentów często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Podczas corocznej konferencji Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów w Edynburgu ujawniono wyniki badań, które stwierdzają, że kremy kosmetyczne z filtrami UV są znacznie mniej skuteczne w ochronie przed słońcem niż konwencjonalne kremy przeciwsłoneczne. Mowa tu głównie o kremach nawilżających z filtrem SPF20, SPF30 (a nawet SPF50) i innych kosmetykach (np. kolorowych), które według producentów są wyposażone w filtry SPF. Najnowsze badania brytyjskich naukowców podważają ich skuteczność w ochronie przed słońcem. Dlaczego tak się dzieje?
Kremy z filtrem: co mówią badania?
Zdaniem naukowców z Liverpoolu, którzy przeprowadzili to badanie, kosmetyki nawilżające i pielęgnacyjne z filtrami UV chronią przed słońcem o wiele mniej skutecznie niż tradycyjne kremy przeciwsłoneczne. By to sprawdzić, naukowcy poprosili uczestników badania, by nałożyli na twarz preparaty z filtrami UV. Jednego dnia grupa miała nałożyć krem nawilżający z filtrem SPF, dzień późiej - tradycyjny krem przeciwsłoneczny. Następnie uczestnikom zostały zrobione zdjęcia za pomocą specjalnego aparatu, który rejestruje jedynie promieniowanie UV. Dzięki niemu możliwe było zaobserwowanie, który preparat lepiej chroni przed słońcem.
Kremy z filtrem: nawilżacze kontra kremy przeciwsłoneczne
Na zdjęciach widać wyraźną różnicę pomiędzy zwykłymi kremami pielęgnacyjnymi z filtrem, a specjalnymi preparatami do opalania. Im ciemniejsza twarz na zdjęciu - tym wyższa ochrona przed promieniowaniem UV. Na zdjęciu po lewej wyraźnie widać, że preparat pochłonął więcej światła UV - a zatem chroni skórę skuteczniej niż krem zastosowany przez tę samą osobę na zdjęciu po prawej stronie. Wyraźnie widać też obszary twarzy, na które uczestnicy z reguły nakładają mniej kremu - na zdjęciach są one jaśniejsze.
Naukowcy porównali w ten sam sposób zdjęcia pozostałych uczestników. We wszystkich przypadkach, ochrona byłą znacznie skuteczniejsza, gdy używali dedykowanych kremów przeciwsłonecznych. Okazało się też, że nakładając kremy pielęgnacyjne lub nawilżające z filtrem, uczestnicy pokrywali nimi tylko 84% twarzy, natomiast stosując preparaty przeciwsłoneczne - twarz była chroniona w 89%. Jak wynika z badań, średnio biorąc jesteśmy więc bardziej skłonni aplikować grubsze warstwy kremu przeciwsłonecznego niż kosmetyków pielęgnacyjnych z filtrem. W przypadku tych ostatnich nakładamy zdecydowanie mniej preparatu i robimy to mniej dokładnie, często omijając wiele obszarów (np. okolice oczu). To, zdaniem naukowców, ma również ogromny wpływ na skuteczność ochrony przeciwsłonecznej.
Jak przyznaje Matthew Gass z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów, choć kremy nawilżające i kosmetyki kolorowe z filtrami UV nie chronią przed słońcem tak skutecznie jak preparaty przeciwsłoneczne, czasami lepsza jest taka ochrona niż żadna. Jeśli jednak planujemy przebywać na słońcu przez dłuższy czas, to zdecydowanie za mało. Wówczas konieczne jest zaopatrzenie się w krem przeciwsłoneczny (sunscreen) z wysokim filtrem SPF.