Kosmetyki z niacynamidem – cenne wsparcie dla Twojej skóry
Zbawienne działanie witamin znane jest od wieków, jednakże zalety stosowania niektórych z nich w kosmetologii odkryto stosunkowo niedawno. Przykładem może być niacynamid – pochodna witaminy B3, która dzięki swojej skuteczności i wielokierunkowemu działaniu przebojem wdarła się w składy kosmetyków przeznaczonych do regularnej pielęgnacji twarzy. Jak działa niacynamid i jakie można osiągnąć efekty, stosując go systematycznie?
- Materiał Partnera
Niacynamid – podstawowe informacje
Na początek krótka lekcja chemii: witamina B3 (zwana także witaminą PP, niacyną bądź czynnikiem przeciwpelagrycznym) to połączenie kwasu nikotynowego oraz jego amidu. Wbrew pozorom nie ma ona jednak nic wspólnego z pewnym paskudnym nałogiem, a wręcz przeciwnie – to składnik pełen cennych właściwości, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Niacynamid jest prekursorem koenzymów NADH i NAPDH, czyli aktywnych form biorących udział w wielu reakcjach – między innymi w procesie odbudowy bariery ochronnej naskórka czy produkcji energii w komórkach. To niezwykle istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że poziom koenzymów z biegiem lat ulega obniżeniu. Niedobór witaminy B3 może doprowadzić nawet do pelagry – choroby, której łacińska nazwa (pellis aegra) oznacza dosłownie „chorą skórę”.
Niacynamid nie ma zapachu, rozpuszcza się w wodzie i jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego organizmu. Ponadto, jego wykorzystanie w kosmetyce jest ułatwione, gdyż składnik ten jest niezwykle łatwo absorbowany przez skórę, a także cechuje się wysoką odpornością na światło, ogrzewanie i utlenianie – i to w stopniu znacznie przewyższającym inne substancje o podobnych właściwościach.
Warto dodać, że witamina B3 jest co prawda produkowana przez organizm, ale jedynie w znikomych ilościach, dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej niedoborów „z zewnątrz” – poprzez suplementację czy stosowanie kosmetyków z niacynamidem.
Zbawienne działanie witaminy B3 na skórę twarzy
Szerokie spektrum działania niacynamidu to chyba jego największa zaleta – jest to bowiem substancja, która równie dobrze sprawdza się przy skrajnie różnych rodzajach skóry.
Osoby borykające się z cerą trądzikową docenią jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a także regulujące pracę gruczołów łojowych. Niacynamid hamuje namnażanie bakterii odpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych, a przypadku tych już powstałych skutecznie niweluje ich widoczność.
Kosmetyki z niacynamidem pomagają także uporać się z przebarwieniami wszelkiego pochodzenia – na przykład tych będących wynikiem hiperpigmentacji czy zmian hormonalnych. Skóra sucha i wrażliwa natomiast dzięki systematycznemu stosowaniu witaminy B3 stanie się lepiej nawilżona i odporna na działanie czynników zewnętrznych, bowiem związek ten wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, czyli swoistą „tarczę” złożoną z lipidów i ceramidów.
Niacynamid stanowi też silny antyoksydant, czyli związek powstrzymujący powstawanie wolnych rodników – cząstek zwiększających ryzyko chorób i przyspieszających procesy starzeniowe. Pośrednio pomaga spowolnić upływ czasu, chroniąc skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Jak stosować kosmetyki z niacynamidem?
Stosowanie niacynamidu warto rozpocząć od metody małych kroków – na przykład wybierając kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Coraz częstsze opinie o dobroczynnym działaniu witaminy B3 poskutkowały bowiem częstszym wykorzystaniem tego związku w żelach do mycia twarzy, kremach, serach i innych produktach, po które zwykle sięgamy każdego dnia.
Oczyszczanie skóry warto więc rozpocząć od płynu micelarnego z dodatkiem niacynamidu (na przykład z linii Authentic marki Tołpa), który efektywnie, ale łagodnie pozbawi skórę resztek makijażu i zanieczyszczeń. Żel oczyszczająco-matujący od Revolution Skincare to zaś propozycja dla miłośników kosmetyków opartych na naturalnym wegańskim składzie. Marka ta zresztą ma w zanadrzu dużo więcej interesujących przykładów wykorzystania niacynamidu – biodegradowalne maseczki oczyszczające, 7-dniową kurację regenerującą w ampułkach czy mgiełkę matującą – zastosowanie jej przed makijażem przedłuży trwałość kolorowych kosmetyków i pozwoli uniknąć efektu świecącej się skóry. Serum od Geek&Gorgeous zawiera natomiast niacynamid w nieco większym stężeniu (10%), dlatego sprawdzi się u osób, które ze względu na specyfikę swojej skóry potrzebują zdecydowanego, mocniejszego działania.
Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, jednak w przypadku pielęgnacji skóry nawet mała zmiana może skutkować ogromną różnicą. Warto zatem bliżej przyjrzeć się kosmetykom z niacynamidem i włączyć je do grupy systematycznie stosowanych produktów. Związek ten to bowiem źródło nieocenionego wsparcia dla skóry – i to każdego typu oraz w każdej kondycji.