Reklama

Żyjemy w czasach kiedy ludzie w końcu przejrzeli na oczy i zrozumieli, że chemicznie produkowane produkty, ulepszacze i konserwanty nie są dobre dla naszego ciała. Zarówno w żywności, jak i kosmetykach. Nasze organizmy zdecydowanie tęsknią za naturą, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście.
Czym są kosmetyki organiczne?
Kosmetyki takie, coraz bardziej popularne nie maja w swoim skaldzie konserwantów. Mają przez to krótszą datę ważności, ale działają lepiej na naszą skórę. Wiele z nich należy przez to przechowywać w lodówce. Konserwanty, czyli parabeny powodują wiele uczuleń i są też podejrzewane o działanie rakotwórcze.
Zwykłe, najczęściej tanie kosmetyki zawierają też SLS-y oraz SLES-y, są to pochodne siarczanu sodu i ropy naftowej. Są one odpowiedzialne m.in. za pienienie się szamponów czy żeli pod prysznic. Składniki te mocno wysuszają nasza skórę, dlatego często po prysznicu mamy suchą, łuszczącą się skórę.
W kosmetykach organicznych nie ma też składników pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego wywodzących się z upraw modyfikowanych genetycznie.
Podstawą w składzie kosmetyków organicznych są naturalne wyciągi z roślin, olejki eteryczne, naturalne oleje i masła czy otręby lub płatki owsiane.
Kosmetyki organiczne zazwyczaj pięknie pachną i nie powodują alergii. Są bezpieczne dla naszej skóry. Dodatkowo są produkowane w sposób bezpieczny dla środowiska, a ich opakowania najczęściej są z materiałów recyklingowych.
Jak rozpoznać prawdziwe kosmetyki organiczne?
Jednym z certyfikatów gwarantującym oryginalne kosmetyki organiczne jest Certyfikat Soil Association przyznawany przez angielską organizację Soil Association. Produkty oznaczone tym certyfikatem muszą spełnić bardzo rygorystyczne kryteria obejmujace cały łańcuch produkcji.
Innymi certyfikatami eko są:
Cosmebio – produkty z tym certyfikatem muszą zawierać przynajmniej 95% składników pochodzenia naturalnego z upraw ekoloicznych.
Demeter – niemiecki certyfikat dla marek produkujących wyłącznie z produktów uprawianych bez udziału nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin.
Ecocert – podobnie jak Cosmebio certyfikat ten wymaga użycia przynajmniej 95% surówców naturalnych z upraw eko.
NaTrue – europejska organizacja, która wymaga, aby przynajmniej 75% wszystkich produktów danej marki spełniało jej wymogi. Przyznaje ona trzy certyfikaty: kosmetyk naturalny (jedna gwiazdka) , kosmetyk naturalny ze składnikami bio (dwie gwiazdki) oraz kosmetyk organiczny (trzy gwiazdki) . Certyfikat ten posiada m.in. marka PAT&RUB.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama