Reklama

Co to jest hydrolat?

Hydrolat, mówiąc najprościej, jest produktem ubocznym procesu pozyskiwania olejków eterycznych. To pozostała po destylacji woda z niewielkimi ilościami olejów i fragmentów roślin. Ponieważ hydrolaty dość łatwo ulegają zepsuciu, a ich działanie antybakteryjne jest słabsze niż działanie olejków eterycznych, można znaleźć w nich niewielki dodatek alkoholu albo konserwantu. Po otwarciu warto hydrolat przechowywać w lodówce.

Reklama

Mimo bogatej oferty producentów, warto pokusić się o to, by zrobić hydrolat DIY. Kilka receptur znajduje się poniżej. Kosmetyk można stosować bez rozcieńczania i bezpośrednio na skórę. Różne rodzaje można też mieszać w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć.

Hydrolat wykorzystać można jako domowy tonik: wystarczy nanieść go za pomocą płatka kosmetycznego lub spryskać nim twarz, aby przywrócić odpowiedni odczyn i przygotować skórę na kolejne etapy pielęgnacji. Hydrolaty są nieocenione w procesie produkcji domowych płukanek, masek, odżywek oraz jako baza humektantowa przy olejowaniu włosów, zwłaszcza wysokoporowatych. Mogą też pełnić rolę odświeżającej mgiełki lub wykończenia makijażu: spryskanie przypudrowanej twarzy hydrolatem to gwarancja świeżego i naturalnego efektu.

Jak zrobić hydrolat z czystka?

Hydrolat z czystka to jeden z mniej popularnych sposobów wykorzystania tej rośliny. Jak zrobić hydrolat w domu z jej wykorzystaniem?

Potrzebne będą:

  • 2 łyżki suszonego czystka
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego
  • gotowana zdemineralizowana woda

Czystek i ocet należy zalać wrzątkiem i przykryć, by umożliwić powstanie esencjonalnego naparu. Następnie całość można przecedzić, wodę ostudzić do temperatury pokojowej i przelać do buteleczki. Tak przygotowany hydrolat z czystka nadaje się do stosowania przez 2–3 tygodnie, powinien jednak być przechowywany w lodówce.

Hydrolat z czystka można stosować jako mgiełkę lub tonik. Szczególnie sprawdzi się w przypadku skóry delikatnej, suchej, skłonnej do alergii. Polecany jest także osobom walczącym z trądzikiem, gdyż ma działanie antybakteryjne, ściągające i regulujące produkcję sebum. Hydrolat czystkowy wygładzi i napnie również cerę dojrzałą. Innym zastosowaniem jest wcieranie kosmetyku w skórę głowy w celu stymulowania porostu włosów i walki z łupieżem. Powinny z hydrolatu czystkowego skorzystać osoby zmagające się z częstymi egzemami. Jego antywirusowe działanie przyda się w walce z opryszczką i grzybicami skóry.

Jak zrobić hydrolat z zielonej herbaty?

Kolejny wariant hydrolatu można przygotować na bazie zielonej herbaty. Do zrobienia tego kosmetyku wykorzystuje się:

  • 2 łyżki suszu zielonej herbaty
  • wodę destylowana

Potrzebna będzie jeszcze kawiarka, do której - w miejsce kawy - wsypuje się susz. Dolną część należy napełnić wodą, a następnie podgrzewać tak długo, aż płyn z dołu odparuje i znajdzie się w górnym pojemniku. Całość należy przecedzić i przechowywać w lodówce.

Hydrolat z zielonej herbaty sprawdzi się u posiadaczek cery tłustej i mieszanej. Reguluje on produkcję sebum, ograniczając przetłuszczanie się skóry. Ma także działanie antybakteryjne, ściągające i przeciwzapalne. Zielona herbata delikatnie rozjaśnia, oczyszcza i odświeża skórę, dzięki czemu nabiera ona blasku i prezentuje się zdrowiej. Co ważne, w przypadku tego hydrolatu nie trzeba omijać okolic oczu: wręcz przeciwnie, możliwe, że pomoże on rozjaśnić cienie i zmniejszyć opuchnięcia.

Jak zrobić hydrolat rumiankowy?

Hydrolat rumiankowy można przygotować, podobnie jak ten z zielonej herbaty, w kawiarce. Wystarczy wykorzystać:

  • 2 garści suszonego rumianku lub 4 garści świeżych kwiatów
  • wodę destylowaną

Jeśli decydujemy się na świeżo zebrane kwiaty, przed rozpoczęciem działań należy je oczyścić i pozbawić nieproszonych gości. Następnie susz lub kwiaty wsypuje się do kawiarki, dalej postępując jak w recepturze powyżej.

Rumianek znany jest ze swoich właściwości łagodzących i przeciwzapalnych. Hydrolat z tej rośliny pomoże przede wszystkim osobom z cerą wrażliwą, naczynkową i skłonną do zaczerwienień. Jego właściwości aseptyczne będą sprzyjające także przy cerze tłustej z niedoskonałościami. Podobnie jak poprzednik także i ten kosmetyk polecany jest do pielęgnacji okolic oczu. Przyda się również przy atopowym zapaleniu skóry i oparzeniach słonecznych.

Jak zrobić hydrolat z róży?

Hydrolat różany to jeden z cieszących się największą popularnością hydrolatów. Do jego przygotowania potrzebne jest:

  • 5-6 garści płatków róży
  • woda destylowana

Można ten kosmetyk przygotować w kawiarce, postępując jak w przepisie na hydrolat rumiankowy, ale można też użyć garnka. Wystarczy ustawić w naczyniu wypełnionym płatkami pojemnik, do którego będzie mogła skraplać się para. Później gotowy produkt pozostaje przelać do butelki.

Hydrolat różany przeznaczony jest przede wszystkim do cery suchej, zmęczonej i skłonnej do podrażnień. Przywraca jej odpowiedni poziom nawodnienia, regeneruje i zmniejsza zaczerwienienia. Hydrolat z płatków róży działa również lekko ściągająco i napinająco. Można przemywać nim twarz, dodawać do kąpieli lub domowych kremów czy maseczek.

Jeśli, mimo naszych przepisów, nie zdecydujesz się na wykonanie samodzielne hydrolatu, polecamy Ci kilka gotowych produktów, które mają wysoką jakość i przystępną cenę.

Reklama

Zobacz też: Maska w płachcie DYI - jak ją zrobić w domu?

Reklama
Reklama
Reklama