Reklama

W tym artykule:

  1. Jak przyspieszyć opalanie i czy to w ogóle bezpieczne?
  2. Jak przyspieszyć opalanie na słońcu?
  3. Jak przyspieszyć opalanie nóg?
  4. Jak przyspieszyć opalanie w solarium?
  5. Kosmetyki przyspieszające opalanie
  6. Najlepsze przyspieszacze opalania - ranking TOP 5
  7. Suplementy przyspieszające opalanie
  8. Złe sposoby na przyspieszenie opalenizny - tych metod unikaj
Reklama

Jak przyspieszyć opalanie i czy to w ogóle bezpieczne?

Aby przyspieszyć opalanie, musimy dowiedzieć się 3 faktów:

  1. Opaleniznę powoduje melanina, czyli pigment odpowiadający za kolor skóry. Im więcej melaniny, tym skóra bardziej ciemnieje, gdyż promieniowanie ultrafioletowe (UV) stymuluje komórki do intensywnego wytwarzania melaniny (melanogeneza).
  2. Melanina zabezpiecza również DNA komórkowe przed uszkodzeniami słonecznymi... Dlatego większa zawartość melaniny przekłada się na ciemniejszą warstwę i przeciwważy uszkodzeniom słonecznym – zauważają specjalistki z dziedziny kosmetologii Barbara Jaroszewska i dr Izabela Korabiewska w książce Kosmetologia współczesna.
  3. Promienie słoneczne powodują tworzenie się wolnych rodników, niszcząc warstwę rogową skóry, kolagen oraz kwasy nukleinowe odpowiedzialne za prawidłowość podziałów komórkowych prowadzących do odnowy tkanek – zauważa polska kosmetolożka dr Julia Gibka.

Co więc robić, aby mieć opaloną skórę i nie przypłacić tego utratą zdrowia i urody? Okazuje się, że nie trzeba godzinami wylegiwać się na słońcu.

Jak przyspieszyć opalanie na słońcu?

Jak przyspieszyć opalanie na słońcu prosto i skutecznie? Podczas naturalnego opalania nabieramy złocistej opalenizny, ale też - dzięki witaminie D - zyskuje nasz układ odpornościowy i kostny. Sięgnijcie po 11 bezpiecznych sposobów - chodzi o to, aby opalać się jak najkrócej i jak najskuteczniej:

  1. Nogi wystawiajcie prostopadle do słońca.
  2. Opalajcie się nad wodą – woda przyciąga i odbija światło słoneczne. Lub połóżcie się na wodzie. Albo co jakiś czas zwilżajcie skórę wodą. -
  3. Opalajcie się w ruchu – na przykład grając w siatkówkę plażową, słońce dotrze do różnych części ciała.
  4. Nawilżajcie skórę - przed i po opalaniu.
  5. Dywersyfikujcie faktor – szybciej opalające się ręce, ramiona, szyję, brzuch i plecy smarujcie kosmetykami o wyższym SPF, np. 30, a trudniej opalające się łydki i uda o niższym.
  6. Wybierzcie krem z odpowiednim filtrem - im bardziej jesteście opalone, tym wybierzcie niższy SPF. Natomiast jeśli opalacie się pierwszy raz, wybierzcie SPF 15 w celu uniknięcia poparzeń słonecznych.
  7. Posmarujcie skórę olejkiem marchwiowym - regularne stosowanie olejku nada skórze karmelowego odcienia.
  8. Lub jedzcie marchewkę - już kilka miesięcy przed latem. Jeszcze lepszy jest sok marchewkowy – zintensyfikowane źródło beta-karotenu!
  9. Dieta na ładny kolor skóry - włączcie do diety też inne źródła beta-karotenu i likopenu, czyli np. paprykę, bataty, pomarańcze, pomidory, brzoskwinie, natkę pietruszki.
  10. Użyjcie tekturowych kartonów pokrytych kuchenną folią aluminiową odbijającą światło - to domowa alternatywa skutecznych arkuszy odbijających światło, które działają jak lustra, dzięki nim można na ciało skierować więcej światła.
  11. Dzień przed opalaniem zróbcie peeling całego ciała.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Czy kremy z filtrem spowalniają opalanie, są szkodliwe i blokują witaminę D? Odpowiadamy na najbardziej palące pytania, dotyczące ochrony przeciwsłonecznej

Albo krem z filtrem, albo piękna opalenizna. Filtry chemiczne przenikają do krwi i powodują choroby. Stosowanie kremu z filtrem powoduje niedobory witaminy D. Te i inne, często powielanie mity na temat ochrony przeciwsłonecznej, możemy spotkać na internetowych forach, jak i w rozmowach ze znajomymi. Jak jest naprawdę? Wyjaśniamy.
Kremy z filtrem fakty i mity
GettyImages

Jak przyspieszyć opalanie nóg?

Jak przyspieszyć opalanie nóg? Przecież tak rzadko wystawiamy je na słońce, a podczas chodzenia ciało rzuca na nogi cień. W dodatku skóra nóg nie ma zbyt wiele gruczołów łojowych, łuszczy się, a nagromadzony martwy naskórek blokuje dostęp promieni słonecznych.

A jednak są sposoby, aby skóra nóg szybciej się opaliła! Oto one:

  • Nawilżcie nogi - miesiąc przed opalaniem regularnie nakładajcie na nogi oliwkę albo nawilżające masło.
  • Zróbcie peeling – przed opalaniem pozbądźcie się zrogowaciałego naskórka blokującego dostęp promieni słonecznych.
  • Zrezygnujcie z preparatów do depilacji nóg na rzecz innych metod, np. wosku czy lasera.
  • Częściej eksponujcie nogi na słońce.

Jak przyspieszyć opalanie w solarium?

Kosmetyki solaryjne cechują się wielokierunkowym działaniem – zauważa wspomniana kosmetolożka dr Julia Gibka, dodając - i można je podzielić na dwie grupy:

  1. Kosmetyki stosowane przed opalaniem – składają się z aktywatorów opalania przyspieszających proces melanogenezy. Nowością są tu kosmetyki zawierające olejek imbirowy, cynamonowy i z gałki muszkatołowej, wywołujące tzw. efekt tingle – rozszerzające drobne naczynia krwionośne, co daje efekt zaczerwienienia skóry podobny do reakcji na długotrwałą ekspozycję UV.
  2. Kosmetyki stosowane po opalaniu zawierają składniki łagodzące ewentualne uszkodzenia skóry. Bardzo ważne są też substancje nawilżające: mocznik, kwas hialuronowy, chitozan, gliceryna, hydrolizaty protein.

Dr Julia Gibka radzi też, aby osoby o bardzo jasnej karnacji (typ I celtycki) skonsultowały ewentualne pójście do solarium z lekarzem dermatologiem, a osoby o typie skóry II nie przebywały w solarium dłużej niż 11 minut. Powinno się też korzystać z solarium maksymalnie raz dziennie trzy razy w tygodniu.

Kosmetyki przyspieszające opalanie

Jak przyspieszyć opalanie, nie opalając się godzinami? Alternatywą są kosmetyki aktywujące opalanie. Zawarta w nich pochodna tyrozyny stymuluje produkcję melatoniny, aktywując enzym tyrozynazę. Posmarowana skóra szybciej brązowienie, bez eksponowania jej na słońce. Uwaga – stosujcie tylko przyspieszacze z filtrami ochronnymi albo zastosuje dodatkowy filtr. Nie martwcie się, że krem z filtrem osłabi działanie przyspieszaczy – to mit. Innym sposobem są kosmetyki brązujące - ale nie stosujcie ich bez peelingu oraz dobierzcie odcień do karnacji!

Najlepsze przyspieszacze opalania - ranking TOP 5

Jak przyspieszyć opalanie poprzez sztuczne stymulowanie melatoniny? Oto top 5 przyspieszaczy:

  1. Woda brązująca SPF 50 Vichy Capital Soleil – przyspieszacz do opalania, który zapewnia najwyższą ochronę SPF 50, a jednocześnie brązową opaleniznę. Szybko się wchłania, jest lekki, nie plami ubrań.
  2. Ziaja Masło Kakaowe - szybko opala na złocisto-brązowy kolor. Wysoka jakość przy stosunkowo niskiej cenie. Ten przyspieszacz opalania składa się z nawilżającego masła kakaowego i witaminy E neutralizującej szkodliwe wolne rodniki.
  3. Lirene Sun – przyspieszacz do opalania o olejkowej konsystencji. Zapewnia ochronę na poziomie SPF 10. Szybko się wchłania. Nadaje skórze złocistą opaleniznę dzięki beta - karotenowi. Dodatek migdałów, emolientów i witaminy E wygładza skórę.
  4. Dax Sun Ultra Bronze ekspresowa opalenizna. Szybko się rozprowadza na skórze dzięki żelowej formie, a dzięki złotym drobinkom skóra mieni się w słońcu. Składa się między innymi z witaminy C, E i kwasu hialuronowego.
  5. Soraya Sun Addict – lekki przyspieszacz opalania, szybko wchłania się, nie pozostawia śladów. Składa się z alg morskich i masła kakaowego. Generuje równomierną opaleniznę w kilka godzin.

NIE PRZEGAP:

Balsamy brązujące do ciała: 5 najlepszych kosmetyków, które nie zostawiają plam i pielęgnują skórę

Jak zdrowo się opalić? Pomogą nam w tym balsamy brązujące do ciała! Nie są tak intensywne, jak samoopalacze, efekt opalenizny łatwo stopniować, a dodatkowo, nawilżają i wygładzają skórę. Oto nasz subiektywny ranking, w którym znajdziecie też tanie perełki z drogerii.
Balsamy brązujące do ciała
GettyImages

Suplementy przyspieszające opalanie

Jak przyspieszyć opalanie super bezpiecznie, równomiernie i na dłuższy czas? Suplementami - zawarte w nich związki miedzi pomagają uzyskać równomierną opaleniznę. Zaopatrujcie się w preparaty bogate w wyciąg z zielonej herbaty, w której jest sporo przeciwutleniaczy. Aplikujcie też suplementy zawierające beta - karoten już na dwa tygodnie przez opalaniem, bo tyle czasu potrzeba, aby zintensyfikować produkcję melaniny z komórkach skóry. Beta - karoten dodatkowo zmniejsza wrażliwość na słońce i przedłuża trwałość opalenizny. Popularne tabletki (nawilżają, ujędrniają, uelastyczniają) to:

  • Belissa Sun
  • Bio-Karoten z witaminą E
  • Olimp Beta-Solar

Złe sposoby na przyspieszenie opalenizny - tych metod unikaj

Jak przyspieszyć opalanie i poparzyć skórę? Jest na to kilka sposobów - nie stosujcie ich, bo zamiast złoto-brązowego odcienia uzyskacie żółty lub pomarańczowy. Oto złe sposoby na szybką opaleniznę:

  • długie wylegiwanie się na słońcu - za pierwszym razem opalajcie się maksymalnie 20 minut!
  • opalanie się bez filtrów ochronnych
  • oleje - olej spożywczy, podobnie jak ciekła parafina, może spowodować poparzenia słoneczne
  • opalanie się w wodzie bez wodoodpornych kosmetyków
  • opalanie się zbyt długo w morzu - woda chłodzi skórę i sprawia, że nie czujemy parzenia przez słońce, co może spowodować podrażnienia oraz przebarwienia
  • opalanie na pełnym słońcu, między 10 a 16 – to szybki sposób na opaleniznę, ale może poparzyć skórę
  • kąpanie w smalcu, smarowanie się smarami samochodowymi lub olejem silnikowym... Inwencja ludzi jest szeroka, można książkę napisać o sposobach ludzi na szybkie opalanie i to całkiem śmieszną, a ostatnio obserwujemy powrót do medycyny ludowej - mówi dermatolog, dr Lidia Ruszkowska.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

6 kosmetyków, bez których nie wyobrażamy sobie plażowania. Oto dlaczego!

Krem z filtrem, kapelusz i dobra książka - takie trio towarzyszy nam zazwyczaj w łapaniu letnich promieni słońca. My proponujemy wersję „premium” - kosmetyczny niezbędnik, dzięki któremu nawet długa wizyta nad wodą będzie komfortowa i bezpieczna.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama