Reklama

Domowe sposoby na gęste rzęsy

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele gotowych preparatów na rzęsy – dlaczego więc ufać naturze? Okazuje się, że chodzi przede wszystkim o zdrowie. Gotowe odżywki na rzęski, choć działają cuda, w większości przypadków zawierają bardzo szkodliwą substancję: bimatoprost. Składnik ten od lat stosowany jest w leczeniu pacjentów z jaskrą lub nadciśnieniem śródgałkowym, ze względu na właściwości obniżające ciśnienie wewnątrz oka. Osoby poddane terapii, niemal od razu zauważają działanie uboczne: zagęszczenie i wzrost rzęs. Właśnie za sprawą tych właściwości, składnik przeniknął z gabinetów lekarskich na sklepowe półki.

Reklama

Niestety, poza dobroczynnym wpływem na porost rzęs, sam składnik wywołuje wiele działań niepożądanych: prowadzi do przekrwienia i zapalenia spojówek, mocnego świądu, obrzęku i pieczenia oczu. Doprowadzając do wzrostu pięknych i długich rzęs, narażamy więc same oczy: właśnie dlatego najlepiej zrezygnować z gotowych odżywek na rzecz domowych sposobów. Jaka metoda, dostępna na wyciągnięcie ręki będzie najlepsza? Czytaj dalej!

Przeczytaj także: Hity francuskiej pielęgnacji - to im Francuzki zawdzięczają idealną cerę!

Jak naturalnie wydłużyć rzęsy?

Co zrobić, by zagwarantować sobie trwałe przedłużenie rzęs? Ważna jest systematyczna pielęgnacja. Niewiele kobiet wie, że dbanie o rzęsy zaczyna się już na etapie mycia twarzy: niektóre z nich zapominają o ich myciu, inne: myją je zbyt mocno, doprowadzając do powstawania mikrouszkodzeń.

Pierwszym etapem powinno być dokładne zmycie makijażu. Obecnie, coraz popularniejsze staje się zmywanie go olejami – delikatny masaż palcami jest dużo łagodniejszy dla skóry, niż przecieranie jej wacikiem, a im łagodniej obchodzimy się z rzęsami czy skórą, tym lepiej wyglądają. Warto więc zmywać makijaż olejem, delikatnie masując twarz, powieki i rzęsy. Po kilku minutach, należy zmyć produkt ciepłą wodą i przejść do właściwego mycia twarzy.

Dlaczego to takie ważne? Sam demakijaż nie wystarcza: bez względu na to, czy wykonujemy go przy pomocy płynu do demakijażu, czy naturalnych olejów. W ciągu dnia, na całej twarzy (również na rzęsach) osadza się sebum i zanieczyszczenia, które trzeba usunąć, dlatego po demakijażu sięgamy po delikatny żel czy piankę do twarzy i wykonujemy masaż jeszcze przez kilka chwil. Pamiętaj, aby nie pocierać rzęs, tylko delikatnie masować je pianą. Im delikatniej je traktujesz, tym ładniejsze będą!

Po zmyciu kosmetyku, odsącz wodę z rzęs w ręcznik – jeśli zaczniesz je pocierać, doprowadzisz do ich powolnego kruszenia. Jeśli chcesz zadbać o rzęsy jeszcze lepiej, zastąp ręcznik bawełnianą koszulką lub ręcznikiem papierowym, znacznie łagodniejszymi niż chropowaty ręcznik frotte.

Czas na właściwą pielęgnację! Naturalne preparaty na rzęsy nakładamy codziennie wieczorem, przy pomocy czystej szczoteczki do rzęs – wystarczy dokładnie umyć taką z tuszu. Pamiętaj, że liczy się systematyczność, a nie ilość nakładanego produktu: wszystkie oleje czy napary nakładamy cienką warstwą, na tyle uważnie, aby nie doprowadzić do dostania się produktu do oczu. Czynność powtarzamy każdego wieczora, pamiętając o regularnym myciu szczoteczki. Jakie konkretnie produkty warto stosować na rzęsy? Sprawdź następny punkt!

Zobacz również: Puder na długie i gęste rzęsy? Ten trik stosują makijażystki gwiazd

Najlepsze sposoby na długie rzęsy

Naturalne wydłużanie rzęs, przetestowane przez tysiące internautek opiera się o łatwo dostępne produkty, takie, jak:

  • Oliwa z oliwek – wystarczy zaaplikować ją na rzęsy przy pomocy czystej szczoteczki po tuszu, delikatnie rozprowadzając niewielką ilość produktu od nasady aż po końce. Jak to działa? Naturalne olejki na rzęsy uzupełniają ubytki, pogrubiając rzęsy i optycznie je wydłużając.
  • Olejek rycynowy – znany od lat z właściwości pogrubiających włosy. Dzięki niemu, rzęsy będą wyglądać na gęstsze, ciemniejsze i dłuższe, a za sprawą zawartości cennych kwasów tłuszczowych i witamin A i E, staną się też zdrowsze. Wystarczy zaaplikować olejek szczoteczką do rzęs lub patyczkiem kosmetycznym. Dla najlepszych efektów, warto stosować produkt na przemian z oliwą.
  • Zielona herbata – zapobiega wypadaniu i kruszeniu się rzęs. Wystarczy namoczyć szczoteczkę w ostudzonej zielonej herbacie i przeczesać nią rzęsy. To dobry sposób na wyrobienie sobie nawyku picia zdrowych herbat – najlepiej wypić napój i wykorzystać resztkę do celów kosmetycznych! Jeśli na co dzień stosujesz olejek rycynowy bądź oliwę, rób na jakiś czas tygodniową przerwę, podczas której wzmocnisz rzęsy zieloną herbatą.

To naturalne, proste sposoby na wydłużenie i zagęszczenie rzęs – ale co z metodami stosowanymi w salonach kosmetycznych? Najlepiej zdecydować się na laminowanie rzęs: zabieg polegający na trwałym podkręceniu rzęs keratyną (rzęsy zbudowane są w niej aż w 97%)! Można powiedzieć, że spośród zabiegów kosmetycznych laminacja ma najwięcej wspólnego z naturą – preparaty używane podczas zabiegu są nieinwazyjne, w przeciwieństwie do większości odżywek do rzęs. Efekty są spektakularne: rzęsy stają się podkręcone, a dzięki zastosowaniu delikatnej farbki do rzęs, ciemniejsze i optycznie grubsze. Zabieg najlepiej powtarzać co kilka tygodni: rzęsy wypadają dość szybko, czego nie jesteśmy w stanie zaobserwować w ciągu dnia. Pomiędzy zabiegami, najlepiej wzmacniać rzęsy metodami naturalnymi – preparaty używane w trakcie laminacji nie są inwazyjne, ale wciąż zawierają wiele składników chemicznych.

Co z przedłużaniem rzęs? Trwałe zagęszczenie jest wprawdzie nieinwazyjne dla oczu, doklejone rzęsy mogą jednak obciążać te prawdziwe. Jeśli decydujemy się na zabieg kilka razy do roku (np. w okresie urlopu), rzęsy nie ucierpią, najlepiej jednak unikać chodzenia na zabieg co 3-4 tygodnie i zamiast tego postawić na naturalne wydłużanie rzęs.

Zobacz także: 7 błędów, które ZAWSZE popełniasz, gdy nakładasz tusz do rzęs. Robi to większość z nas

Naturalne sposoby na wydłużenie rzęs

Jak dbać o rzęsy zgodnie z naturą? Warto pamiętać, że naturalna pielęgnacja to nie tylko ta zewnętrzna – równie ważne jest to, co dostarczamy organizmowi od wewnątrz. Podstawą do utrzymania zdrowych i pięknych rzęs, a także: skóry, włosów i paznokci, jest odpowiednia dieta. Istotne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, zawartych w rybach morskich, oleju lnianym czy orzechach włoskim.

Nie bez znaczenia są tez witaminy: na urodę wpływają najlepiej wit. A i D ( największa zawartość w rybach, mleku, jajach, maśle, tranie) – przyczyniają się do poprawy ukrwienia skóry i uzupełnienia braków keratyny, budulca rzęs. Nie powinnyśmy zapominać także o witaminie E, zwanej witaminą młodości: jej źródła to m.in. słonecznik i olej słonecznikowy, oliwa z oliwek czy orzechy laskowe. Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców i ogranicz słodycze czy fast foody: po kilku miesiącach powinnaś zauważyć wzmocnienie rzęs i poprawę ogólnego wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Wzrost rzęs wspiera też biotyna (witamina B7) – na rynku jest dużo naturalnych suplementów bądź leków uzupełniających jej niedobór. No właśnie: niedobór. Warto przed rozpoczęciem suplementacji zbadać poziom biotyny we krwi, aby upewnić się, że rzeczywiście jej nam brakuje. Jeśli nie, kuracja okaże się nieskuteczna.

Reklama

To Cię również zainteresuje: Odżywki do rzęs, które faktycznie wzmacniają i zagęszczają: nasze TOP 5

Reklama
Reklama
Reklama