Moda na idealne ciało: jak zmienił się ideał figury przez lata?
Jak się okazuje, moda może być nie tylko na ubrania, ale i... sylwetkę! Ta blogerka pokazuje jak zmieniła się moda na kobiecą sylwetkę na przestrzeni wieków. Nie uwierzycie!
- Redakcja
Ideał kobiecej urody
Jak wygląda ideał kobiecej urody? Kanony piękna zmieniają się na przestrzeni czasu i, jak się okazuje, mocno się od siebie różnią. Kobiety, które kiedyś były ideałem kobiecej sylwetki dziś zostałyby uznane za grube i nieatrakcyjne, a atrakcyjne w latach 90-tych wychudzone sylwetki dziś postrzegane są za szkielety. Cassey Ho, influencerka zajmująca się fitnessem i zdrowym trybem życia pokazała na własnym ciele jak na przestrzeni lat zmieniała się moda na idealną sylwetkę. Te zdjęcia mówią wszystko: kobieca sylwetka i jej ideał na przestrzeni wieków uległy totalnej metamorfozie.
Idealna kobieca sylwetka: pogoń za niemożliwym?
W świetle takich zmian wydaje się, że pogoń za idealną sylwetką zwyczajnie... nie ma sensu. Kobiece kształty Sophii Loren w świetle dzisiejszych kanonów piękna są zbyt pełne i krągłe, a przecież kobieca sylwetka Sophii przez lata była obiektem westchnień i inspiracją dla wielu kobiet. Może zatem warto pomyśleć o tym, aby zwyczajnie czuć się dobrze w swoim ciele zamiast podążać za modą na idealne ciało? Warto też pamiętać, że nasze ciało to nie para spodni. Zamiast po kilku latach, gdy przyjdzie moda na inne kształty, powiedzieć mu "ehh, nie jesteś już modne, musimy Cię zmodyfikować", warto zwyczajnie pokochać je takim, jakim jest. Dążenie do perfekcji jeszcze nigdy nikomu nie wyszło na dobre... zwłaszcza, gdy ideał, za którym gonimy tak szybko się zmienia! Podobnego zdania jest Cassey Ho, autorka zdjęć pokazujących transformację idealnej sylwetki.
Proszę traktujcie swoje ciało z miłością i szacunkiem i nie poddawajcie się standaryzacji urody. Szanujcie swoje ciała, ponieważ są waszymi własnymi, doskonałymi ciałami. - takie słowa zamieściła Cassey pod swoim postem z hasztagiem #neverperfectbody.
Zgadzacie się?
1 z 6
Jak zmieniała się idealna figura na przestrzeni lat?
Czasy renesansu to okres kiedy królowały pełne kształty. Szczupła sylwetka świadczyła o niedostatku i złej pozycji finansowej. Chudy był jedynie ten, który nie miał pieniędzy na jedzenie. Zatem im krąglejsza sylwetka, tym większa zasobność portfela i lepsza pozycja społeczna. Idealna kobieta ma brzuszek, który jest wyraźnie zaokrąglony. Musi mieć też duży biust, szerokie biodra i pupę.
2 z 6
Jak zmieniała się idealna figura na przestrzeni lat?
Na początku wieku idealna sylwetka kobieca przeszła ogromną metamorfozę względem wcześniejszych lat. Po erze pełnych kształów, wraz z emancypacją kobiet, przyszedł trend na szczupłe ciało bez wyraźnie zarysowanych kształtów. Pociągła sylwetka, pozbawiona biustu, który kobieta powinna ukrywać. Kobieca figura powinna być zbliżona do chłopca. Taki ideał figury połączony był z faktem, że kobiety zaczęły walczyć o swoje prawa, nosić spodnie, pracować i upodabniać do mężczyzn.
3 z 6
Jak zmieniała się idealna figura na przestrzeni lat?
Lata 50-te to czas klepsydry i kuszących kształtów. Idealna kobieta ma być jak z okładki Playboya. To czas sylwetki a la Sophia Loren: apetyczna, kusząca i kobieca.
4 z 6
Jak zmieniała się idealna figura na przestrzeni lat?
W latach 90-tych idealna sylwetka wzorowana była na anorektycznie wręcz chudych modelkach. Widoczne kości bioder, wystające obojczyki i zapadnięte policzki to znaki rozpoznawcze idealnej sylwetki lat 90-tych. Maksymalnie odchudzona sylwetka? Zdecydowanie tak, im chudsza, tym bliżej jej do ideału.
5 z 6
Jak zmieniała się idealna figura na przestrzeni lat?
Przełom lat 90-tych i lata 2000 to ideał ciała w stylu aniołków Victoria's Secret. Przerwa między udami i długie nogi to wyznacznik tych lat. Ważnym elementem tej sylwetki był też duży biust. Aby osiągnąć takie idealne ciało, wiele kobiet decydowało się na zabieg powiększania piersi.
6 z 6
Jak zmieniała się idealna figura na przestrzeni lat?
Jaka figura jest modna dziś? Idealna sylwetka w 2018 roku to kształty w stylu Kim Kardashian: większa pupa, szersze biodra, wąska talia i wydatne usta. Aby osiągnąć takie efekty, coraz częściej korzystamy z pomocy medycyny estetycznej, a w nasz wygląd ingerują lekarze.