Reklama

W tym artykule:

  1. Co to jest henna i jakie daje efekty?
  2. Rodzaje henny brwi
  3. Henna proszkowa czy henna żelowa? - różnice
  4. Pudrowa henna brwi
  5. Henna brwi u kosmetyczki
  6. Henna do brwi w domu
  7. Henna brwi - czy da się zmyć nieudaną hennę?
  8. Henna brwi – ile się utrzymuje?
  9. Jak przedłużyć trwałość henny brwi?
  10. Henna brwi – przeciwwskazania
  11. Henna brwi – cena
Reklama

Co to jest henna i jakie daje efekty?

Henna jest półtrwałą metodą barwienia brwi, rzęs i ciała przy użyciu naturalnego barwnika. Jest to naturalny pigment uzyskiwany z liści i pędów rośliny zwanej hina, występującej także pod nazwą lawosonia bezbronna oraz nadbarwia bezbronna. Rośnie ona w Australii, Azji i prawie całej Afryce. Ten sposób nadawania koloru włoskom i skórze może przypominać rytuały znane w kulturze Indii, jednak hennę stosowaną w kosmetyce dobiera się do naturalnego odcienia brwi i często dodaje się do niej dodatkowe pigmenty.

Henna brwi jest metodą na tyle naturalną, że sprawdzi się nawet u osób o wrażliwej skórze. W przeciwieństwie do popularnego microbladingu nie wymaga żadnej ingerencji w skórę. Po zastosowaniu henny natychmiast otrzymujemy brwi o zdefiniowanym kształcie, które są ładnie przyciemnione, przez co optycznie powiększa się ich objętość, a cały efekt jest bardzo naturalny.

Henna pudrowa brwi - czym różni się od zwykłej i jak ją nakładać?

Henna pudrowa to stosunkowo nowy i naturalny sposób barwienia brwi. Stylizacja henną pudrową pozwala nie tylko na podkreślenie lub zdefiniowanie wymarzonego kształtu łuków, ale jest tez sposobem na odżywienie i wzmocnienie włosków. Ile się utrzymuje? Czym różni się od henny tradycyjnej? Czy można zrobić ją w domu? Wyjaśnamy.
Henna pudrowa brwi
https://www.instagram.com/soapbrows_kw/

Rodzaje henny brwi

Na rynku kosmetycznym można znaleźć wiele rodzajów henny do brwi. Różnią się one głównie poziomem trwałości i końcowymi rezultatami, jakie dają. Warto więc dopasować do siebie odpowiednią metodę. Najpopularniejsza jest henna tradycyjna, którą kupujemy w postaci proszku do rozrobienia z wodą utlenioną. Wbrew informacji na opakowaniu zazwyczaj wystarcza ona na więcej niż jedno użycie.

Nieco mniej popularna jest henna w kremie. Ten rodzaj produktu jest bardziej wydajny i szybszy w użyciu. W tym wypadku nie musimy łączyć ze sobą żadnych składników, bo henna jest już gotowa do użytku.

Najbardziej innowacyjna jest henna w formie żelu. Ten rodzaj barwnika również jest bardzo wydajny, a dodatkowo ułatwia dokładną aplikację.

Henna proszkowa czy henna żelowa? - różnice

Jak wskazuje nazwa ten rodzaj henny do brwi ma postać drobnego proszku. Preparat ma zdolność mocnego wnikania w naskórek, przez co silnie barwi włoski Pigment na brwiach utrzymuje się więc od 2 do 4 tygodni.

Drugim często stosowanym preparatem jest henna żelowa, która ma zdecydowanie bardziej gęstą konsystencję niż henna w proszku. Przez to też zdecydowanie wolniej zastyga na brwiach i farbuje je również powoli. W związku tym nada się dla osób, które nie chcą przesadzić ze zbyt intensywnym kolorem włosków i mieć nad procesem farbowania większą kontrolę.

Po zastosowaniu żelowej henny brwi nabierają widocznego blasku i utrzymują swoją nową barwę do jakichś 2-3 tygodni.

Jak dopasować kształt brwi do twarzy?

Horoskop dzienny miłosny na 2 października 2024 dla Strzelca pokazuje, co dziś czeka ten znak zodiaku pod względem uczuciowym. Strzelce mogą liczyć na romantyczne niespodzianki, które przyspieszą bicie ich serca.
Love Zodiac 1920x1080 Strzelec
Adobe Stock

Pudrowa henna brwi

Pudrowa henna do brwi jest stosowana głównie w salonach kosmetycznych i nie jest tak popularna, jak henna proszkowa czy żelowa. Ten produkt ma bogatszą ofertę kolorów niż tradycyjne preparaty. Co więcej, mieszając je możemy oprócz tych podstawowych barw otrzymać także widocznie chłodny lub ciepły kolor. Ta henna do brwi ma również właściwości pielęgnujące, ponieważ zawiera odżywcze i nawilżające wyciągi z roślin, które także przedłużają efekt koloryzacji aż do 6 tygodni. Te składniki to: lawsonia, ekstrakt Amla, proszek Indygo, Shikakai, witamina E, przeciwutleniacze oraz prowitamina B5. Po tym zabiegu oprócz przyciemnienia włosków stają się one bardziej lśniące i zdrowe.

Henna brwi u kosmetyczki

Henna brwi wykonana w salonie kosmetycznym jest nieskomplikowanym zabiegiem dającym natychmiastowe efekty. Najpierw kosmetolog wykonuje dokładny demakijaż brwi i oczu, a w miejscu włosków tonizuje skórę. Następnie na brwi nakładana jest henna a po około 15 minutach jest zmywana przy pomocy specjalnego płynu. Często zabieg farbowania włosków idzie w parze z ich regulacją, aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy i zyskać dzięki temu bardziej wyraziste spojrzenie. Później miejsca wzrostu brwi są ponownie dezynfekowane.

Zobacz też: Botoks rzęs i brwi – na czym to polega i czy warto?

Henna do brwi w domu

Hennę brwi z łatwością możemy wykonać w domu, jednak nie będzie to efekt tak dokładny, jak w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Zanim kupimy sproszkowany preparat, spróbujmy najpierw wybrać jego kolor, który powinien być zbliżony do naszej naturalnej barwy włosów. Aby szybko i sprawnie wykonać farbowanie brwi będą nam potrzebne:

  • naturalna henna kupiona w drogerii kosmetycznej lub w sklepach z ekologicznymi produktami,
  • 2-3 łyżki soku z cytryny,
  • szklane naczynie,
  • nawilżane chusteczki,
  • szczoteczka do brwi, pędzelek lub wacik
  • wazelina.

Najpierw wymieszajmy proszek z henny i sok z cytryny w misce po to, by stworzyć pastę o gęstej konsystencji bez grudek. Taką mieszankę warto pozostawić zamkniętą na jedną noc, bo po godzinie kolor nie nabierze właściwej głębi.

Tuż przed barwieniem włosków należy je odpowiednio przygotować. Usuńmy więc z nich wszelki makijaż i zanieczyszczenia pocierając je chusteczkami nawilżanymi na bazie alkoholu. Następnie odczekajmy kilka minut i nałóżmy wazelinę na obszary wokół brwi po to, by uniknąć niechcianych zabarwień skóry.

Teraz możemy już zacząć aplikację henny, używając do tego celu szczoteczki, pędzelka bądź wacika kosmetycznego. Przy ich pomocy trzeba dokładnie rozprowadzić wcześniej przygotowaną mieszankę, zaczynając od cieńszej strony brwi. Wykonujmy przy tym krótkie, ale dokładne i płynne ruchy. Następnie należy przykryć włoski folią i zależnie od oczekiwanego efektu poczekać około 20 minut. Czas barwienia brwi jest zależny od danej osoby i reakcji jej skóry na barwnik. Po upływie tego czasu należy odkleić folię i umyć włoski ciepłą wodą.

Innym sposobem na nadanie koloru brwiom jest też zastosowanie gotowych preparatów z henną, które w ten sam sposób nakładamy na łuki brwiowe, jednak do tych preparatów często dołączane są utleniacze aby farbka po ich dodaniu była gotowa do użycia. Mamy także już gotową hennę w żelu lub w kremie.

Henna brwi - czy da się zmyć nieudaną hennę?

Stało się - dobrałaś zły odcień henny, lub trzymałaś ją zbyt długo na brwiach i efekt jest, mówiąc lekko, daleki od Twoich oczekiwań. Nie panikuj! Henna, mimo iż barwi brwi na kilka tygodni, jest mimo wszystko łatwa do zmycia. Wystarczy kosmetyk, który oczyści zarówno włoski jak i skórę na łukach brwiowych, a może to być płyn do demakijażu z zawartością alkoholu, lub na przykład pianka do golenia. Nałóż kosmetyk na brwi, a następnie po odczekaniu kilku minut wyszoruj je przy pomocy wacików kosmetycznych, nasączonych wodą. W zależności od jakości użytej henny i pigmentacji Twoich brwi, może się okazać, że doczyszczanie ich wymaga powtórzenia procedury. Jeśli nie masz pod ręką wymienionych kosmetyków - zajrzyj do apteczki. Woda utleniona również pomoże łatwo usunąć nieudaną hennę.

Testowałyśmy MICROBLADING - czy warto zrobić makijaż permanentny brwi?

Zanim zdecydujesz się na microblading brwi, sprawdź, jak wygląda zabieg, czy boli i ile trzeba za niego zapłacić. Przetestowałyśmy microblading - podpowiadamy, czy boli, jak długo się trzyma i w końcu - czy warto zrobić makijaż permanentny brwi tą metodą.
Microblading brwi
GettyImages

Henna brwi – ile się utrzymuje?

Henna na brwiach w zależności od jej rodzaju przetrwa na włoskach od 2 do 6 tygodni. Po zafarbowaniu brwi starajmy się choć przez parę dni unikać intensywnych promieni słonecznych oraz przez około 12-24 godziny unikać ich moczenia.

W trakcie noszenia henny na brwiach nie powinno się także myć twarzy kosmetykami złuszczającymi oraz na bazie olejów, ponieważ mogą powodować blaknięcie koloru. Efekt utrzyma się też dłużej u posiadaczek cery suchej i normalnej niż w przypadku cer tłustych i mieszanych.

Jak przedłużyć trwałość henny brwi?

Henna brwi utrzymuje się od dwóch do sześciu tygodni. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą ci przedłużyć trwałość zabiegu. Jak to zrobić? Przede wszystkim przez pierwsze 24 godziny unikaj płynów do demakijażu, kąpieli słonecznych, basenu, saun czy solarium. Przed zabiegiem możesz również wykonać delikatny peeling twarzy, który złuszczy martwy naskórek i wygładzi cerę.

Aby przedłużyć trwałość henny po zabiegu, możesz używać specjalnych kosmetyków do pielęgnacji brwi lub olejku rycynowego. Regularnie stosowany olej sprawia, że brwi stają się ciemniejsze, włoski są wzmocnione i grubsze.

Henna brwi – przeciwwskazania

Jest wiele przeciwwskazań co do wykonania henny na brwiach, więc zanim zdecydujemy się je zabarwić, musimy wiedzieć kiedy nie możemy tego robić. Nie wykonujmy tej metody w przypadku:

  • alergii,
  • jęczmienia,
  • uczulenia na hennę,
  • chorób zakaźnych,
  • złego stanu rzęs,
  • uszkodzeń i otarć na skórze wokół oczu,
  • obecności soczewek kontaktowych.

Henna brwi – cena

Koszt wykonania henny brwi w salonach kosmetycznych wynosi od 10 do 70 złotych w zależności, jaką metodę barwienia wybierzemy. Natomiast produkty, które można kupić w drogerii i służą do samodzielnego farbowania włosków, kosztują od 5 do 30 złotych.

Reklama

Szukasz dodatkowego sposobu na dodanie swojemu spojrzeniu bardziej wyrazistego charakteru? Zobacz nasz wpis: Rzęsy 2D - wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg

Reklama
Reklama
Reklama