Reklama

W tym artykule:

  1. Domowy tonik do twarzy – jak i dlaczego go używać?
  2. Jak zrobić tonik do twarzy?
  3. Domowy tonik z cytryny
  4. Domowy tonik nawilżający
  5. Domowy tonik oczyszczający do twarzy
  6. Naturalny tonik do cery wrażliwej
Reklama

Domowy tonik do twarzy – jak i dlaczego go używać?

Tonik do twarzy to chyba najczęściej pomijany krok w naszej codziennej pielęgnacji. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kosmetyk o właściwościach tonizujących, który ma za zadanie przywrócić prawidłowe pH naszej skóry. Dlaczego przywrócić? Kiedy myjemy twarz żelem czy mydłem, naruszamy barierę ochronną naszej skóry. Naturalne pH cery wzrasta i staje się ona bardziej podatna na zakażenia bakteryjne.

Naturalny odczyn pH skóry jest kwaśny i wynosi od 3,5 do 5,5. Niektóre mydła mają odczyn silnie zasadowy a ich pH wynosi nawet 12. Właśnie dlatego po umyciu twarzy pH naszej skóry może być mocno zaburzone. Tu z pomocą przychodzi tonik do twarzy, który nie tylko przywraca kwaśne pH, ale także zapobiega podrażnieniom, niweluje uczucie ściągnięcia i łuszczenia, zwęża pory, odświeża i przygotowuje skórę na dalsze kroki pielęgnacji. Jak wybrać idealny tonik tonik do twarzy? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jaki mamy typ cery i czego ona potrzebuje.

  • Tonik do cery suchej powinien być delikatny i nie zawierać w składzie alkoholu. Świetnie sprawdzą się wszystkie naturalne kosmetyki z dodatkiem ziół i wyciągów z kwiatów. Tonik do cery suchej może też zawierać kwas hialuronowy lub glicerynę
  • Tonik do cery tłustej i mieszanej powinien zawierać składniki antybakteryjne i tonizujące. Ważne, żeby zwężał pory, ograniczał wydzielanie sebum ale jednocześnie nie wysuszał skóry.
  • Tonik do cery wrażliwej powinien łagodzić podrażnienia, działać wygładzająco i zmiękczająco, zmniejszać szorstkość naskórka i przynosić komfort skórze. Idealny będzie tonik na bazie wody termalnej, która działa kojąco i przeciwzapalnie.

Toniku do twarzy należy używać po każdym oczyszczaniu twarzy. Wystarczy wylać odrobinę produktu na wacik i przemyć nim osuszoną cerę. Jeśli używacie toniku w sprayu, możecie go stosować bezpośrednio na skórę i dopiero potem przetrzeć twarz czystym wacikiem, lub pozostawić go do wyschnięcia.

Nazywają go „Jezusem w butelce”. Kultowy lotion, który stosują Madonna i J.Lo dostępny w Polsce

Od dobrych kilku miesięcy portale urodowe rozpisują się o lotionie złuszczającym, który jest obowiązkowym elementem kosmetyczek największych gwiazd czerwonego dywanu. Nie każdy wie, że Lotion P50 francuskiej marki Biologique Recherche, bo o nim mowa, jest dostępny w Polsce! Dlaczego jest taki niezwykły?
Kultowy lotion P50
https://www.instagram.com/beau.insp/

Jak zrobić tonik do twarzy?

Domowy tonik do twarzy jest bardzo prostym projektem DIY. Często naturalne kosmetyki działają lepiej, niż niejeden najdroższy drogeryjny produkt. Są przy tym wyjątkowo tanie i naprawdę szybkie w wykonaniu. Najpopularniejsze są proste toniki ziołowe. W większości przypadków wystarczy zalać wodą ulubioną roślinę i już po chwili cieszyć się jej tonizującym i regenerującym działaniem. Podpowiadamy, jak zrobić domowy tonik do twarzy.

Tonik z czarnej herbaty to idealny produkt na upalne miesiące. Sprawdzi się szczególnie dobrze po opalaniu, ponieważ koi podrażnienia spowodowane promieniami słonecznymi. Żeby zrobić ten naturalny tonik, wystarczy zaparzyć czarną herbatę i po kilku minutach odlać napój do butelki z atomizerem. Kosmetyk działa antyoksydacyjnie i spowalnia proces starzenia się. Należy pamiętać, że taki tonik może być przechowywany w lodówce do pięciu dni.

Wiele osób zastanawia się, czym można zastąpić tonik do twarzy. Niestety nawet najlepsza woda termalna czy płyn micelarny nie zastąpią tego tonizującego kosmetyku. Woda termalna ma przede wszystkim odświeżać naszą cerę i działać kojąco i przeciwzapalnie. Płyn micelarny oczyszcza twarz i doskonale radzi sobie z usuwaniem makijażu czy innych zanieczyszczeń. Tonik do twarzy ma przywracać naturalne pH naszej skóry, dlatego nie można go zastąpić innym kosmetykiem.

Domowy tonik z cytryny

Domowy tonik z cytryny sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku osób z przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Cytryna zawiera dużo witaminy C i B1, a sok z tego owocu ściąga pory i wygładza cerę. Z czego zrobić cytrynowy tonik do twarzy?

Składniki:

  • 100ml wody destylowanej,
  • 20ml soku z cytryny,
  • ewentualnie 1 łyżka miodu.

Przygotowanie:

  1. Jeśli używasz miodu to podgrzej wodę.
  2. Następnie dodaj do niej miód i zamieszaj roztwór.
  3. Kiedy wszystko się już rozpuści i połączy, ostudzamy miksturę.
  4. Do letniej mieszanki dodajemy sok z cytryny i mieszamy wszystko razem.
  5. Gotowy tonik przelej do butelki z atomizerem i energicznie wstrząśnij.

Regularnie stosowany domowy tonik z cytryny wygładza i nawilża cerę, usuwa przebarwienia, ściąga pory i rozjaśnia skórę. Miód za to doskonale nawilża, działa bakteriobójczo i koi podrażnienia skóry. Naturalny tonik sprawdzi się nie tylko na twarzy. Jeśli nie dasz rady zużyć całego produktu, dodawaj go do innych kosmetyków. Domowy peeling do rąk to idealny zabieg, do którego możesz wykorzystać naturalny tonik z cytryny.

Tonik, hydrolat czy esencja? Czym różnią się te produkty i czy naprawdę są nam potrzebne?

O tonizowaniu skóry mówi się coraz rzadziej, choć kiedyś tonik był nieodłącznym elementem kosmetyczki każdej z nas - zwłaszcza wtedy, kiedy dokuczał nam trądzik. Co tak naprawdę daje tonik i czy można zastąpić go hydrolatem? Podpowiadamy.
Tonik, hydrolat czy esencja?
https://www.instagram.com/serenawylliemakeup/

Domowy tonik nawilżający

W domowym toniku nawilżającym idealnie sprawdzi się popularny rumianek. Jest on jedną z najbardziej znanych roślin wykorzystywanych do lecznictwa, ale także w produkcji kosmetyków. Rumianek działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ale także rozjaśnia skórę i przywraca jej naturalne pH. Oto czego będziesz potrzebować do stworzenia nawilżającego toniku z naturalnych składników:

Składniki:

  • łyżka świeżych kwiatów rumianku lub torebka suszonych,
  • pół szklanki wrzątku,
  • łyżeczka gliceryny.

Przygotowanie:

  1. Świeży lub suszony rumianek zalać gorącą wodą.
  2. Pozostawić roślinę pod przykryciem na 15 minut.
  3. Przecedzić i ostudzić napar.
  4. Do zimnego toniku dodać glicerynę i dobrze wymieszać .

Naturalny tonik nawilżający z dodatkiem gliceryny ma działanie kojące i nawilżające. Kosmetyk zmniejsza też podrażnienia i zaczerwienienia skóry i ma właściwości przeciwzapalne. Rumiankowy tonik może być używany również przez posiadaczki cery wrażliwej.

Domowy tonik do cery tłustej

Tonik do cery tłustej powinien nie tylko odświeżać i tonizować skórę, ale także hamować rozwój niedoskonałości, zwężać pory i regulować wydzielanie sebum. W domowym toniku do cery problematycznej sprawdzi się czystek. Ten niewysoki krzew hamuje rozwój stanów zapalnych, oczyszcza ciało z toksyn, pomaga w walce z trądzikiem i ma więcej antyoksydantów od zielonej herbaty. Czystek znany jest również ze swoich właściwości antygrzybicznych i antywirusowych. Jak przygotować naturalny tonik z czystka?

Składniki:

  • 1 łyżeczka suszonego czystka,
  • wrzątek.

Przygotowanie:

  1. Wsypać czystek do kubka.
  2. Zalać go wrzątkiem.
  3. Pozostawić czystek pod przykryciem na ok. 10 minut.
  4. Przelać napar przez gazę do butelki z atomizerem.

Tonik z czystka sprawdzi się nie tylko w przypadku cery tłustej, ale także mieszanej i wrażliwej. Kosmetyk delikatnie ściąga skórę, wygładza ją i łagodzi podrażnienia. Oprócz tego wspomaga gojenie się ran, działa nawilżająco i poprawia sprężystość skóry.

Jeśli akurat nie masz w swoich zapasach suszonego czystka, możesz zamiast niego wykorzystać ocet jabłkowy. Żeby wykonać taki tonik wystarczy wymieszać 1/3 szklanki octu z 2/3 szklanki przegotowanej wody. Ocet jabłkowy na twarz nadaje skórze jędrności i zapobiega tworzeniu się wyprysków.

Nie tylko kwasy złuszczają – 5 peelingujących kosmetyków dla osób z cerą wrażliwą

Jeżeli borykasz się z przesuszeniem lub masz skórę wyjątkowo wrażliwą i skłonną do podrażnień, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z regularnego złuszczania martwego naskórka. Przedstawiamy 5 alternatyw dla tradycyjnego peelingu kwasowego, które sprawią, że Twoja skóra będzie gładka i promienna, a Ty zapomnisz o podrażnieniach.
Nie tylko kwasy złuszczają – 5 peelingujących kosmetyków dla osób z cerą wrażliwą
injournal.rs/ Instagram

Domowy tonik oczyszczający do twarzy

Dobry oczyszczający tonik przywróci skórze kwaśne pH, ale także usunie nadmiar sebum i zanieczyszczeń, nie podrażniając cery. Idealnie sprawdzi się do tego wyciąg z białej herbaty. Napar działa orzeźwiająco i opóźnia procesy starzenia się. Biała herbata zawiera również mnóstwo polifenoli, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikam. Napar można również stosować po długim dniu spędzonym na plaży. Okłady z białej herbaty łagodzą podrażnienia spowodowane przez promienie słoneczne i nawilżają skórę. Do stworzenia domowego toniku z białej herbaty będziesz potrzebować:

Składniki:

  • 2 łyżeczki suszonej białej herbaty,
  • wrzątek.

Przygotowanie:

  1. Przesypujemy herbatę do wysokiego pojemnika.
  2. Zalewamy wszystko wrzątkiem i parzymy zgodnie z instrukcją.
  3. Przelewamy ostudzony tonik do pojemnika z atomizerem.

Tonik z białej herbaty działa nawilżająco, oczyszczająco, odświeżająco i bakteriobójczo. Polecany jest właścicielkom skóry wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do podrażnień.

Naturalny tonik do cery wrażliwej

Cera wrażliwa jest szczególnie wymagająca. Kosmetyki do tego typu skóry nie mogą zawierać w sobie alkoholu i innych substancji drażniących. W przypadku właścicielek cery wrażliwej, domowe toniki sprawdzą się idealnie. Można samemu decydować o tym, jakich ziół czy owoców użyjemy i dokładnie znamy skład naszego produktu. Do cery wrażliwej świetnie sprawdzi się popularny tonik różany. Bogactwo wody z tej rośliny jest ogromne. Tonik różany zawiera w sobie witaminy z grupy B, C, E oraz prowitaminę A, która działa antybakteryjnie i regeneruje naskórek. Czego będziemy przygotować?

Składniki:

  • 2 garści świeżych płatków z ciemnych róż,
  • woda destylowana.

Przygotowanie:

  1. Płatki wsypać do garnka.
  2. Zalać je wodą tak, żeby całkowicie je zakryła.
  3. Gotować na małym ogniu aż płatki stracą kolor.
  4. Przestudzony wywar przelać do butelki.

Różany tonik jest bardzo delikatny dla skóry. Ma działanie nawilżające, kojące i antyseptyczne. Tonik dodatkowo wyrównuje koloryt skóry i wzmacnia naczynka. Dla osób z wrażliwą skórą polecamy również zimne okłady na oczy, które delikatnie zmiękczają i nawilżają cerę. Szczególnie skuteczny jest ogórek na oczy, które pomaga w walce z opuchniętymi powiekami, działa rozświetlająco i łagodząco.

Peeling enzymatyczny dla wrażliwej skóry – 5 produktów od polskich marek, które uwielbiamy

Regularne złuszczanie naskórka to jeden z filarów pielęgnacji skóry. Peelingi pomagają usunąć martwy naskórek, nadmiar sebum i nagromadzone zanieczyszczenia, które prowadzą do zapchania ujść gruczołów łojowych a w dalszej kolejności - powstawania zaskórników. Nie wszystkie cery polubią się jednak z klasycznymi „scrubami”, które wykorzystują drobinki, oczyszczające skórę mechaniczne - mogą być dla nich zwyczajnie zbyt intensywne i niekiedy powodować podrażnienia. Dla takich osób idealne będą peelingi enzymatyczne: ich składniki wchodzą w reakcję z martwymi komórkami naskórka, rozpuszczając je. Oto nasze ulubione peelingi enzymatyczne stworzone przez polskie marki.
Peeling enzymatyczny dla wrażliwej skóry
GettyImages

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama