Reklama

W tym artykule:

  1. Cera sucha – charakterystyka i objawy
  2. Cera sucha – przyczyny
  3. Jak dbać o cerę suchą?
  4. Bardzo sucha skóra twarzy – jaki krem wybrać?
  5. Cera sucha z wypryskami – jaki krem wybrać?
  6. Najlepsze oleje do cery suchej
  7. Jaki peeling do cery suchej jest najlepszy?
  8. Jaki podkład i puder do cery suchej wybrać?
Reklama

Cera sucha – charakterystyka i objawy

Jak wygląda cera sucha? Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Najbardziej charakterystyczne cechy skóry suchej to napięty, szorstki i wrażliwy naskórek oraz często pękające kąciki ust lub boki nosa. Cera sucha jest matowa, a jej posiadaczkom może towarzyszyć dokuczliwe swędzenie i pieczenie. Łuszcząca się skóra na twarzy to również popularny problem przy cerze suchej. Wszystkie te problemy są wzmagane przez niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, niskie temperatury) oraz kosmetyki naruszające barierę hydrolipidową.

W przeważającej części przypadków ten typ skóry pozbawiony jest zmian trądzikowych, gdyż nie wydziela nadprogramowego sebum. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku skrajnego odwodnienia i przesuszenia skóra, chcąc zbudować swoją naturalną warstwę ochronną, będzie wydzielać zbyt dużą ilość łoju, a w konsekwencji na twarzy pojawi się trądzik.

Cera sucha – przyczyny

Typ skóry, który towarzyszy naszej twarzy zależy od nieskończonej ilości czynników i może się zmieniać w czasie. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia cery suchej należą na przykład:

  • geny
  • długotrwałe wystawianie twarzy na działanie szkodliwych promieni słonecznych
  • niezdrowy tryb życia (palenie papierosów, picie alkoholu, zbyt mała ilość wypijanej wody)
  • aktualna pora roku
  • zmiany o charakterze hormonalnym
  • nieodpowiednio stosowane rytuały pielęgnacyjne – źle dobrane kosmetyki
  • choroby i stany pooperacyjne lub pozabiegowe (np. zastosowanie narkozy stanowi ogromne obciążenie dla naszego organizmu).

Warto dodać, że również cera mieszana posiada skłonności do epizodycznie występującego przesuszenia i wówczas możemy odnieść wrażenie, że nasza skóra zmieniła się w suchą. Jednak najczęściej jest to stan krótkotrwały i wystarczą dobrze dobrane kosmetyki, aby skóra powróciła do swojej naturalnej kondycji.

Jak dbać o cerę suchą?

Jak dbać o suchą skórę twarzy? Zarówno w pielęgnacji porannej, jak i wieczorowej warto postawić na kosmetyki o właściwościach nawadniających i nawilżających. Rano wybierz preparaty o lżejszej konsystencji, a wieczorem możesz pozwolić sobie na zastosowanie nieco bardziej tłustych formuł.

Jak powinien wyglądać rytuał pielęgnacyjny przy cerze suchej?

  1. Oczyszczanie. Dwufazowy płyn micelarny doskonale poradzi sobie z makijażem oczu i ust. Do umycia pozostałych obszarów skóry zastosuj olejek myjący – najlepiej taki, który emulguje w kontakcie z wodą, aby nie podrażnić twarzy dodatkowym pocieraniem.
  2. Tonizacja. Półki sklepowe pełne są toników dedykowanych posiadaczkom cery suchej. Możesz natomiast pójść pod prąd i zastosować domowy tonik, zrobiony na przykład z wody, rumianku i gliceryny!
  3. Serum. Ten kosmetyk dobieramy w zależności od aktualnego problemu skóry, z którym się borykamy. Jeśli oprócz przesuszenia masz do czynienia ze zmarszczkami, postaw na serum z retinolem. Jeśli twoją bolączką jest ziemisty odcień skóry, wybierz serum z witaminą C. A jeśli twoim problemem jest trądzik, sięgnij po serum z kwasem salicylowym lub glikolowym.
  4. Krem. Poszukaj kremu o treściwej konsystencji z dużą ilością składników takich jak jak ceramidy, kwas hialuronowy, alantoina, gliceryna, pantenol, masło shea czy skwalan. Dodatkowym uzupełnieniem kremu mogą być olejki – dzięki nim twoja skóra naprawdę odżyje!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Tych kosmetyków nie powinnaś ze sobą łączyć – chyba, że chcesz zrujnować cerę!

Czy można stosować niacynamid z witaminą C? Albo niacynamid z kwasem salicylowym? Z czym nie łączyć kwasu hialuronowego? Niewłaściwe łączenie produktów do pielęgnacji twarzy może przynieść jej więcej szkody niż pożytku - ale jak zrobić to dobrze, kiedy mnogość kosmetyków przyprawia o ból głowy? Przyda się mała powtórka z lekcji chemii - ale spokojnie, zrobiłyśmy ją za Ciebie! Przeczytaj, jakich popularnych składników nie stosować razem, aby cieszyć się zdrową i piękną cerą.
Tych kosmetyków nie powinnaś ze sobą łączyć
https://www.instagram.com/skincare/

Bardzo sucha skóra twarzy – jaki krem wybrać?

Jak nawilżyć bardzo suchą skórę? W takim przypadku warto zacząć od wykonania podstawowych badań krwi, wizyty u ginekologa, a także zastosowania zbilansowanej diety i wykluczenia szkodliwych używek. Jeśli jednak chcesz zadbać o swoją bardzo suchą skórę również od zewnątrz, wybieraj kremy o gęstej, olejkowej formule, które stworzą na twojej twarzy nieco tłustą warstwę ochronną. To powinno sprawić, że twoja napięta skóra powinna wreszcie poczuć ukojenie.

Cera sucha z wypryskami – jaki krem wybrać?

Krem do cery suchej z wypryskami powinien charakteryzować się bardzo nawilżającą formułą, a jednocześnie lekką, niekomedogenną konsystencją, na przykład żelową. W przypadku cery suchej ze skłonnością do występowania zmian o charakterze trądzikowym warto zwrócić uwagę na obecność takich komponentów jak niacynamid, kwas salicylowy, kwas glikolowy czy też kwas mlekowy. Należy jednak zadbać o to, aby stężenie kwasów zawartych w kosmetykach nie należało do wysokich, ponieważ mogłyby one przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, czyli podrażnić i dodatkowo przesuszyć i tak uwrażliwioną skórę twarzy.

SPRAWDŹ:

To jedyny składnik, który naprawdę nawilża skórę. Znajdziesz go w tych produktach

Twój krem „nawilżający” nie nawilża? Być może brakuje mu składników, które potrafią przetransportować wodę do naskórka, czyli humektantów. Jak to możliwe? Wyjaśniamy.
Humektanty
GettyImages

Najlepsze oleje do cery suchej

Oleje, które najlepiej sprawdzą się przy cerze suchej, to takie, które po nałożeniu nie zastygają na skórze. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • - olej kokosowy
  • - olej oliwkowy
  • - olej kakaowy
  • - olej z pestek dyni
  • - olej z pestek brzoskwini
  • - olej z orzechów laskowych
  • - olej z awokado
  • - olej z kiełków pszenicy
  • - olej babassu.

Jaki peeling do cery suchej jest najlepszy?

Cera sucha zwykle jest bardzo wrażliwa. Jej posiadaczki skarżą się na nadmierne pękanie i łuszczenie. To sprawia, że w przypadku wyboru odpowiedniego peelingu należy zwrócić uwagę na to, aby nie działał on zbyt inwazyjnie na i tak już łuszczący się naskórek. Warto w tym celu odrzucić gruboziarniste peelingi mechaniczne i sięgnąć raczej po delikatne peelingi enzymatyczne lub peelingi na bazie kwasów o niskim stężeniu. Najlepiej sprawdzą się łagodniejsze kwasy, na przykład mlekowy czy migdałowy. W przypadku cery suchej dobrym pomysłem jest zastosowanie zasady „delikatnie, a często”, co oznacza, że lepiej wybrać delikatny kosmetyk, a stosować go z większą częstotliwością, aby móc uzyskać wymarzony efekt gładkiej skóry, a jednocześnie dodatkowo jej nie podrażnić.

ZOBACZ TAKŻE:

Domowy peeling do twarzy – 10 przepisów do różnych rodzajów cery

Domowy peeling do twarzy może być idealnym sposobem na dokładne oczyszczenie skóry przy pomocy naturalnych składników. Zwykle możemy wykonać taki zabieg korzystając z produktów, które już znajdują się w naszej kuchni. Do tego stworzenie odpowiedniej mikstury jest banalnie proste, więc każdy powinien sobie z tym poradzić. Ilość przepisów dopasowanych do indywidualnych potrzeb poszczególnych typów cery jest naprawdę duża, dlatego poniżej zebraliśmy te, które naszym zdaniem są warte waszej uwagi.
Domowy peeling do twarzy
Fot. Getty Images

Jaki podkład i puder do cery suchej wybrać?

Zarówno puder i podkład do cery suchej powinny posiadać lekką, nawilżającą i rozświetlającą formułę. Znaczna część przedstawicielek tego typu cery może całkowicie zrezygnować z pudrowania się – do niewątpliwych zalet posiadania suchej skóry należy długotrwałe utrzymywanie się makijażu bez dodatkowego utrwalania go obciążającymi konsystencjami. Jeśli twoją cechą charakterystyczną jest alabastrowa cera, wybierając fluid, zwróć uwagę na obecność filtra przeciwsłonecznego – dobrym wyborem mogą okazać się koreańskie kremy BB lub CC. A jaki podkład wybrać na zimę, kiedy to skóra naszej twarzy jest wyjątkowo narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych? Najlepiej postawić na nawilżający podkład, który nie tylko nie wysusza, ale dodatkowo wspomaga w zachowaniu okluzyjnej warstwy ochronnej na naszej twarzy. Więcej o cerze suchej dowiesz się od specjalistek w poniższym wideo.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama