10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o opalaniu bez słońca
Samoopalacz to fantastyczny kosmetyk, a jego aplikacja to prawdziwe przedwakacyjne „must-do”, które zapewnia zdrową i piękną opaleniznę niezależnie od tego, jaki naturalny odcień ma twoja skóra. O czym pamiętać, aby uzyskać jednolity, naturalny efekt skóry muśniętej słońcem bez narażania jej na szkodliwe działanie promieni UV? Podpowiada Ewelina Rogacka-Wlizło, ekspert marki.
1. Działanie samoopalacza
Samoopalacz nie pobudza produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika zawartego w naszej skórze, tylko powoduje powierzchniowe zabarwienie naskórka. Dzieje się tak, ponieważ jego głównym składnikiem jest dihydroksyaceton (DHA), czyli związek cukrowy, który wchodzi w reakcję z aminokwasami warstwy rogowej naskórka i powoduje jego brązowe zabarwienie. Tak wytworzona opalenizna jest odporna na zmywanie, ale ponieważ komórki warstwy rogowej stale ulegają złuszczaniu, z czasem blednie i znika.
2. Przygotowanie skóry
Skóra powinna być przede wszystkim dokładnie wygładzona peelingiem oraz nawilżona – szorstka będzie nierównomiernie się przyciemniać i powstaną na niej plamy albo smugi. – Dzień przed zabiegiem z użyciem samoopalacza warto wybrać się na profesjonalny peeling i np. maskę na ciało – podpowiada Ewelina Rogacka-Wlizło. – Dzięki temu będziesz mieć pewność, że skóra jest idealnie przygotowana do przyjęcia samoopalacza.
3. Wybór samoopalacza
Na rynku znajdziesz wiele różnych marek produkujących samoopalacze. Warto sięgać po te stosowane przez profesjonalistów, jak marka St.Tropez, która od ponad 20 lat jest wybierana przez kosmetologów, dermatologów, modelki, projektantów mody i wszystkich entuzjastów pięknego wyglądu. Markę kupisz w perfumeriach Douglas.pl.
4. Od jasnego do ciemnego
Dziś w modzie jest naturalność, ale dzięki nowoczesnym formułom nawet intensywne przyciemnienie skóry samoopalaczem może wyglądać zdrowo i atrakcyjnie. Oczywiście najlepiej dobrać kolor kosmetyku do odcienia karnacji (jasny do jasnej i średniej, ciemny do śniadej), ale nie oznacza to, że nie możesz zdecydowanie pogłębić opalenizny, tak aby wyglądała jak po egzotycznych wakacjach! Nowością jest zabieg St.Tropez z użyciem pianki Tan Ultra Dark Violet z wegańskim DHA w 10% stężeniu, który zapewnia najciemniejszą i najgłębszą oliwkową opaleniznę o doskonałym ciemnym tonie
Równomierna aplikacja
Samoopalacz można rozprowadzić po skórze dłonią, ale jeszcze lepszy efekt daje zastosowanie specjalnej rękawicy, tak jak w metodzie St.Tropez. Dzięki temu opalenizna jest bardziej równomierna. Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej nałożyć na skórę mniejszą ilość samoopalacza i dokładnie go rozsmarować, a potem ewentualnie dołożyć, niż przesadzić. – Samoopalacz „lubi” tworzyć plamy na szorstkiej i zrogowaciałej skórze, dlatego często pojawiają się one na kolanach, kostkach i łokciach – ostrzega nasza ekspertka.
5. „All over body”
Większość kobiet aplikuje samoopalacz na nogi, pamiętaj jednak, że plażując w bikini odsłaniasz też inne części ciała, np. brzuch czy plecy – jeśli pozostaną białe, efekt będzie wyglądać nienaturalnie, a czasami wręcz komicznie.
Opalanie twarzy
Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się samoopalacze do twarzy – być może dlatego, że koloryt cery łatwo można poprawić za pomocą makijażu, a wiele osób obawia się po prostu niepożądanych efektów „opalenizny z tubki” w postaci smug na skórze (np. ciemnego paska na linii włosów czy „wąsika” nad ustami). Tymczasem nowoczesne samoopalacze do twarzy – odpowiednio dobrane i aplikowane – zapewniają świeży, promienny wygląd skóry muśniętej słońcem na dłużej! Mogą mieć formułę kremu, mgiełki, serum, kropel.
6. Samoopalacz a ochrona przed UV
Pamiętaj, że choć samoopalacz przyciemnia skórę, nie jest kosmetykiem przeciwsłonecznym i nie ma właściwości ochronnych, tak jak naturalna melanina zawarta w skórze. Dlatego zawsze gdy wychodzisz na słońce, powinnaś dodatkowo aplikować na skórę krem z filtrem, dobranym wysokością do twojej naturalnej karnacji, np. do jasnej skóry będzie to minimum SPF 30, a najlepiej SPF 50+.
7. Nawilżanie skóry
Substancja DHA zawarta w samoopalaczach może powodować przesuszenie skóry, dlatego dobre kosmetyki tego typu zawierają dodatkowo bogactwo składników pielęgnacyjnych i odżywczych. Warto też codziennie stosować balsam nawilżający, aby skóra była aksamitnie gładka i miękka. Dzięki temu opalenizna utrzyma się dłużej i będzie zanikać równomiernie.
8. Trwałość efektów
Zazwyczaj efekt działania samoopalacza pojawia się w ciągu 4-8 godzin od aplikacji i utrzymuje się do 6-8 tygodni. Po tym czasie możesz powtórzyć aplikację samoopalacza, ciesząc się piękną i bezpieczną opalenizną przez całe wakacje, a nawet dłużej.
Samoopalacze St.Tropez kupisz w perfumeriach Douglas oraz na stronie: https://www.douglas.pl/pl/b/sttropez/b2184.
Materiał promocyjny marki St. Tropez.