Zanurz się w kąpieli
Nawet krótkie chwile spędzone w wodzie pachnącej wonnymi olejkami lub ziołami potrafią zdziałać cuda. Nie tylko relaksują, ale też ujędrniają ciało, koją podrażnioną skórę. Zafunduj więc sobie seans SPA we własnej wannie.
- Claudia
Nie ma chyba lepszego sposobu na odprężenie się po męczącym dniu niż aromatyczna kąpiel. Aby poczuć się wspaniale, wystarczy 15-20 minut. Relaksującej kąpieli nie warto przedłużać, bo zamiast uzdrowić - zaszkodzi. Moczenie się w gorącej wodzie nadmiernie obciąża układ krążenia, przesusza także naskórek. Pamiętaj więc, by przygotowując kąpiel, wlewać do wanny wodę ciepłą, jednak nie zbyt gorącą.
Wyszczuplanie igliwiem
Jesień i zima to okres, który sprzyja magazynowaniu tłuszczyku na biodrach i udach. Jeśli chcesz przyspieszyć jego spalanie, dwa razy w tygodniu funduj sobie kąpiel, która ujędrni i wyszczupli twoje ciało. Po jednej garści igliwia sosnowego, świerkowego i z modrzewia wsyp do rondelka i zalej 2 litrami wody. Doprowadź do wrzenia, gotuj jeszcze 10 minut. Po odcedzeniu wywar wlej do wanny. Możesz użyć też do kąpieli gotowego płynu z igliwiem.
Relaks w lawendzie
Kąpiel powinna być chwilą prawdziwego wytchnienia, rozkoszą dla ciała i zmysłów. Gdy dodasz do niej relaksujące substancje, błyskawicznie usunie zmęczenie, rozluźni napięte mięśnie i pomoże ci wypocząć po trudach dnia. Kilka garści suszonych kwiatów lawendy wsyp do małego płóciennego woreczka. Powieś go na kranie tak, by spływała po nim ciepła woda. Pod wpływem temperatury kwiaty lawendy uwolnią olejki eteryczne o działaniu odprężającym. Kiedy już napełnisz wannę, zdejmij woreczek i wrzuć go do wody. Jeżeli nie masz pod ręką suszonych kwiatów, możesz użyć lawendowego płynu do kąpieli. Wlej do wody 3-4 nakrętki preparatu i energicznie wymieszaj - tak, by powstała piana.
Nawilżanie o zapachu róż
Jeśli twoja skóra jest przesuszona i podrażniona, powinnaś unikać kąpieli. Moczenie się w wodzie dodatkowo przyspiesza ucieczkę wilgoci z naskórka. Wyjątkiem są kąpiele nawilżające. Dzięki nim skóra staje się miękka, gładka i dobrze odżywiona. Odbudowana zostaje także jej ochronna warstewka lipidowa. Do wanny wypełnionej wodą wlej 5 litrów tłustego mleka i wsyp 5 łyżek mąki ziemniaczanej (wcześniej dokładnie rozmieszaj ją z zimną wodą, by nie powstały grudki). Dodaj 2 garście suszonych płatków róż. Zanurz się w wodzie i zrelaksuj. Na zakończenie opłucz ciało letnim strumieniem wody z prysznica. Nawilżające działanie ma też różany olejek do kąpieli.
Oczyszczanie solą
Stres i zaburzenia przemiany materii sprawiają, że skóra staje się zszarzała i matowa. Gromadzą się też w jej komórkach szkodliwe toksyny, powodujące obrzęki i utratę jędrności ciała. Wtedy pomóc ci może oczyszczająca kąpiel. Do ciepłej wody wsyp 2-3 garście soli morskiej z minerałami. Dobrze ją rozmieszaj. Zamiast soli możesz użyć sproszkowanych alg - wystarczy 4-5 łyżek na wannę wody. Są bardzo skuteczne, ale mają nieprzyjemny, rybi zapach. By się go pozbyć, na zakończenie umyj ciało żelem lub mydłem. Oczyszczającą kąpiel możesz połączyć ze złuszczającym pilingiem.
Cytrusowe pobudzanie
To nieprawda, że poranną ospałość możesz zmyć z siebie tylko pod prysznicem. Pozytywną energią naładuje cię też odpowiednio przygotowana, pachnąca kąpiel. Doda ci wigoru i przygotuje na trudy dnia. Jeśli kąpiel ma być jak energetyczny zastrzyk, do wanny wlej letnią wodę. Sięgnij po naturalne olejki eteryczne. Pobudzająco działają rozmarynowy, miętowy oraz pomarańczowy i cytrynowy. Wlej do wanny 15 kropli koncentratu i rozmieszaj z wodą. Zamiast olejku możesz użyć płynu do kąpieli o zapachu cytrusów.