Reklama

Trądzik to nie tylko problem nastolatków. Wypryski na twarzy, dekolcie i plecach pojawiają się również po 30. roku życia. Najczęściej spowodowane są one łojotokiem albo zbyt dużym zrogowaceniem ujść mieszków włosowych. By pozbyć się szpecących krostek, próbujemy różnych metod. Od lat pokutuje mit, że opalanie zmniejsza zmiany trądzikowe, więc gdy tylko mocniej zaświeci słońce, chętnie wystawiamy twarz na jego działanie. Na początku wprawdzie skóra się goi, bo promieniowanie UV działa przesuszająco i przeciwzapalnie, ale po kilku tygodniach następuje wysyp krostek – przesuszona skóra produkuje po prostu zwiększoną ilość łoju. Jeśli masz cerę trądzikową albo po lecie pojawiły się na twojej skórze wypryski, walcz z nimi na trzech frontach.

Reklama

Oczyszczaj

Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Rano i wieczorem myj ją żelem antybakteryjnym, a jeśli masz cerę wrażliwą – specjalną kremową emulsją. Oczyszczoną twarz przemyj tonikiem antybakteryjnym. Nie zapomnij o kremie. Wybierz matująco-nawilżający. Może być też z kwasami owocowymi, które delikatnie złuszczają naskórek.

Lecz

Kosmetyki antytrądzikowe wystarczą, gdy na skórze pojawiają się pojedyncze krostki. Jeśli trądzik jest średnio nasilony, warto zacząć się leczyć. Tu pomogą zewnętrzne antybiotyki, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy. Gdy trądzik jest bardzo silny, zdecyduj się na doustną kurację antybiotykową.

Zamaskuj

To, że masz cerę trądzikową, nie znaczy, że nie możesz się malować. Nowoczesne kosmetyki nie zatykają ujść gruczołów łojowych, więc nie przyczyniają się do powstawania wyprysków. Ważne, by np. podkład miał lekką konsystencję. Sięgnij też po korektor antybakteryjny – zwykle dwukolorowy (zielono-beżowy). Maskuje krostki, ale również przyspiesza proces gojenia.

JEŚLI MASZ CERĘ TRĄDZIKOWĄ
Reklama
  • Nie myj twarzy mydłem – nadmiernie wysusza i często podrażnia skórę.
  • Sięgnij po maseczki – doskonałe są te na bazie zielonej i białej glinki, drożdży, alg, a także kwasów owocowych. Te składniki mają działanie złuszczające, zwężaja pory skóry, ograniczają pracę gruczołów łojowych, a dzięki zawartości aloesu, alg czy witaminy E także nawilżaja skórę.
  • Jeśli jesteś w trakcie kuracji dermatologicznej, nie używaj podkładów i pudrów antybakteryjnych. Leki, które przyjmujesz, i tak wysuszają skórę, więc nie rób tego dodatkowo składnikami antytrądzikowymi.
Reklama
Reklama
Reklama