Królowe świata zapachów
Perfumy. Tęsknota za pięknem i luksusem. Romantyczne, tajemnicze, zmysłowe... Każde o niepowtarzalnym charakterze. Zapach mówi o kobiecej wrażliwości, temperamencie, guście.
- Claudia
Do niedawna panowało przekonanie, że elegancka kobieta używa tylko jednego zapachu perfum przez całe życie. Dziś to anachronizm. Zmieniamy perfumy tak często, jak mamy na to ochotę. Dobieramy je do pory dnia, okazji, nastroju. Nosimy jak dodatek do ubrania. Każdego roku pojawiają się dziesiątki nowych perfum różnych firm. Jak wybrać te, które dostarczą nam zmysłowej przyjemności. Przede wszystkim nie ulegajmy reklamie. Jedynym wiarygodnym przewodnikiem w świecie zapachów jest własny nos. Warto mu zaufać. Węch to przecież najczulszy ze zmysłów. Pachnące kompozycje
W spółczesne perfumy różnią się zdecydowanie od klasycznych. Dziś są to najczęściej mieszanki łączące w sobie różne zapachy. Tradycyjnie dzielimy je według dominującej nuty.
* Kwiatowa. Składają się na nią zapachy kwiatów, między innymi róży, narcyza, tuberozy, jaśminu, konwalii. Kwiatowe nuty, które stanowią 50 proc. zapachów perfum, mogą być bardzo lekkie, świeże lub nieco cięższe, słodsze, bardziej zmysłowe.
* Owocowa. Tworzą ją najczęściej aromaty śliwki, porzeczki, nektarynki, maliny, melona.
* Szyprowa. Przebija w niej zapach mchu, porastającego korę dębu, z dodatkiem akordów kwiatowych, owocowych.
* Aldehydowa. Powstała w latach dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy aldehydy (związki organiczne, o bardzo przyjemnym aromacie) zaczęto wykorzystywać do kompozycji zapachowych perfum. Zyskały dużą popularność dzięki perfumom Chanel N 5, kwiatowo-aldehydowym.
* Zielona. Dominuje w perfumach, których aromat kojarzy się ze skoszoną trawą, łąkami, liśćmi.
* Orientalna. Pojawia się w zmysłowych, dość ciężkich, perfumach z wyrazistymi akordami balsamicznymi (np. wanilia, kadzidło) i zwierzęcymi (ambra).
* Cytrusowa. Świeża, orzeźwiająca, pobudzająca, oparta głównie na olejkach eterycznych z owoców cytryny, pomarańczy, bergamotki czy grejpfruta. Perfumy gwiazd
Już od wielu lat kompozycje zapachowe powstają na zamówienie gwiazd ekranu, sportu, modelek, które sygnują je swym nazwiskiem. Modę tę zapoczątkowały Elizabeth Taylor i Paloma Picasso. Dziś swoje perfumy mają Gabriela Sabatini, Isabella Rossellini, Celine Dion i Jennifer Lopez. Popularna modelka Naomi Campbell może pochwalić się już trzema zapachami. Coraz częściej perfumy stanowią uzupełnienie kolekcji projektantów mody, np. Kenzo, Calvina Kleina, Pacco Rabane. Jak brzmią nuty
Perfumy są skomponowane z trzech warstw zapachowych tzw. nut, które stopniowo rozwijają się na skórze.
* Nuta głowy (górna) zawiera najbardziej ulotne, ale mocno pachnące komponenty. Wpływa na nasze pierwsze wrażenie.Wyczuwalna już w momencie otwarcia flakonu perfum. Ulatnia się po kilku minutach.
* Nuta serca (środkowa) stanowi główny motyw kompozycji zapachowej. Jest cieplejsza i cięższa od pierwszej. Rozwija się pod wpływem temperatury ciała dopiero po kilkunastu minutach, niekiedy po pół godzinie od momentu naniesienia perfum na skórę. To ona ujawnia całe bogactwo akordów kwiatowych, owocowych, zielonych, orientalnych.
* Nuta bazowa (głęboka) zawiera składniki utrwalające zapach. Utrzymuje się na skórze najdłużej (nawet 6-8 godzin). To najbogatsza część kompozycji. Ujawnia się po dwóch godzinach i zmienia zależnie od woni skóry.
Rzadziej spotyka się perfumy o konstrukcji linearnej, kiedy wszystkie nuty rozwijają się jednocześnie. Ich zapach nie zmienia się od chwili naniesienia na skórę do ulotnienia. Tak skomponowane są np. perfumy Allure marki Chanel, Eau de Parfum Gucciego. Można je wyczuć tylko z bliska, bo "trzymają się" skóry, w przeciwieństwie do perfum, które unoszą się, zostawiając za nami wonny obłok. Dobrane duety
Zakochane pary mogą używać tych samych perfum, w wersji dla niej i dla niego. W niektórych zestawach "męsko-damskich" w dowcipny sposób zaznaczono różnicę płci. Lekkie wgłębienie w wersji kobiecej i niewielka wypukłość w męskim wariancie pozwalają odróżnić oba zapachy, np. Emporio Night - Giorgio Armani. Postawione obok siebie buteleczki wyglądają jak dwa przeciwne, ale przyciągające się ładunki elektryczne.
1 z 2
435
2 z 2
436