Domowa fabryka kosmetyków
Lubisz eksperymenty? Spróbuj zrobić krem lub balsam we własnej... kuchni. To wcale nie jest trudne! Takie samodzielne przygotowanie kosmetyku sprawi, że będzie on idealnie dobrany do potrzeb twojej skóry. W dodatku stworzenie kremu „na miarę“ to naprawdę dobra zabawa!

- Karolina Gregorczyk, Claudia
Przepisy na domowe kosmetyki kojarzą ci się tylko z maseczkami z warzyw lub ziół? Nic bardziej błędnego! Nawet nie dysponując skomplikowanym laboratorium chemicznym, możesz przygotować krem z tak modnym ostatnio kwasem hialuronowym. Potrzebujesz do tego tylko odpowiednich półproduktów i kilku akcesoriów (menzurek, mieszadełka, foremek) oraz prostego przepisu. Potem mieszasz składniki, pakujesz do pojemniczków – i gotowe! Gdzie to wszystko kupić? Na razie głównie w internecie (adresy sklepów podajemy w ramce), ponieważ moda na samodzielne tworzenie kosmetyków dopiero dotarła do Polski. Nie musisz jednak się bać – z powodzeniem sprostasz zadaniu. Oferta sklepów uwzględnia tylko receptury na produkty, których wykonanie w warunkach domowych jest możliwe i ma sens. Zrobisz więc własną maseczkę, szampon, krem, balsam, ale też wyspecjalizowane serum do twarzy. Znajdzie tam coś dla siebie zarówno początkująca wielbicielka domowych kremów, jak i zaawansowana „chemiczka”. Zaczynasz od wybrania kosmetyku, jaki chcesz wykonać. Wówczas pojawi się lista potrzebnych składników, które za pomocą jednego kliknięcia wrzucasz do wirtualnego koszyka. Istnieją całe zestawy dla początkujących – nie musisz więc nawet wybierać poszczególnych surowców. Wystarczy, że zamówisz na przykład krem nawilżający, a w paczce, która przyjdzie pocztą do twojego domu, będą wszystkie składniki (oleje, wyciągi roślinne i emulgatory) oraz potrzebne akcesoria. Niektórych półproduktów możesz też używać od razu, np. świetnie nawilżającego skórę masła shea oraz kakaowego czy hydrolatów roślinnych (wyciągi otrzymywane w procesie destylacji), fantastycznie zastępujących toniki.
Bądź samodzielna
Dlaczego warto porzucić zakupy w drogerii lub aptece? Po pierwsze: własnoręcznie ukręcane kosmetyki mają proste składy. Nie znajdziesz w nich zatem zbędnych wypełniaczy, sztucznych barwników i aromatów. Dlatego jest to dobry wybór dla osób ze skórą alergiczną: dzięki temu mogą wyeliminować ze swoich produktów substancje uczulające. Tym bardziej że w części receptur (jak np. na stronie www.mazidla.com) to ty decydujesz, czy dodać do nich konserwanty. Jeśli wykonasz wersję „czystą”, krem będzie nadawał się do użycia jedynie przez dwa tygodnie (tylko produkty niezawierające wody, np. olejki myjące, są trwalsze i mają ważność ok. 7–8 miesięcy). Warto więc przygotowywać go każdorazowo w małych porcjach. Co więcej, nawet wybierając wersję z konserwantem (trwałość kosmetyku wynosi wówczas 3–4 miesiące), dodajesz go dużo mniej niż producenci, którzy muszą zapewnić swoim preparatom dłuższy termin przydatności. Zastanawiasz się, czy witaminy i oleje użyte do samodzielnie zrobionego kremu będą podobnej jakości, co w preparatach firmowych? Bez obaw. Zazwyczaj sklepy internetowe kupują je z tych samych źródeł, co koncerny kosmetyczne. Substancje bazowe mają wszystkie atesty, a wiele z nich także certyfikaty ekologiczne, np. Ecocert. Jeśli więc jesteś wegetarianką czy zwolenniczką produktów naturalnych, mie- szając krem, możesz użyć do niego wyłącznie składników roślinnych i mieć pewność, że twój produkt jest w 100 proc. organiczny.
Wady i zalety
Czym zatem krem zrobiony w domu będzie się różnił od sklepowego? Nie będzie perfumowany, jego aromat zapewnią jedynie olejki eteryczne. Wykonane „mazidło” trzeba obowiązkowo przechowywać w lodówce, w odpowiednich i szczelnie zamkniętych pojemnikach z dozownikiem. Twój krem nie będzie więc miał pięknego opakowania, a w części przypadków także tak lekkiej konsystencji, jak preparat firmowy. Czy wobec tego warto tracić na to wszystko czas? Na pewno warto spróbować. Prosty krem nawilżający, przygotowany własnoręcznie, jest znacznie tańszy od tego ze sklepu, a wykonana samodzielnie maseczka, za którą u kosmetyczki trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych, kosztuje zaledwie kilkanaście. Poza tym zrobienie własnego kremu daje naprawdę ogromną satysfakcję!

Potrzebne akcesoria:
1. Zlewka o poj. 40 ml, ok. 6 zł; www.zrobsobiekrem.pl
2. Kolby laboratoryjne, ok. 15 zł/szt.; www.labosklep.pl
3. Bagietka, ok. 2 zł; www.zrobsobiekrem.pl
4. Minimikser, ok. 11 zł; www.zrobsobiekrem.pl
5. Formy do mydeł, 33,90 zł/ /3 szt.; www.zrobsobiekrem.pl
Tu kupisz półprodukty:
■ www.ecospa.pl
■ www.fitomed.pl
■ www.mazidla.com
■ www.biochemiaurody.com
■ www.zrobsobiekrem.pl (także w Ayurveda Center, al. Jana Pawła II 80, lok. 2, Warszawa)
W kolejnych odsłonach zaprezentujemy kilka 'domowych' kosmetyków, m.in.:
musujące kule kąpielowe
mydło oliwkowo-palmowe
Polecane
„Córka zrezygnowała z matury. Wylądowała w fabryce, by być podporą dla rodziny, a teraz żałuje tej decyzji”
Szybki sposób na podreperowanie domowego budżetu. Zrób teraz, a forsa pojawi się w listopadzie
Swarożyc - słowiański bóg ognia ofiarnego i domowego. Jakie miejsce zajmuje w mitologii słowiańskiej?
„Od 20 lat moje życie to pranie, gotowanie i sprzątanie. Czuję się jak służąca zamknięta w domowym kieracie”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa