Chcę się pięknie opalić, nie szkodząc mojej skórze
To możliwe. Pod warunkiem, że dobrze określisz swój fototyp. Każda z nas jest przecież inna i potrzebuje innej ochrony. Jeśli ją zapewnisz, słońce będzie służyło twojej urodzie.
- Naj
Opalanie nie przychodzi mi łatwo. Zanim skóra zmieni swój odcień, mija pierwszy tydzień urlopu. Nigdy też nie jest apetycznie brązowa, tylko raczej beżowa. Dlaczego tak się dzieje?
Cechy twojego fototypu
* oczy najczęściej niebieskie lub zielone
* włosy głównie ciemny blond, jasny brąz
* skóra jasna
* opalenizna niewielka
Wybór filtra
Ponieważ twoja skóra jest jasna i na początku opala się na czerwono, potrzebujesz kosmetyków, które przyzwyczają ją do słońca. Zaczynaj od kremów z co najmniej 30 SPF, a później sięgnij po te z filtrami minimum 15 SPF. Dzięki temu twoja skóra nie dozna szoku, a opalenizna będzie ładna.
Czas opalania
Jeśli wybierasz się nad morze, gdzie przez cały czas świeci ostre słońce, na początku urlopu przebywaj na plaży jak najkrócej, maksymalnie do 20 minut. W ciągu następnych dni stopniowo wydłużaj czas opalania. Przy twojej karnacji nic nie przyspieszy brązowienia skóry. Dłuższy pobyt na słońcu może nawet skończyć się poparzeniem, które uniemożliwi dalsze plażowanie.
Rady dla ciebie
Choć narzekasz, że wolno się opalasz, są takie części ciała, które natychmiast przyciągają słońce. Dlatego ramiona, nos, uszy, stopy i zgięcia pod kolanami smaruj częściej niż zwykle kremem ochronnym z wyższym filtrem. Dbaj też szczególnie o swoją wrażliwą cerę. Jeśli często reaguje podrażnieniami, kup specjalny kosmetyk do twarzy (SPF powyżej 20), najlepiej w aptece.
Mam ciemną karnację, ale mimo to opalam się z przygodami. Na początku wyglądam niczym burak i skóra strasznie mnie piecze. Dopiero po kilku dniach pojawia się na niej ładny, oliwkowy brąz. Co mam zrobić?
Cechy twojego fototypu
* oczy szare, brązowe lub zielone
* najczęściej ciemny blond, szatyn
* lekko śniada, skłonna do oparzeń
* opala się łatwo i szybko
Wybór filtra
Najczęstszy błąd, który popełniają szatynki, to zakup kosmetyków z za niskim filtrem. Wydaje się im, że skoro mają ciemną karnację, nie muszą dbać o wysoką ochronę. Tymczasem potrzebują preparatów słonecznych z filtrami minimum 20 SPF. Nie bój się, że się wtedy w ogóle nie opalisz. Wysokie filtry sprawią, że skóra będzie nadal ciemniała, tyle tylko że wolniej, a tym samym bezpieczniej. Unikniesz w ten sposób jej zaczerwienienia.
Czas opalania
Jeśli twoja skóra na początku jest czerwona, to znak, że powinnaś zwolnić tempo. Rozsądnie dawkuj swój kontakt ze słońcem. Opalaj się nie dłużej niż pół godziny. Nigdy nie wychodź na plażę między godziną 11 a 15, kiedy słońce jest najmocniejsze. Ponieważ odbija się od piasku i wody, dotrze do ciebie, nawet jeśli będziesz ukryta pod parasolem.
Rady dla ciebie
Przedawkowanie opalania niesie za sobą niezbyt przyjemne skutki. Twoja skóra jest nie tylko zaczerwieniona, ale i piecze. Słońce bardzo ją przesuszyło, jest ściągnięta i mało elastyczna. Dlatego po każdej kąpieli słonecznej musisz ją przede wszystkim nawilżyć, a także ukoić. Używaj więc systematycznie specjalnego balsamu po opalaniu.
Opalam się bez problemów, zawsze niemal na heban. Na słońcu mogę przebywać całymi godzinami. Pamiętam o nawilżaniu ciała po powrocie z plaży. Czy nie wystarczy mi zwykły olejek zamiast specjalnych preparatów do opalania?
Cechy twojego fototypu
* przeważnie brązowe oczy
* głównie ciemnobrązowe lub czarne włosy
* ciemna karnacja
* bardzo mocna opalenizna
Wybór filtra
To, że natura sprezentowała ci ciemną skórę, która nie sprawia na słońcu żadnych problemów, nie oznacza, że powinnaś zapomnieć o odpowiedniej ochronie. Zapewnią ci ją tylko specjalne preparaty, z filtrami minimum 10 SPF. Kremy słoneczne nie tylko chronią przed promieniowaniem, ale również pielęgnują skórę. Stosując je, zapobiegasz jednocześnie przedwczesnemu starzeniu się jej i powstawaniu zmarszczek, za które przede wszystkim odpowiedzialne jest słońce.
Czas opalania
Słońce rzeczywiście lubi twoją skórę, ale co za dużo, to niezdrowo. Miej się na baczności, cały dzień na plaży to przesada. Absolutne maksimum to cztery godziny, i to tylko wtedy, kiedy będziesz odpowiednio często używała preparatu ochronnego. Długość jego skutecznego działania obliczysz, mnożąc 10 minut przez numer faktora podanego na opakowaniu. Jeśli na przykład używasz balsamu 10 SPF, oznacza to, że możesz opalać się bez ryzyka przez 100 minut. Pamiętaj jednak, że krem łatwo ściera się ze skóry, kiedy siedzisz na leżaku, i zmywa się częściowo podczas kąpieli, nawet jeśli jest wodoodporny. Dlatego warto smarować się nim znacznie częściej.
Rady dla ciebie
Ciemna karnacja oznacza, że w twojej skórze znajduje się więcej melaniny, która stanowi naturalną ochronę przed słońcem. Ale nawet jeśli wzmocnisz ją działaniem kosmetyków, bądź ostrożna, zwłaszcza jeśli aktywnie spędzasz czas. Podczas kąpieli i pływania na łódce, a nawet do nurkowania używaj wysokich filtrów. Przez wodę, na głębokość pół metra, przenika aż 60 proc. promieni słonecznych, odbijają się również i wzmacniają od jej powierzchni. Musisz także uważać, jeśli zażywasz leki hormonalne, np. środki antykoncepcyjne, ponieważ uwrażliwiają skórę na słońce i powodują nierówną opaleniznę, a nawet przebarwienia. Taki sam efekt może dać stosowanie w sezonie letnim kremów z retinolem i witaminą C. Na plaży nie używaj perfum - zawierają alkohol, który może wywołać uczulenie i brzydkie, ciemne plamy na skórze.
Mam bardzo bladą, skłonną do podrażnień skórę. Na słońce reaguje zaczerwienieniem, często pojawia się na niej nawet wysypka. Czy muszę w ogóle zrezygnować z opalania?
Cechy twojego fototypu
* jasne oczy, np. niebieskie
* włosy głównie rude, jasny blond
* skóra jasna, wrażliwa
* brak opalenizny
Wybór filtra
Właśnie dla ciebie przeznaczone są tzw. blokery, czyli preparaty z filtrem powyżej 60 SPF. Używaj ich zarówno do twarzy, jak i do ciała. Tylko dzięki nim będziesz mogła w pełni korzystać z uroków wakacji bez względu na to, dokąd udasz się na odpoczynek, nawet jeśli jesteś alergiczką. Nowoczesne filtry rzadko wywołują podrażnienia. Zdecydowanie najbezpieczniejsze są tzw. filtry mineralne, które mają postać białego proszku. Kiedy używa się zawierających je preparatów, trzeba pamiętać, że wymagają dokładnego rozprowadzenia, bo inaczej zostawiają białe smugi. Zupełną nowością, idealną dla bardzo bladej skóry, jest krem Anthelios XL firmy La Roche-Posay, który oprócz bardzo dobrej ochrony przed promieniowaniem słonecznym nadaje skórze twarzy i ciała delikatny odcień opalenizny. Kremy dla siebie kupuj tylko w aptece, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem dermatologiem.
Czas opalania
W zasadzie powinnaś w ogóle zrezygnować z plażowania. Nie da się jednak na wakacjach uniknąć słońca, jego promienie docierają wszędzie, przenikają przecież nawet przez chmury. Pamiętaj więc, by kosmetykami przeciwsłonecznymi smarować się już przed wyjściem z domu, a nie dopiero na plaży.
Rady dla ciebie
Już na kilkanaście dni przed wyjazdem zacznij łykać tabletki z beta-karotenem. Zwiększa on odporność skóry na słońce i chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Odstaw je dopiero na urlopie. Na plaży potrzebujesz nie tylko kosmetyków z wysokimi filtrami. Opalaj się zawsze w kapeluszu z dużym rondem. Konieczne są również okulary z jak najciemniejszymi szkłami i filtrami UV, by chronić oczy. Wrażliwe ramiona okrywaj bawełnianym pareo, najlepiej w ciemnych kolorach, bo takie przepuszczają znacznie mniej promieni. Zabierz ze sobą specjalne sztyfty i smaruj nimi nos, uszy, a przede wszystkim znamiona.