LITTLE FASHION STORY: Mała czarna sukienka - od stroju wdowy po seksowną suknię zemsty księżnej Diany
Do 1920 roku kolor czarny w damskiej garderobie zarezerwowany był głównie dla żałoby lub służby. Jednak wszystko zmieniło się dzięki legendarnej Coco Chanel, która uczyniła z LITTLE BLACK DRESS prawdziwą ikonę, podziwianą i pożądaną przez kobiety na całym świecie. Małą czarną sukienkę na przestrzeni dekad nosiły największe sławy - Audrey Hepburn, Victoria Bekcham czy księżna Diana, który uczyniła ze swojej czarnej kreacji prawdziwą SUKNIĘ ZEMSTY. Poznajcie niezwykłą historię kultowej MAŁEJ CZARNEJ!
W tym artykule:
- Czarna sukienka Madame X
- Mała czarna Coco Chanel
- Czarna suknia i Złota Era Hollywood
- Mała czarna Audrey Hepburn - "Śniadanie u Tiffany'ego"
- Czarna sukienka mini i inne wariacje
- Księżna Diana i "SUKNIA ZEMSTY"
- Mała czarna sukienka - obiekt pożądania
- To nieprzyzwoite! – mówiła każda szanująca się dama i każdy krawiec, pytany o to, czy czarną suknię można założyć nie tylko w okresie żałoby. Smutek, żal, rozpacz – to emocje, dla których zarezerwowana była czerń, uznawana powszechnie za kolor śmierci i straty.
Im wyższa sfera, tym bardziej skrupulatne zasady. Wdowa była pod czujną obserwacją elity, a każdy dodatek lub zmiana w czarnej żałobnej sukni miały znaczenie. W drugiej połowie XIX wieku wdowa przechodziła przez kilka etapów „modowej żałoby”. Głęboka żałoba trwała rok. W tym okresie wdowa nosiła czarne suknie bez jakichkolwiek ozdób, uszyte z prostych, „surowych” materiałów. Dopiero po tym okresie wdowa mogła pozwolić sobie na czarny jedwab. Ostatni etap żałoby to trzy kolejne miesiące, podczas których suknia wdowy mogła być przyozdobiona dodatkami i ciemną biżuterią. Po trzech latach od śmierci męża kobieta mogła pozwolić sobie na inne kolory niż czerń – brąz, ciemny granat czy fiolet. Złamanie tego „żałobnego dress code’u” oznaczał społeczny SKANDAL! Nie wierzycie? Oto historia, która wydarzyła się naprawdę!
Czarna sukienka Madame X
Jest rok 1884. W Paryżu rozpoczyna się właśnie wielki Salon, podczas którego swoje dzieła wystawiają najznakomitsi artyści. Wśród nich jest uzdolniony i powszechnie ceniony malarz John Singer Sargent. Planuje zaprezentować paryskiej elicie swoje najnowsze dzieło – wielki portret Madame X. Jest z niego wyjątkowo dumny. Liczy na wielki sukces. Odsłania ogromne płótno przed tłumem zebranych i… wszyscy otwierają szeroko oczy! Madame X – paryska piękność z obrazu – ma na sobie czarną suknię, a gdyby jeszcze tego było mało, z ramienia modelki zsunęło się ramiączko!
- To jest skandal! Nieprzyzwoity, ohydny, odrażający obraz! – krzyczą mężczyźni – ci sami, którzy na co dzień nie mają problemów z odwiedzaniem kurtyzan w domach publicznych.
- Obrzydliwe – szepczą zza wachlarzy zazdrosne kobiety, które w głębi duszy marzyły o tym, by choć przez chwilę być Madame X!
Kim była dama z obrazu Johna Singera Sargenta? To Amélie Gautreau – jedna z najpiękniejszych kobiet paryskiej belle époque, za którą szalały tłumy. Świeżo upieczona, młodziutka żona paryskiego bankiera, diament każdego przyjęcia o niezwykłej urodzie (o jej „lawendowej skórze”, którą uzyskiwała za pomocą specjalnego proszku, pisały najsławniejsze magazyny dla dam) i niebanalnym guście. Każdy malarz chciał ją sportretować, ale wybredna Amélie Gautreau uległa tylko urokowi Johna Singera Sargenta.
Photo: East News
Portret Madame X miał otworzyć Sargentowi drzwi do wielkiej, międzynarodowej kariery, a okazał się „gwoździem do trumny”. Skandaliczną czarną suknię malarz dla swojej modelki wybrał osobiście. Dzieło paryskiego projektanta Felixa Poussineau doskonale podkreślało alabastrową skórę i wspaniałą sylwetkę Amélie Gautreau. Sargent w czerni sukni dostrzegał same zalety – skromność, dostojność i elegancję. Kto mógł pomyśleć, że ta czarna wieczorowa kreacja zostanie zupełnie inaczej odebrana przez uczestników paryskiego Salonu?!
Starszym rocznikom czerń kojarzyła się z żałobą i wdowieństwem. Młodszym natomiast z niebezpieczną seksualnością. Aspekt ten potęgowało na obrazie wspomniane opadające ramiączko, które odsłaniając znaczną część dekoltu, pobudzało wyobraźnię zebranych. Gdyby tego było mało, suknia eksponowała wspaniałą talię Amélie Gautreau. Choć Johna Singera Sargenta – chcąc ratować reputację swoją i modelki – domalował ramiączko na właściwym miejscu, nie uniknął społecznego wykluczenia.
Opuścił Paryż, zdając sobie sprawę z tego, że nie otrzyma tu już żadnego poważnego zamówienia. Tymczasem Amélie Gautreau z gwiazdy salonów stała się pośmiewiskiem. Zaczęła chętniej pozować malarzom, licząc na to, że nowe dzieła przyćmią skandaliczny portret Sargenta. Niewiele to jednak pomogło, a ona ostatecznie jednak niemalże całkowicie wycofała się z życia towarzyskiego.
Gdyby Madame X urodziła się kilka dekad później jej czarna kreacja i osunięte ramiączko nie byłyby uznane za ohydne, ale za zmysłowe, kobiece i… piękne. Już na początku XX wieku, gdy na wystawie w Londynie po 20 latach ponownie zaprezentowano portret Madame X Johna Singera Sargenta, wywołał on powszechny zachwyt. Zauroczony nim był sam cesarz Wilhelm II, który znacznie przyczynił się do popularności dzieła na całym świecie. Amélie Gautreau znów stała się sławna, przechodząc do historii sztuki (ale także historii mody) jako jedna z pierwszych kobiet w czerni, która nie była wdową.
MAŁA CZARNA SUKIENKA - MODNE WYKROJE:
ZOBACZ TEŻ:
Książki o szyciu dla początkujących: nasz ranking
Kompendia wiedzy z najważniejszymi tematami w jednym miejscu. Sprawdź wybory naszej redakcji i polecane książki!Audrey Hepburn, Grace Kelly a może Lolita? Jakie okulary retro pasują do Ciebie?
Grace Kelly, Audrey Hepburn a może Ginger Rogers? Który z kultowych modeli okularów przeciwsłonecznych pasuje do Ciebie? Zobacz nasz modowy przegląd i zapakuj trochę stylu retro na wakacje!Od śmierdzących okopów, przez Casablancę aż do stylowej szafy paryskiej dziewczyny. Niezwykła historia trencza!
Pamiętacie „Śniadanie u Tiffany’ego” i końcową scenę filmu, w której Audrey Hepburn w strugach deszczu całuje namiętnie swojego filmowego kolegę George’a Pepparda? Kojarzycie Humpreya Bogarta z kultowej „Casablanki”, a może przypominacie sobie, jak wyglądał legendarny Inspektor Clouseau grany przez Petera Sellersa w filmie „Różowa Pantera”? Wszystkie te niezapomniane produkcje łączy jeden element: TRENCZ – jedno z najbardziej fotogenicznych i „uzdolnionych aktorsko” okryć wierzchnich, którego sława nie słabnie od wieków. Jak to się stało, że praktyczny element garderoby brytyjskiej armii stał się ikoną stylu? Poznajcie historię trencza!Mała czarna Coco Chanel
Dokładnie wtedy, gdy Amélie Gautreau odchodziła z tego świata, na firmamencie rodziła się nowa gwiazda mody. Coco Chanel – słynna paryska kapeluszniczka - w 1915 roku zaczęła sprzedawać nie tylko nakrycia głowy, ale też modę codzienną, uszytą głównie z dżerseju. Był to dosyć kontrowersyjny pomysł. Do tej pory bowiem dżersej uważano za materiał bieliźniarski. Jednak I wojna światowa wpłynęła nie tylko na zmiany polityczne. Miała również ogromny wpływ na światopogląd, obyczaje i… modę. Podczas gdy inni paryscy projektanci załamywali ręce z powodu braku szlachetnych materiałów, zaradna i pomysłowa Coco Chanel, postanowiła wykorzystać pospolity dżersej i uczynić z niego gwiazdę swojej kolekcji.
Photo: East News
I wojna światowa pomogła zatem wypłynąć Coco Chanel na szerokie wody paryskiej bohemy, a przy okazji wprowadziła czerń na salony. Początkowo nosiły ją głównie wdowy po zmarłych na polach bitwy mężach oraz matki, którym wojenny front zabrał ukochanych synów. Z każdym kolejnym miesiącem wojny czerni w towarzystwie przybywało, aż stała się tak popularna, że zaczęły ją nosić nie tylko kobiety pogrążone w żałobie. Trend ten utrzymał się nawet po zakończeniu I wojny światowej. Coco Chanel postanowiła to wykorzystać!
- W 1926 roku triumfy święciła moja mała czarna. Zaprezentowałam ją w ramach swojej wiosennej kolekcji, nad którą pracowałam przez wiele miesięcy. W tamtym okresie czerń była podstawową barwą większości moich wieczorowych kreacji, ale w latach dwudziestych w ciągu dnia był to kolor zarezerwowany w zasadzie tylko dla uczniów, żałobników i zakonnic. Postanowiłam mimo to zaryzykować i poświęciłam wiele miesięcy na przygotowanie nowego fasonu: uszytej z krepy marokańskiej sukni futerału, z wąskimi rękawami o mankietach haftowanych złotą nicią i kwadratowym dekolcie. Sięgała tuż poniżej kolana, a plisy w kształcie odwróconej litery „V” podkreślały obniżoną talię. Do sukienki dobrałam satynowy kapelusz - klosz, którego miękkie rondo niemal zasłaniało oczy i który określano mianem „sitka do herbaty”. Całości dopełniały czarne perły i rękawiczki oraz rzecz jasna pończochy – uważałam, że pończochy należy nosić niezależnie od sytuacji – tak swoją kolekcję na sezon wiosna-lato 1926 opisywała po latach Coco Chanel.
Tak narodziła się LITTLE BLACK DRESS, którą początkowo uznano za „modowe dziwadło”.
- Moja czarna sukienka wzbudziła sensację – choć nie taką, na jaką pierwotnie liczyłam. Kiedy moje modelki paradowały w tę i z powrotem po butiku, trzymając tabliczki z numerkami, które odpowiadały każdemu kompletowi, w pomieszczeniu panowała niemal absolutna cisza. Siedząc u szczytu schodów, gdzie kazałam rozwiesić lustra, tak żebym mogła obserwować pokazy, nie będąc jednocześnie widziana – dostrzegłam na twarzach moich klientek oraz większości uczestniczących w pokazie dziennikarzy szok, konsternację, a nawet dezaprobatę. Wcześniej zdarzało mi się prezentować śmiałe rozwiązania, ale nigdy nie posunęłam się tak daleko – wspominała Coco Chanel.
Po pokazie żaden szanujący się francuski magazyn nie zostawił suchej nitki na nowatorskich projektach Coco Chanel. Wyjątkiem był amerykański Vogue, który docenił nietuzinkową wyobraźnię francuskiej projektantki. Wśród projektów zwrócono uwagę szczególnie na małą czarną sukienkę, którą porównano do Model-T – popularnego samochodu ze stajni Henry’ego Forda. Był on najpopularniejszym modelem samochodu nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też na całym świecie!
- Amerykański „Vogue” opisał ją jednak jako „sukienkę, którą włoży każda kobieta" i ogłosił, że zrywając z tradycją, upowszechniam modę i czynię ją szerzej dostępną – dodawała projektantka.
Czy Coco Chanel wiedziała, że jej LITTLE BLACK DRESS przejdzie do historii? Z pewnością czuła, że moda musi się zmienić, skoro tak bardzo zmieniło się życie ówczesnej kobiety. Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku to moment, gdy kobieta zaczyna mieć głos. Marzy coraz częściej już nie tylko o bogatym mężu i gromadce dzieci, ale też o rozwoju osobistym – edukacji oraz aktywności na wielu polach zarezerwowanych dotychczas wyłącznie dla płci męskiej (sport, polityka, podróże). Z drugiej strony wiele kobiet, które do tej pory głównie „leżały i pachniały”, musiało zacząć zarabiać pieniądze. Ich mężowie zginęli na wojnie, a one niejednokrotnie zostawały same z rodziną do wykarmienia. Musiały zakasać rękawy, a to wiązało się ze zmianą garderoby – na skromniejszą, mniej ozdobną, mniej brudzącą się. Czarna, wygodna sukienka spełniała wszystkie te warunki, a przy tym była niesłychanie przebojowa, co pozwoliło jej stać się ikoną i symbolem wielkich społecznych przemian!
Choć francuska elita miała sporo obiekcji do LBD Coco Chanel, a w szczególności jej kontrowersyjnego koloru, ostatecznie musiała złożyć broń.
- Stopniowo napływały zamówienia, z początku powoli, a potem coraz szybciej. Kolejne, odważniejsze klientki – w tym moja ukochana Kitty Rothschild – czytały artykuł w „Vogue’u” i przychodziły na przymiarki, po czym opuszczały sklep w mojej czarnej sukience, kapeluszu-kloszu, rękawiczkach i perłach. „Kobiety zawsze chętnie nosiły każdy kolor, z wyjątkiem jego braku” – ogłosiłam w wywiadzie dla Vogue’a. Nie ma nic trudniejszego niż uszycie czarnej sukienki, ale kiedy już ubierzesz kobietę w czerń, będziesz widzieć tylko ją – opisywała swój sukces.
Na rozpowszechnienie LBD i innych projektów Coco Chanel ogromny wpływ miał wielki kryzys ekonomiczny (1929-1933), a następnie II wojna światowa. Kobiety miały zdecydowanie mniej pieniędzy na modę niż kilka dekad wcześniej, ale wciąż chciały wyglądać spektakularnie. Dzięki projektom Coco Chanel wierzyły, że mogą to osiągnąć. Moda stawała się coraz bardziej demokratyczna.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Joanna Pacuła rozkochała w sobie całe Hollywood. Jeden fatalny błąd przekreślił wszystkie jej marzenia
Mówiono o niej jako o następczyni Poli Negri. Piękna, enigmatyczna, niesamowicie utalentowana. Joanna Pacuła rozkochała w sobie całe Hollywood. Kilkukrotnie pojawiała się na okładkach największych czasopism, a w 1990 roku uznano ją za jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie. Miała u stóp dosłownie cały świat. Jeden fatalny błąd zaprzepaścił wszystko, co udało jej się zbudować przez lata.9 zasad stylizacji dla kobiet z dużym biustem: Jakie kroje i materiały wybierać?
Właścicielki dużego biustu są zgodne co do tego, że w ich przypadku czasem potrzeba większej staranności przy budowaniu codziennych stylizacji. Jakie kroje i materiały wybierać, by osiągnąć konkretny efekt? Który model bielizny podkreśli atuty? Oto 9 wskazówek stylizacyjnych dotyczących kobiet z dużym biustem.Czarna suknia i Złota Era Hollywood
Do rozpowszechnienia małych czarnych przyczyniło się coś jeszcze – KINO! W czarno-białych filmach żaden, nawet najbardziej ekstrawagancki i wyszukany, kolor nie miał znaczenia. Czerń była więc nie tylko praktyczna, ale też idealnie podkreślała emocje, dodawała głębi i dramaturgii każdej scenie. Wiedziały o tym takie gwiazdy Hollywood jak: Marlena Dietrich, Rita Hayworth czy Judy Garland, a w późniejszych latach także Marilyn Monroe czy Brigitte Bardot. Zdecydowanie to lata pięćdziesiąte XX wieku i Złota Era Hollywood uczyniły z małej czarnej ikonę.
Photo: Getty Images
LBD zaczęli projektować niemalże wszyscy wielcy designerzy – każdy opowiadając ją na swój własny, mistrzowski sposób. Warto wspomnieć tu chociażby o kolekcji New Look Christiana Diora, który poprzez mocno rozkloszowaną spódnicę i wąską talię dodał małej czarnej kobiecości i seksapilu.
ZOBACZ TEŻ:
5 niezapomnianych sukni Marilyn Monroe, które uczyniły z niej boginię!
Idealnie wyeksponowany biust, perfekcyjnie podkreślone biodra i wcięcie w talii, tworzące pożądany kształt klepsydry, sterczące sutki – to figura legendarnej Marilyn Monroe, która rozpalała zmysły tysięcy mężczyzn i wywoływała falę zazdrości i zachwytu wśród kobiet. Figura Marylin Monroe, którą w dzisiejszych czasach określilibyśmy jako plus size, w czasach jej współczesnych była niedoścignionym wzorem, ideałem kobiecego ciała, Świętym Graalem kobiecości. Oczywiście boskie ciało MM nie istniałoby bez kreacji, zaprojektowanych specjalnie dla niej przez najsławniejszych projektantów i kostiumografów epoki. Jaki był styl Marilyn Monroe? Bogini srebrnego ekranu w codziennych stylizacjach stawiała na klasyczną elegancję, ale na czerwonych dywanach i na scenie przeobrażała się w boginię seksapilu. W tej spektakularnej metamorfozie ogromną rolę odegrały właśnie suknie. Oto 5 wspaniałych stylizacji Marylin Monroe, które przeszły do historii mody!Mała czarna Audrey Hepburn - "Śniadanie u Tiffany'ego"
Jednak jedną z najsłynniejszych LITTLE BLACK DRESS w historii mody stworzył nie kto inny jak Hubert de Givenchy, projektując kreację dla swojej przyjaciółki Audrey Hepburn do filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”. Pamiętasz scenę, w której filmowa Holly Golightly przeżuwa porannego rogalika i popija kawę, podziwiając luksusową biżuterię w butiku Tiffany’ego?
Photo: Getty Images
Choć Holly zafascynowana jest klejnotami nowojorskiego jubilera, to nie one ostatecznie przykuły wzrok tysięcy kobiet na całym świecie, oglądających „Śniadanie…”. Wszystkie one zapragnęły wyglądać jak Audrey Hepburn i mieć w swojej szafie kreację inspirowaną jej filmowym kostiumem! Po premierze „Śniadania u Tiffany’ego” najmodniejsze ulice świata zapełniły się czarnymi kreacjami, które łączono – podobnie jak filmowa Holly – z ekstrawagancką biżuterią, trenczem, ogromnymi okularami czy balerinkami.
MAŁA CZARNA SUKIENKA - MODNE WYKROJE:
PRZECZYTAJ TEŻ:
Ulubione perfumy Audrey Hepburn. Miała słabość do intrygujących i zmysłowych zapachów. Niektóre wciąż możesz kupić
Zapach potrafi powiedzieć o Tobie więcej niż słowa. Jest Twoją zmysłową wizytówką i niewerbalną opowieścią. Wiedziała o tym doskonale Audrey Hepburn, która uwielbiała niebanalne, tajemnicze i złożone perfumy. Jakie były jej ulubione perfumy? Na jej toaletce stało kilka przepięknych i ponadczasowych zapachów, które fascynują do dziś. Poznajcie je bliżej!Syn Audrey Hepburn zdradził największe kompleksy aktorki. Nie zgadniecie, jakie wady widziała w sobie gwiazda
"Widzę wady, kiedy wstaję rano" - mówiła szczerze Audrey Hepburn, która w wieku 35 lat zrezygnowała ze światowej kariery na rzecz macierzyństwa. Dzisiaj syn aktorki wyjawia, jakie były jej największe kompleksy. "Była bardzo nieśmiała i uznanie, jakie wzbudzała, raczej ją peszyło" - wspomina matkę Luca Dotti.Czarna sukienka mini i inne wariacje
Lata sześćdziesiąte ubiegłego stulecia coraz bardziej skracały małą czarną i poszerzały ją w talii, tworząc literę A. Taka wersja małej czarnej świetnie prezentowała się na całonocnych imprezach i ułatwiała taniec na coraz bardziej popularnych dyskotekach. Modne były także czarne sukienki - płaszcze, które długonogie dziewczyny nosiły do kozaków czy pantofli typy Mary Jane.
W latach siedemdziesiątych, gdy nowe możliwości techniczne pozwalały na stworzenie tkanin wzorzystych i kolorowych, skromna LITTLE BLACK DRESS nieco przygasła i odeszła na drugi plan, by za chwilę powrócić w nowej, jeszcze bardziej spektakularnej formie.
Szerokie ramiona, baskinka, dekolt – to elementy, którymi wyróżniały się małe czarne sukienki w latach 80. Małą czarną w wersji power woman nosiła m.in. legendarna Alexis z „Dynastii”, podkreślając strojem swój niezwykły serialowy temperament.
Photo: Kadr z serialu Dynastia
PRZECZYTAJ TEŻ:
Historia `high- fashion’ na pokładzie samolotu
Były projektant domu mody Chanel, Roland Klein czy nadworny kreator Królowej Elżbiety II - to tylko niektóre osobowości ze świata mody, projektujące na przestrzeni lat uniformy dla załogi pokładowej British Airways.Księżna Diana i "SUKNIA ZEMSTY"
Być może właśnie jej serialowymi kreacjami zainspirowała się księżna Diana, gdy decydowała się, co nałoży na imprezę charytatywną magazynu Vanity Fair w Hyde Parku. Był rok 1994. Książę Karol i Lady Di byli w trakcie rozwodu, opisywanego ze szczegółami w każdej brytyjskiej gazecie. Momentem przełomowym był film dokumentalny poświęcony brytyjskiej rodzinie królewskiej. Wywołał tak wielkie poruszenie w państwie, że książę Karol zdecydował się na wywiad z telewizją. W trakcie rozmowy przyznał się do długoletniego romansu z Camillą Parker Bowles, tym samym ośmieszając publicznie księżnę Dianę. Media były przekonane, że Lady Di zrezygnuje na jakiś czas z wystąpień publicznych. Tymczasem księżna Diana tego samego dnia pojawiła się na przyjęciu. Gdy wyszła z limuzyny w swojej LITTLE BLACK DRESS, wszyscy oniemieli.
Photo: Getty Images
Czarna sukienka z dekoltem w kształcie serca, który odsłaniał ramiona i znaczną część biustu księżnej, łamała wszelkie zasady dworskiej etykiety. Do swojej nad wyraz seksownej i przez wielu uznanej za wyzywającą kreacji Diana Spencer dodała równie wymowne dodatki – wysokie szpilki i sporo drogocennej biżuterii. Ten wieczór i kreacja greckiej projektantki Christiny Stambolian stworzyły z księżnej Diany prawdziwą ikonę mody a mała czarna sukienka przeszła do historii jako SUKIENKA ZEMSTY.
Kreacja księżnej Diany uzmysłowiła wielu projektantom, że LBD to nie jest konkretna moda czy pomysł konkretnego projektanta. To punkt wyjścia do wielu interpretacji, które przy odpowiednim talencie twórcy i odrobinie szczęścia, a także właściwej „nosicielce” może stać się obiektem pożądania.
MAŁA CZARNA SUKIENKA - MODNE WYKROJE:
PRZECZYTAJ TEŻ:
Skąd się wzięły i jak nosić modne BUFIASTE RĘKAWY? "BALONOWA OBSESJA" nie tylko Lady Di!
Wysoka stójka z falbanką, koronki lub babcine hafty, ozdobne guziki i oczywiście… ogromne bufy – to elementy, które zdominowały kolekcje na sezon wiosna-lato 2021. To również rodzaj bluzki, którą uwielbiała nosić legendarna księżna Diana, promując międzynarodowy trend na bufiaste rękawy. Jednak początków mody na bufy należy szukać znacznie wcześniej. Poznajcie historię najbardziej spektakularnych i pełnych symboliki bufiastych rękawów!Tych 5 rzeczy z szafy Lady Diany będzie modne w 2021!
Księżną Diana miała niepowtarzalny styl. Kochała modę i lubiła eksperymentować z trendami. Zdarzało jej się łamać królewską etykietę, nosić bajońsko drogie projekty wielkich domów mody i łączyć je w nieoczekiwany sposób. Lady Di miała wszystko to, czym dziś określiłybyśmy współczesne it girl. W 2021 do mody wracają trendy, których Diana była prekursorką. Zainspiruj się jej stylem!Mała czarna sukienka - obiekt pożądania
Mała czarna projektu Versace spięta agrafkami na boskim ciele Elizabeth Hurley, sukienka halka noszona przez słynną Posh Victorię Beckham czy czarna suknia Angeliny Jolie z kultowym już rozporkiem – to tylko kilka z wielu dowodów na to, że LITTLE BLACK DRESS może mieć tysiące twarzy i zmieniać się niczym kameleon.
Photo: Getty Images
Pasuje zarówno na dzień, jak i na wieczór. Mogą ją nosić nastolatki, trzydziestolatki jak i bardzo dojrzałe kobiety. Jest podstawą każdej garderoby, ale przede wszystkim ma w sobie tę niesłychaną moc, którą przed dekadami doceniła Coco Chanel – jest po to, by zdobić kobietę, a nie odwrotnie!
ZOBACZ TEŻ:
Anne Hathaway zdradziła, jak dostała się do filmu "Diabeł ubiera się u Prady". Była dopiero 9 na liście!
Być może trudno jest Ci w to uwierzyć, ale od premiery filmu „Diabeł ubiera się u Prady” mija w tym roku 15 lat! Czujesz się staro? My też! Ale na pocieszenie zdradzamy Ci sekret zza kulis legendarnej produkcji. Jak to się stało, że to właśnie Anne Hathaway zagrała rolę nieśmiałej nowicjuszki w błyskotliwym, aczkolwiek bezwzględnym świecie mody?Jak Kate poznała księcia Williama? Wszystko, czego nie wiedzieliście o księżnej Cambridge
Księżna Kate to obecnie obok Elżbiety II najbardziej lubiana członkini brytyjskiej rodziny królewskiej. Mimo braku szlacheckiego pochodzenia została żoną księcia Williama, a więc w przyszłości stanie się królową. Ile lat ma księżna Kate? Ile ma dzieci? Odpowiadamy.7 ponadczasowych dodatków, w które warto inwestować niezależnie od trendów i sezonu. Nigdy nie wyjdą z mody!
Jaka torebkę wybrać, by służyła nam przez lata? Jakie dodatki wybierać, by tworzyły idealnie uzupełnienie kapsułowej, ponadczasowej garderoby? W jakie akcesoria warto inwestować, niezależnie od trendów i sezonu? Oto nasza lista 7 ponadczasowych dodatków, które nigdy nie wychodzą z mody!
1 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Madame X - John Singer Sargent
2 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Kobieta w czarnej sukni - przełom XIX i XX wieku
3 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Coco Chanel - twórczyni małej czarnej sukienki
4 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Czarna suknia - lata 20. XX wieku
5 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Judy Harland w czarnej sukni - 1943
6 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Lauren Bacall w czarnej sukni - 1944
7 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Czarna koktajlowa sukienka z letniej kolekcji Cavanagh - 1952
8 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Marilyn Monre w czarnej sukience z głębokim dekoltem - 1958
9 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Marilyn Morne w czarnej wieczorowej sukni - 1955
10 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Czarna koktajlowa sukienka - lata 50. XX wieku
11 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Joni Mitchell w czarnej sukience - 1968
12 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Czarna sukienka - płaszcz - lata 60.
13 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
14 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
15 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Czarna sukienka - tunika - druga połowa lat 60. XX wieku
16 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Czarna sukienka w stylizacji z lat 70.
17 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Jackie Jones w obcisłej czarnej sukience - druga połowa lat 80. XX wieku
18 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Joan Collins w czarnej sukni na planie serialu "Dynastia"
19 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
20 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Elizabeth Hurley i Hugh Grant - 1994. Gwiazda ma na sobie czarną suknię projektu Versace.
21 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Victoria Beckham w czarnej mini - 1997
22 z 23
Mała czarna sukienka - niezwykła historia LITTLE BLACK DRESS
Scarlett Johansson w czarnej sukni na oscarowej gali 2000
23 z 23
Mała czarna sukienka - historia LBD
A jaka jest Twoja mała czarna sukienka?