Reklama
Kupuj po południu

Okazuje się, że rano nasze stopy są nieco szczuplejsze niż po kilku godzinach siedzenia za biurkiem lub chodzenia. Dlatego jeśli wybierzesz się rano do sklepu, wieczorem może okazać się, że kupiłaś za ciasne buty.
[adsense]

Reklama
Czytaj symbole (piktogramy)

Dzięki najnowszym technologiom garbarskim producenci dochodzą do perfekcji w imitowaniu skóry naturalnej. Dlatego zawsze patrz na symbole oznaczające materiał, z jakiego zrobiony jest but.
Skóra naturalna (symbol skóry) – zapytaj sprzedawcę, czy to faktycznie czysta skóra, czy nie tzw. dwoina. Jest to skóra drugiej kategorii, sztywna, mniej trwała, używana we wnętrzu obuwia.
Skóra pokryta (symbol skóry z rombem) – tak oznaczony but wykonany jest ze skóry, ale ze wstawkami z tworzywa sztucznego.
Tkanina (symbol przypominający splecione nitki) – może być naturalna lub syntetyczna.
Sztuczny materiał (romb) – buty wyprodukowane są z syntetyku imitującego skórę albo z kauczuku, pianki czy gumy. Takie obuwie jest tanie, ale szybko pęka i jest niezdrowe (powoduje odciski oraz odparzenia).

Zawsze przymierzaj

Nie ufaj rozmiarom podanym na obuwiu. Zawsze zakładaj całą parę i przejdź się kilka razy po sklepie.

Właściwie o nie dbaj
Reklama

– obuwie ze skóry gładkiej – oczyść je z kurzu wilgotną szmatką, nałóż pastę i wypoleruj szorstką tkaniną;
– zamszowe i z nubuku – kurz usuń suchą gąbką albo gumową szczoteczką (możesz też użyć skórki chleba lub gumki do ołówków). Tłuste plamy usuń gotowymi preparatami do zamszu i nubuku albo papką z mąki ziemniaczanej i benzyny;
– lakierki – plamy na nich usuwamy octem, a połysk odświeżamy mlekiem. Chcesz, by były bardziej miękkie? Posmaruj je oliwą z oliwek.

Reklama
Reklama
Reklama