Smoky eyes to idealny makijaż na randkę. Jak go zrobić?
Smokey eyes to jedna z najpopularniejszych technik podkreślania oczu. Klasyczny wariant zakłada użycie wyłącznie czarnej kredki i ciemnych cieni nakładanych warstwowo. Stąd z resztą jego nazwa „przydymione oczy”. Wbrew pozorom, smokey eyes możesz zrobić sama w domu, wystarczy odrobina praktyki przed lustrem. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.
- Redakcja
Makijaż smokey eyes — dlaczego jest tak seksowny?
Makijaż smoky eyes to specjalna metoda nakładania cieni, która polega na zastosowaniu 1-2 kolorów na górnych i dolnych powiekach, starannie zacienionych i przypominających miękką mgłę. Makijaż oczu smoky eyes jest powszechnie nazywany makijażem „przydymionym”.
Ten rodzaj makijażu jest bardzo popularny. Choć smoky eyes jest uznawany za makijaż wieczorowy, to coraz chętniej kobiety wykorzystują go też na co dzień. Kojarzy się ze zmysłowością i drapieżnością, którą symbolizują wyraźnie zaznaczone oczy, mające przypominać oczy kota. Do tego makijażu możemy użyć tylko ciemnego cienia i miękkiej kredki. Podstawową zasadą jest nałożenie najciemniejszego koloru na zewnętrzny kącik i załamanie powieki. Makijaż tego typu dodatkowo:
- maskuje drobne zmarszczki;
- sprawia, że nawet małe oczy są jasne i wyraziste;
- wizualnie podnosi zewnętrzne krawędzie dolnych powiek;
- sprawia, że linia oczu jest bardziej „zarysowana”;
Jego urok polega na tym, że pasuje absolutnie każdemu i może być wykonywany w dowolnej kolorystyce, w zależności od koloru włosów i oczu kobiety, stylu jej stroju i fryzury, a także miejsca. Makijaż będzie pasował zarówno do bardzo młodej dziewczyny w znoszonych dżinsach i dzianinowej koszulce, jak i też do wieczorowej sukni. Uniwersalność jest jedną z większych zalet tego makijażu.
Smoky eyes dla blondynek — krok po kroku
Jak zrobić smoky eyes w przypadku tych kobiet, które są posiadaczkami włosów o różnych odcieniach blond?
Panie o jasnej cerze i włosach także mogą pozwolić sobie na mocniejsze podkreślenie oczu. Technika zadymionego makijażu świetnie sprawdzi się zwłaszcza u niebieskookich blondynek. Powinny one wybierać ciemnobrązową lub szarą kredkę, aby makijaż był bardziej naturalny. Jeśli chodzi o cienie, lepiej nie korzystać ze szczególnie ciemnych i nasyconych kolorów. Zwróć uwagę na srebro, a także kolor liliowy, złoty, brzoskwiniowy. Doskonale sprawdzają się też wszelkie odcienie niebieskiego.
Najpierw musimy wybrać cień, który będzie pasować do koloru oczu:
- odcienie śliwki i wszystkie, które mają czerwono – brązowe pigmenty będą pasować do zielonych oczu;
- brzoskwiniowe, złote i brązowe odcienie pasują do niebieskich oczu;
- w przypadku brązowych oczu pasują praktycznie wszystkie standardowe ciemne odcienie;
- fioletowo – złote odcienie są wskazane przy jasnobrązowych oczach.
Nie przesadzaj z ilością kolorów. Makijaż smokey eyes wymaga zastosowania dobrej jakości podkładu. Powinien długo utrzymać się na twarzy i równomiernie wyrównać koloryt twarzy. Makijaż zadymionych oczu dla blondynki wykonuje się w następujący sposób:
- nałóż odrobinkę bazy pod cienie na powieki. Możesz też skorzystać z korektora. Dzięki temu cienie będą trwalsze i intensywniejsze;
- lekko przypudruj powieki, dzięki temu cienie będą się lepiej trzymać;
- rozpocznij od beżowego, jasnego cienia – nałóż go na całą ruchomą powiekę;
- wykorzystaj nieznacznie ciemniejszy cień, aby zaznaczyć załamanie powieki;
- pędzelkiem delikatnie rozetrzyj cień na granicach powieki. Kolor z kącika zewnętrznego rozciągnij na dolną powiekę oka;
- najciemniejszy cień wykorzystaj do podkreślenia zewnętrznych kącików oczu;
- rozetrzyj nałożone cienie w taki sposób, aby podkreślenia i granice między nimi nie były widoczne;
- na wewnętrzny kącik oka nałóż rozświetlający, jasny cień;
- błyszczący pigment w pasującym kolorze nałóż na środek powieki – jednakowo dolnej, jak i górnej;
Na rzęsy najlepiej jest nałożyć tusz czarnego koloru. Ewentualnie możemy go zastąpić ciemnoszarym lub czekoladowym. Możesz użyć czarnej kredki, którą narysujesz tuż nad rzęsami ciemną linię. Następnie delikatnie ją rozetrzyj tak, aby wcierać barwnik w przestrzeń między rzęsami. Ten prosty trik pozwoli optycznie zagęścić rzęsy.
Nie używaj czerwonej szminki do ust – główny nacisk ma być położony na oczy, a szminka w tym kolorze zawsze przykuwa uwagę. Raczej wybierz brzoskwiniowy lub różowy odcień. Jeśli wykonujesz makijaż smoky eyes na wieczór, to możesz zdecydować się na bardziej nasycone kolory. Zielonookie blondynki w makijażu wieczornym tego typu powinny skorzystać z grafitowych, złotych lub brązowych odcieni.
Smoky eyes dla brunetek
Makijaż oka w stylu smoky eyes jest szczególnie wskazany dla kobiet z ciemnymi i brązowymi włosami. Jest też najłatwiejszy do wykonania, ponieważ przy tym kolorze włosów możecie dowolnie eksperymentować właściwie ze wszystkimi dostępnymi odcieniami.
Ciemniejsze brwi i oprawa oczu sprawiają, że brunetki mogą sięgnąć po butelkową zieleń, fiolet czy granat. Makijaż wykonujemy w ten sam sposób jak w poprzednim przypadku, korzystając z błyszczących fioletowych odcieni.
Smoky eyes dla rudych — krok po kroku
Smokey eyes w przypadku pań o rudym kolorze włosów, powinien być umiarkowany i utrzymany w jednolitej palecie.
Technika nakładania cieni jest podobna jak dla blondynek. Możemy ją jednak nieco udoskonalić, aby finalnie makijaż lepiej pasował do rudych włosów. W tym celu:
- cień o jasnym kolorze nałóż na wewnętrzny kącik oka i rozetrzyj go do połowy długości powieki;
- w miejscu, gdzie kończy się jaśniejszy cień – użyj jasnoszarego cienia i rozetrzyj go w taki sposób, aby nie było widocznych granic między nimi;
- czarny cień do powiek zastosuj do zewnętrznych kącików oczu i na dolną linię rzęs. Następnie delikatnie rozetrzyj cienie, aby nie wyglądały zbyt sztucznie;
- tuż nad linią powieki zrób cienką kreskę eyelinerem i nałóż dwie warstwy czarnego tuszu na rzęsy. Ponownie rozetrzyj wszystko w taki sposób, aby barwnik rozprowadził się równomiernie w przestrzeniach między włosami.
Panie o rudych włosach powinny dodatkowo podkreślić kości policzkowe. Usta najlepiej umalować pomadką o kolorze brzoskwiniowym.