Puder i jego rodzaje – krótki poradnik
Puder to jeden z najstarszych znanych ludzkości kosmetyków. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach spotkać możemy bardzo wiele jego rodzajów. Każda kobieta wie, że na rynku istnieje mnóstwo pudrów w różnych postaciach. Znalezienie odpowiedniego pudru dla siebie może stanowić więc niemałe wyzwanie.
Każdy puder jednak służy do tego samego: zmatowienia skóry. Pomaga on w zatuszowaniu podkładu, a także często ma za zadanie chronić skórę twarzy przed groźnymi czynnikami zewnętrznymi. Puder może być tworzony z różnych surowców – istnieją więc odpowiednie jego rodzaje.
Rodzaj pudru
Puder dzieli się na trzy podstawowe rodzaje: puder mineralny, pochodzenia zwierzęcego i roślinny.
Puder mineralny pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z minerałów – surowców takich jak kreda, gips czy talk. Może to też być tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.
Puder zwierzęcy – tworzony z pereł, motyli lub jedwabiu. Każdy z tych składników jest oczywiście odpowiednio przetworzony.
Puder roślinny – głównie tworzony na bazie mąki (pszennej lub kukurydzianej), a także… lotosu.
Postać pudru
O ile puder może pochodzić z wielu różnych surowców, o tyle jego postaci jest jeszcze więcej – w zależności od zastosowania. Jeśli chcemy podkreślić pewne cechy własnej osoby, albo nadać sobie charakterystyczny wygląd, nałożenie odpowiedniego pudru jest pierwszym krokiem w tym celu. Istnieje sześć rodzajów postaci pudru: puder w kulkach, sypki, prasowany, rozświetlający, brązujący i mineralny (w kamieniu). Najpopularniejsze pudry to z pewnością sypki i w kamieniu.
Zastosowania pudrów
W kulkach: wyrównanie kolorów twarzy, odświeżenie koloru skóry (róż), wywołanie wrażenia opalenizny (brąz), roświetlenie.
Sypki: mocno wiąże się z podkładem, utrwala makijaż. Nakłada się go specjalnym puszkiem. Może być stosowany w dowolnej części ciała. Jeśli jest opalizujący, może nadawać policzkom różu.
Prasowany: nakładany pędzelkiem albo puszkiem, ma własności matujące, pozwala na poprawienie wyglądu błyszczącej twarzy.
Rozświetlający: rozprasza światło, wygładza, pomaga zapobiec cieniom pod oczami.
Brązujący: sprawdza się w roli różu do policzków, łatwo powoduje powstawanie smug, może też wywołać wygląd przetłuszczającej się twarzy. Ogólnie sprawia, że twarz wygląda cieplej, pełniej.
W kamieniu: bardzo popularny, powstaje na bazie naturalnych surowców mineralnych. Jego główne zastosowanie to matowienie skóry na twarzy.
Istnieje wiele rodzajów pudrów na praktycznie każdą okazję. Warto dobrze zastanowić się, jakie mamy potrzeby, przed zastosowaniem któregokolwiek z nich. Dobry makijaż pozwala znacząco poprawić swój wygląd, ale trzeba mieć świadomość używanych przyborów.