Kule do kąpieli DIY – 5 łatwych i pięknie pachnących
Kule do kąpieli DIY to tani i prosty sposób na relaksujący wieczór w wannie. Kosmetyk nie tylko rozluźnia zmęczone mięśnie, ale także nawilża i regeneruje ciało. Podpowiadamy, jak zrobić 5 łatwych kul do kąpieli, dzięki którym poczujesz się jak w SPA.
W tym artykule:
- Jak zrobić kule do kąpieli?
- Kula do kąpieli DIY lawendowa
- Kule do kąpieli ziołowa – przepis
- Musująca kula do kąpieli
- Przepis na kulę do kąpieli owocową
- Kula do kąpieli bez kwasku cytrynowego
Jak zrobić kule do kąpieli?
Kule do kąpieli mogą wydawać się trudnym zadaniem na projekt DIY. Nic bardziej mylnego! Często możesz je stworzyć z produktów, które już masz w swojej kuchennej szufladzie. Aby przygotować domową kulę do kąpieli, będą ci potrzebne:
- 1 szklanka sody oczyszczonej,
- 0,5 szklanki kwasku cytrynowego,
- 3 łyżki oliwki dla dzieci,
- odrobina wody,
- barwnik w ulubionym kolorze,
- wybrany olejek zapachowy.
Przepis na kule do kąpieli
Pierwszy krok to wsypanie do miski sody i kwasku cytrynowego. Następnie dodajemy oliwkę dla dzieci i całość mieszamy. Kolejny krok to dodanie 4-5 kropli barwnika i olejku zapachowego. Pamiętajcie, że w przypadku domowych kul do kąpieli, musicie użyć specjalnego barwnika do wyrobu mydła i świec. W tym momencie wasza masa powinna konsystencją przypominać mokry, plażowy piasek. Jeśli uznacie, że całość jest zbyt sucha, możecie dodać odrobinę wody. Nie wolno jednak przesadzać z jej ilością, dlatego uważajcie. Kiedy masa będzie już idealna do formowania, stwórzcie z niej kule. Zamiast tradycyjnych okrągłych kul do kąpieli, możecie wykonać też różne kształty. Wystarczy, że rozwałkujecie masę na stole i przy pomocy foremek do ciastek, wytniecie wybrane wzory.
Soda oczyszczona zawarta w kulach świetnie sprawdzi się nie tylko w kąpieli, ale również jako kosmetyk do nóg. Część gotowej masy na kule możesz dodać do miski z wodą i zrobić domowy pedicure. Moczenie nóg w sodzie sprawi, że wasza skóra na stopach będzie zmiękczona i wygładzona. Soda oprócz tego odświeża i łagodzi podrażnienia. Po takiej kąpieli wasze stopy będą idealnie przygotowane do dalszych zabiegów.
W tym SPA zrelaksujesz się za darmo. 5 zabiegów, które możesz zrobić w domu
Horoskop dzienny miłosny na 2 października 2024 dla Strzelca pokazuje, co dziś czeka ten znak zodiaku pod względem uczuciowym. Strzelce mogą liczyć na romantyczne niespodzianki, które przyspieszą bicie ich serca.Kula do kąpieli DIY lawendowa
Kule do kąpieli mają nas przede wszystkim relaksować. Możemy do nich dodawać wybrane olejki, zioła czy barwniki. Wszystko zależy od tego, co was najbardziej uspokaja i jaki zapach wam się podoba. W przypadku domowych, relaksacyjnych kul do kąpieli najlepiej sprawdzi się jednak lawenda. Związki aromatyczne zamknięte w tej roślinie wpływają tonująco na układ nerwowy. Zapach lawendy uspokaja i łagodzi stres. Taką kulę możemy użyć po ciężkim dniu w pracy lub podarować ukochanej osobie. Aby zrobić lawendową kulę do kąpieli, będziesz potrzebować:
- 100g sody oczyszczonej,
- 50g kwasku cytrynowego,
- 25g skrobi ziemniaczanej,
- 1 łyżkę suszu lawendowego,
- 28g oleju kokosowego,
- 12 kropli eterycznego olejku lawendowego.
Na początku w dużej misce mieszamy sodę, kwasek, skrobię i susz lawendowy. Następnie rozpuszczamy olej kokosowy i dodajemy do niego olejek eteryczny. Na koniec łączymy ze sobą składniki suche i mokre i formujemy z masy kulę. Jeśli chcemy, do gotowej masy możemy dodać też kilka kropel fioletowego barwnika. Takie piękne, domowe kule świetnie sprawdzą się jako mały podarunek dla bliskiej osoby. Wystarczy przewiązać je naturalną, brązową nicią i na koniec dodać świeży kwiat lawendy.
Kule do kąpieli ziołowa – przepis
Ziołowe kule do kąpieli to świetny sposób na szybkie i efektywne nawilżenie całego ciała. Dodatkowo, jeśli do kul dodacie suszone zioła lub płatki kwiatów, wasz produkt będzie się pięknie prezentować na toaletce. Jeśli chodzi o ziołowe kule do kąpieli, będziecie potrzebować tych samych składników, co w przypadku tradycyjnych bomb. Wystarczy, że do masy dodacie odpowiedni olejek i listki ziół. Możecie też dodać soli do kąpieli. Wtedy kosmetyk będzie jeszcze bardziej aromatyczny i nawilżający. Nam do gustu najbardziej przypadła miętowa kula do kąpieli. Kosmetyk odżywia ciało i orzeźwia po długim, gorącym letnim dniu. Do zrobienia miętowej kuli do kąpieli będziesz potrzebować:
- 60g soli do kąpieli, najlepiej miętowej,
- 5g listków mięty,
- 140 g sody oczyszczonej,
- 50 g kwasku cytrynowego,
- 10 kropli miętowego olejku zapachowego,
- 2 łyżki oleju kokosowego,
- 1 łyżka ostudzonej herbaty miętowej,
- zielony barwnik.
Zmiksuj lub rozgnieć w moździerzu sól do kąpieli z dodatkiem listków mięty. Wymieszaj ze sobą sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy. Olej kokosowy rozpuść i dodaj do niego kilka kropel olejku zapachowego. Wymieszaj wszystkie składniki i zagnieć je w dłoniach. Stopniowo dodawaj herbatę miętową, aż masa będzie dała się formować. Na koniec dodaj kilka kropel zielonego barwnika.
Składniki potrzebne do stworzenia ziołowych kul do kąpieli, świetnie sprawdzą się również w formie stempli do masażu. Taki zabieg był praktykowany już 400 lat temu w Tajlandii. Masaż stemplami ziołowymi relaksuje mięśnie, pomaga w walce z cellulitem i przyspiesza proces przemiany materii.
Musująca kula do kąpieli
Musująca kula do kąpieli to świetny upominek dla każdego dziecka. Produkt pięknie wygląda, pachnie i zachęci do kąpieli każdego malucha. Nie musicie jednak wydawać na niego majątku. Naturalne musujące kule do kąpieli łatwo zrobić w domowych warunkach. Wszystko czego będziecie potrzebować to:
- 1 1/2 szklanki sody oczyszczonej spożywczej,
- 3/4 szklanki kwasku cytrynowego,
- 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej,
- 25 g masła shea,
- 25 ml oleju słonecznikowego,
- 1 łyżka barwnika,
- 2 łyżki wody,
- 1 łyżka wybranego olejku.
Jak zrobić musujące kulki do kąpieli? Na początku połącz ze sobą masło i olej i podgrzej je w kąpieli wodnej. Następnie ostudź masę, ale uważaj, żeby masło nie stwardniało. Wymieszaj dokładnie suche składniki. Połącz suche składniki z olejem i masłem a następnie dodaj olejek eteryczny. Do masy dodaj jedną łyżkę wody. Całość szybko wymieszaj, aż uzyskasz konsystencję mokrego piasku. Jeśli masa jest za sucha, możesz dodać drugą łyżkę wody. Na koniec dodaj jedną łyżkę barwnika i uformuj wybrany kształt. Pamiętaj, że zanim użyjesz ich w kąpieli, muszą postać w suchym miejscu przez 24 godziny.
Musująca kula może być świetnym prezentem nie tylko dla dzieci. Jeśli pragniesz podarować bliskiej osobie coś wyjątkowego i od serca, warto samemu wykonać taki upominek. Świąteczne kule do kąpieli sprawdzą się jako prezent na Boże Narodzenie. Do tradycyjnych kul wystarczy wtedy dodać zielonego lub czerwonego barwnika i olejek eteryczny np. o zapachu świerku lub cynamonu.
Przepis na kulę do kąpieli owocową
Owocowe kule to świetny dodatek do letnich kąpieli. Odpowiednio dobrany olejek zapachowy może cię pobudzić po długim dniu, natomiast masło shea lub olej kokosowy sprawią, że twoja skóra będzie jędrna i gładka. Owocowe kule do kąpieli będą szczególnie przydatne po dniu spędzonym na plaży. Słońce i morska, słona woda mogą mocno wysuszyć nasze ciało, dlatego po wakacjach warto pamiętać o odpowiednim nawilżaniu. Podczas letnich miesięcy najlepiej sprawdzi się cytrusowa kula do kąpieli.
Przepis na owocową kulę do kąpieli:
- 60 g soli do kąpieli, najlepiej cytrusowej,
- skórka z 1 pomarańczy,
- 140 g sody oczyszczonej,
- 50 g kwasku cytrynowego,
- 10 kropli pomarańczowego olejku zapachowego,
- 2 płaskie łyżki oleju kokosowego,
- ok. 1 łyżki zielonej herbaty lub wody.
Sól do kąpieli należy zmiksować lub rozgnieść w moździerzu z połową skórki z pomarańczy. Następnie należy wymieszać ją z dodatkiem sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Do tak przygotowanej masy należy dodać olejek zapachowy i olej kokosowy i całość wymieszać dłońmi. W międzyczasie należy dodawać kilka kropel zielonej herbaty lub wody, aż masa nabierze odpowiedniej konsystencji. Na koniec wystarczy uformować kule lub inny wybrany kształt. Możecie też kupić specjalne formy, które znacznie ułatwią proces formowania i sprawią, że żadna kula się nie rozpadnie.
Jeśli po projekcie DIY zostanie ci trochę składników, możesz z nich wykonać domowy peeling do rąk. Wystarczy, że wymieszasz cukier z olejem kokosowym i sokiem z pomarańczy. Taki zabieg pobudza krążenie krwi, poprawia koloryt skóry i nawilża suche dłonie.
Peeling kawowy, solny czy z cukru? 5 sprawdzonych kosmetyków, które błyskawicznie wygładzą i ujędrnią skórę
W letniej pielęgnacji ciała bez peelingu ani rusz - to on dogłębnie oczyszcza skórę, poprawia krążenie, koloryt i perfekcyjnie przygotowuje do aplikacji samoopalacza. Największą popularnością cieszą się scruby ze złuszczającymi produktami, które możemy znaleźć w kuchni, czyli kawą, cukrem albo solą. Nic dziwnego - ich działanie jest skuteczne, a ponadto są przyjazne środowisku. Oto kilka peelingów z tymi składnikami, które rozkochały nas w sobie nie tylko działaniem, ale i obłędnymi, wakacyjnymi zapachami.Kula do kąpieli bez kwasku cytrynowego
Kwasek cytrynowy to jeden z podstawowych składników kul do kąpieli DIY. Możesz go znaleźć w większości sklepów i zazwyczaj nie kosztuje więcej niż kilka złotych. Utrzymuje prawidłowe PH skóry, redukuje zrogowaciały naskórek i przywraca skórze blask.
Wiele osób szuka jednak sposobu na stworzenie naturalnych kul do kąpieli bez wykorzystania kwasku cytrynowego. Większość przepisów wykorzystuje ten składnik, jednak możemy znaleźć jego mniej chemiczne zamienniki. Część z nich znajdziesz najprawdopodobniej w swojej kuchni. Takie kule do kąpieli bez kwasku cytrynowego są bardzo szybkie i tanie w wykonaniu. Dodatkowo są bezpieczne dla dzieci, dlatego bez problemu możecie ich użyć przy następnej kąpieli waszego malucha. Do ich stworzenia będziecie potrzebować jedynie trzech składników. Jeśli chcecie urozmaicić swoje kule, możecie do nich dodać kilka kropel olejków eterycznych i barwnika. Co jest potrzebne do stworzenia kul do kąpieli bez kwasku cytrynowego?
- 260 g proszku do pieczenia
- 30 g oleju ze słodkich migdałów
- 45 ml octu jabłkowego
- Opcjonalnie 1 łyżeczka olejku eterycznego
Na początku przesiej proszek do pieczenia, żeby usunąć wszystkie grudki. Dodaj do niego olej z migdałów i całość wymieszaj. Jeśli używasz olejku eterycznego, dodaj go do oleju z migdałów i dopiero wtedy wlej mieszankę do proszku do pieczenia. Na koniec dodawaj stopniowo ocet jabłkowy i cały czas energicznie mieszaj masę. Teraz wystarczy, że uformujesz kule do kąpieli i gotowe! W przypadku kul do kąpieli bez kwasku cytrynowego nie musisz czekać 24 godzin aż wyschnął! Taki produkt jest gotowy do użycia zaraz po jego wykonaniu.
Pamiętaj, że kule do kąpieli bez kwasu cytrynowego są znacznie delikatniejsze od tradycyjnych bomb, dlatego obchodź się z nimi delikatnie. Jeśli w trakcie przenoszenia rozsypią się, użyj ich jako nawilżającego proszku do kąpieli!