Jak odświeżyć buty? - 6 skutecznych domowych sposobów
Wystarczy nieco wilgoci, aby bakterie w twoich butach zrobiły swoje. Potem jest już tylko gorzej. Możesz jednak uporać się z tym krępującym zapachem, i to stosując środki, które masz pod ręką. Oto 6 domowych sposobów na błyskawiczne odświeżenie butów.
- Ewelina Dybicz
W tym artykule:
- Jak odświeżyć buty - sposób nr 1: gazeta z olejkiem zapachowym
- Jak odświeżyć buty - sposób nr 2: produkty spożywcze
- Jak odświeżyć buty - sposób nr 3: torebka z żelem krzemionkowym
- Jak odświeżyć buty - sposób nr 4: wkładki do zadań specjalnych
- Jak odświeżyć buty - sposób nr 5: zamroź bakterie
- Jak odświeżyć buty - sposób nr 6: koci żwirek i skarpetka
Jak odświeżyć buty - sposób nr 1: gazeta z olejkiem zapachowym
To dobra metoda w przypadku mocno przemoczonych butów, które przede wszystkim trzeba dokładnie wysuszyć. Zaraz po ich zdjęciu do środka wkładamy pomięte gazety, dokładnie wypełniając nimi wnętrze buta. Gazety dodatkowo skrapiamy octem lub olejkiem zapachowym, np. z mięty, goździków, drzewka herbacianego. Gazety co kilka godzin wymieniamy, do momentu aż buty będą całkowicie suche (i ładnie pachnące).
Jak odświeżyć buty - sposób nr 2: produkty spożywcze
Na dezodoranty do butów nadaje się wiele artykułów spożywczych: np. herbata w torebkach (suche woreczki) i w listkach (zastosuj sposób ze skarpetkami) – jedno i drugie dla lepszego efektu można skropić olejkiem herbacianym. Działanie absorbujące wilgoć i brzydkie zapachy mają też m.in. kawa, soda oczyszczona i kwas borny, które wsypujemy do obuwia na kilka godzin. Butom nada też ładny aromat włożona do środka skórka z cytryny.
Jak odświeżyć buty - sposób nr 3: torebka z żelem krzemionkowym
Gdy zmieniamy obuwie poza domem (np. zimą w pracy), po ich zdjęciu warto włożyć do środka saszetki z krzemionkowym żelem (to te małe torebki z napisem „Silica gel”, które znajdujesz np. w pudełku z nowymi butami). Taki żel ma niezwykłe zdolności absorpcyjne; skutecznie rozprawi się z rozwijającymi się w wilgoci i cieple bakteriami i grzybami.
Zobacz też: Jak wyczyścić białe buty? Dzięki tym domowym sposobom wasze tenisówki znów będą białe! ->>
Jak odświeżyć buty - sposób nr 4: wkładki do zadań specjalnych
Przydatne są zwłaszcza w butach sportowych, ale również tych z tworzywa sztucznego, które szczególnie źle wchodzą w reakcję z potem. Zawierają pochłaniające wilgoć substancje – np. węgiel drzewny i różne środki bakteriobójcze, a także zapachowe. Wnętrze obuwia możesz także spryskiwać przeznaczonym do tego celu dezodorantem albo włożyć do nich zapachowe kulki z drewna cedrowego.
Jak odświeżyć buty - sposób nr 5: zamroź bakterie
To metoda ekstremalna, ale jak wiadomo, bakterie nie lubią niskich temperatur. Włóż buty (ale nie mogą być skórzane!) w worek foliowy i wstaw na dzień lub dwa do zamrażarki.
Jak odświeżyć buty - sposób nr 6: koci żwirek i skarpetka
Żwirek stosowany w kocich kuwetach świetnie chłonie wilgoć i wszelkie zapachy. Podobnie zadziała także w naszych butach. Najlepiej wsypać go do czystych skarpetek, a te włożyć na kilka godzin do środka obuwia.