Ten zapomniany olej to bomba witaminowa dla skóry i włosów! Jak go stosować?
Oleje od setek lat znane są ze swojego holistycznego wpływu na organizm. Ich korzystne działanie jest wyjątkowo trudne do przecenienia właśnie ze względu na szerokie spektrum działania - stosowanie olei przyczynia się nie tylko do lepszego samopoczucia od wewnątrz, ale i bardzo dobrze wpływa na stan włosów i skóry. Jednym z bardziej wyjątkowych olejów jest olej z rokitnika. Warto więc dowiedzieć się za co nasze babki i matki tak kochały olej z rokitnika.
Olej z rokitnika: co to jest?
Olejek z rokitnika to niezwykle zdrowotny olej. Jest powstający pozyskiwany z rokitnika syberyjskiego (zwanego syberyjskim ananasem). Wykorzystuje się w tym celu nasiona lub owocową pulpę (która zawiera więcej substancji odżywczych, ale co za tym idzie, olej z pulpy owocowej rokitnika będzie droższy). Dawniej był obecny w wielu domach, jako niezbędne wyposażenie zarówno kuchni, jak i niesamowicie skuteczny środek pielęgnacyjny. Kobiety dodawały go do jedzenia, spożywały samodzielnie jako suplement lub smarowały nim twarz i ciało. Wiedziały także o jego właściwościach medycznych. Może okazać się, że zapomniany olejek z rokitnika może śmiało konkurować z najlepszymi suplementami i kosmetykami.
ZOBACZ TEŻ:5 kosmetyków z prebiotykami, które uzdrowią wrażliwą skórę
Olej z rokitnika: właściwości
Olej z rokitnika jest czerwony lub intensywnie pomarańczowy i ma lekko owocowy zapach. Swoją barwę zawdzięcza wysokiej zawartości witaminy A, czyli beta karotenu. Oprócz witaminy A w oleju z rokitnika znajdziemy takie witaminy jak:
-E,
-K,
-C,
-B1,
-B2,
-B6.
Olej z rokitnika jest także bogatym źródłem kwasów Omega 3 i Omega 6. Odnajdziemy w nim także flawonoidy (przeciwutleniacze), przeciwzapalne garbniki, fitoestrole walczące z wolnymi rodnikami oraz, co ważne, związki fenolowe, które przyśpieszają gojenie ran.
Olej z rokitnika znany jest ze swojego dobroczynnego działania w przypadku schorzeń układu pokarmowego np. wrzodów i zgagi. Wiele osób stosuje go także jako środek łagodzący ugryzienia komarów oraz przynoszący ulgę w przypadku swędzących wysypek.
Olej z rokitnika: na twarz
Olej z rokitnika stosowany na twarz może przynieść więcej korzyści, niż sądzimy. Świetnie sprawdzi się w przypadku przebarwień, zmarszczek i problemów z cerą. Najlepiej nałożyć olejek z rokitnika na suchą, umytą skórę twarzy na 2h i po tym czasie zmyć. Ważne, żeby przygotować się na to, że cera w trakcie trzymania olejku będzie pomarańczowa, jednak po umyciu wodą z mydłem natychmiast wróci do swojego naturalnego koloru.
Olej z rokitnika daje widoczne efekty już po kilku tygodniach. Przebarwienia powinny stać się dużo bledsze, zmarszczki spłycone, a cera przestanie być napięta, sucha i ściągnięta. Znikną także drobne wypryski. Można stosować go również na powieki, wygładzi zmarszczki i widocznie napnie skórę.
Oczywiście w przypadku większych problemów z cerą olejek najlepiej stosować jako dodatek do kuracji zaleconej przez lekarza.
ZOBACZ TEŻ: Żel do mycia twarzy bez SLS – 8 najlepszych kosmetyków dla wrażliwej skóry
Olej z rokitnika na włosy
Olej z rokitnika ma również zbawienne działanie na włosy. Świetnie sprawdzi się w przypadku włosów suchych, matowych, wypadających i rozdwajających się. Można go stosować zarówno jako dodatek do odżywki, samodzielne maseczki albo jako ochronę końcówek przed rozdwajaniem i wysoką temperaturą.
Olej z rokitnika najlepiej stosować na mokre włosy i zmieszać go np. z miodem. Taką maseczkę pozostawiamy na włosach na godzinę i zmywamy szamponem w letniej wodzie. Jako serum na zniszczone końcówki dobrze będzie nakładać olej na mokre włosy jedynie na same końce. Olej z rokitnika będzie świetny na suche i spuszone włosy, powinien je wygładzić i zapobiec puszeniu. (pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ilością). Ponadto sam olej z rokitnika stymuluje wzrost włosów, jeśli więc chcemy przyśpieszyć porost to olejek można wcierać bezpośrednio w skórę głowy godzinę przed myciem.
Olej z rokitnika: owoce rokitnika, z których pozyskuje się pulpę
Olej z rokitnika do picia
Olej z rokitnika nie tylko bardzo dobrze wpływa na stan skóry i włosów, ale przede wszystkim ma niesamowite właściwości lecznicze. Będzie świetnym panaceum na dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. na powracające afty, zapalenie żołądka, wrzody i zgagę. Uważa się także, że zmniejsza ciśnienie krwi, zapobiega udarom, pomaga w nadciśnieniu i obniża poziom złego cholesterolu. Najlepiej przyjmować go dwa razy dziennie, pół łyżeczki 30 minut przed posiłkiem.
Olej z rokitnika: opinie
"Jakie było moje zaskoczenie, kiedy po czterech dniach stosowania oleju z rokitnika po przebarwieniach nie było śladu. Dosłownie zniknęły, a moja cera zaczęła prezentować się niemal idealnie"
(Paola, Kosmetyczne czary)
"Olej z rokitnika to kosmetyk wszechstronny i całkowicie bezpieczny.
Warto go wypróbować."
(Ania, Blogtesterski)
"Po dodaniu oleju z rokitnika kosmetyk zyskuje na właściwościach pielęgnacyjnych- nawilża, odżywia i regeneruje. Suche skórki na około ust znikają w mgnieniu oka. Widoczne jest wygładzenie."
(Magda, Testujeiopiniuje)
Olej z rokitnika: cena
Cena oleju z rokitnika zależy od tego z czego został wyprodukowany. Zdecydowanie tańszy będzie olej z nasion rokitnika, jednak to ten z pulpy owocowej zawiera więcej minerałów i składników odżywczych. Kosztuje od 20 zł do prawie 50 zł za olej z pulpy. Najważniejsze to zakup dobrze przechowywanego oleju ze sprawdzonego sklepu.
ZOBACZ TEŻ: Ten olej to naturalny i skuteczny sposób na zmarszczki, cellulit i suche włosy