Reklama

Cykl życia włosa trwa około 6 lat, po tym czasie wypada on, a w jego miejscu zaczyna rosnąć nowy. To dlatego naturalnie gubimy kilkaset włosów dziennie. Często wydaje się, że osoby długo włosy gubią ich więcej, ale to dlatego, że długie włosy po prostu bardziej widać na podłodze czy pościeli.

Reklama

Jeśli jednak zaczynamy gubić dużo więcej włosów może być to objawem choroby, ale nie wpadajmy od razu w panikę. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów?
Zła pielęgnacja – jeśli nie obchodzimy się ze swoimi włosami zbyt delikatnie, one odpłacają się nam wypadaniem. Amy tu na myśli mocne szczotkowanie z szarpaniem, czesanie ich na mokro, spanie z mokrą głową czy z włosami rozpuszczonymi (mając długie włosy) oraz noszenie fryzur nadmiernie obciążających cebulki (ciasne kucyki, koczki
Niedobory witamin – to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Warto jest suplementować witaminy, dla włosów szczególnie ważna jest witamina H – biotyna oraz cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe. Polecamy wyciągi ze skrzypu lub pokrzywy. Pamiętaj jednak, że suplementy nie zastąpią zdrowej i zróżnicowanej diety i że na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy.
Stres – to jeden z najgorszych wrogów naszego zdrowia. Przyczynia się on też do wypadania włosów. W czasie stresu nasz organizm wydziela prolaktynę – hormon peptydowy u kobiet. Jego nadmiar powoduje właśnie wypadanie włosów.
Przyjmowanie leków – jeśli cierpisz na jakieś schorzenia i przyjmujesz leki to ich skutkami ubocznymi może być wypadanie włosów. Należą do nich leki na tarczycę, cholesterol, trądzik, łuszczycę czy trądzik.
Choroby – wypadanie włosów może być też pierwszym objawem choroby. Mogą być to choroby skóry głowy: łuszczyca, grzybica, łupież czy zapalenie skóry, ale także problemy z tarczycą, anemia, problemy hormonalne czy łysienie androgenowe. Jeśli podejrzewasz, że twoje włosy wypadają z powodu jakichkolwiek problemów zdrowotnych koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj zalecone przez niego badania.

Reklama
Reklama
Reklama