Płukanki do włosów za grosze, które odmienią twoją pielęgnację
Płukanka do włosów jest kosmetykiem pielęgnacyjnym o bardzo różnorodnym zastosowaniu. W zależności od składu może odżywiać i dostarczać kosmykom niezbędne do pięknego wyglądu składniki, wpływać na kolor fryzury lub łączyć oba te zadania. Oferta firm kosmetycznych jest w tym zakresie stosunkowo szeroka, z łatwością jednak można ziołowe płukanki do włosów przygotowywać także w domu. To rozwiązanie niedrogie, a dodatkową jego zaletą jest obecność wyłącznie naturalnych składników.
Płukanka do włosów: czym jest?
Płukanki do włosów to płynne kosmetyki o odżywczych właściwościach. Ich formuła oparta jest na wodzie oraz składnikach pochodzenia przede wszystkim naturalnego. Można wykonać je w warunkach domowych albo zakupić jako gotowy produkt. Efekty są różne, w zależności od składu.
Jak działa płukanka do włosów? Ze względu na zawartość cennych substancji regeneruje, odżywia i nawilża. Może także rozjaśnić lub przyciemnić kosmyki o kilka tonów. Niektóre mieszanki łączą obie te funkcje. Płukanki do włosów pomogą również przy problemach z przetłuszczaniem się albo - przeciwnie - z przesuszaniem i zniszczeniami.
Najczęściej wykorzystywane dodatki to:
- zioła: skrzyp polny, pokrzywa, szałwia, rumianek,
- ocet jabłkowy,
- naturalne olejki,
- siemię lniane,
- cytryna,
- miód.
Płukanka do włosów: jak używać?
Stosowanie płukanek do włosów jest bardzo łatwe. Po umyciu włosów szamponem i zastosowaniu odżywki należy dokładnie opłukać, a następnie polać włosy przygotowanym roztworem. Zarówno płyn, jak i woda wcześniej wykorzystywana od oczyszczenia z resztek kosmetyku powinny być chłodne, by pozwolić na domknięcie łusek włosa. Płukankę do włosów najlepiej nakładać nad miską, aby móc użyć spływającego płynu jeszcze raz. W ten sposób oszczędzamy produkt i ułatwiamy sobie zadanie.
Dla osiągnięcia lepszego efektu poleca się owinięcie włosów ręcznikiem i pozostawienie takiego kompresu na głowie przez określony czas, uzależniony od rodzaju płukanki. Później wystarczy spłukać głowę chłodną wodą, rozczesać i wysuszyć włosy. Płukankę do włosów, w zależności od jej właściwości i potrzeb, można stosować raz na jeden lub dwa tygodnie.
Jak zrobić płukankę do włosów w domu? Schemat działania jest zawsze podobny, chociaż poszczególne kroki mogą się różnić w zależności od składników.
Płukanka octowa do włosów
Płukanka octowa do włosów jest jedną z najpopularniejszych. Do jej przygotowania potrzebne będą:
- 1 litr wody (najlepiej demineralizowanej lub przegotowanej)
- 1 łyżka octu jabłkowego
Aby przygotować płukankę, wystarczy wymieszać składniki. W zależności od długości włosów można przygotować większą ilość roztworu, zachowując jednak podane proporcje. Jest to mieszanka kwaśna, która ma za zadanie domknąć łuski włosów. Dzięki temu odzyskują one blask, stają się wygładzone i mniej splątane. Płukanka octowa korzystnie wpływa również na skórę głowy: ogranicza przetłuszczanie, zwalcza łupież i świąd.
Płukanka do włosów z octu jabłkowego rekomendowana jest do włosów tłustych, pozbawionych objętości i blasku. Dodaje im sypkości, podnosi u nasady i nabłyszcza. Przy regularnym stosowaniu włosy dłużej zachowają świeżość.
Płukanka do włosów z pokrzywy
Płukanka do włosów z pokrzywy to sposób znany jeszcze naszym babciom. Do jej przygotowania potrzebne będą:
- 4 suszone gałązki pokrzywy lub 2 torebki suszu w postaci herbaty
- 1 litr wody (najlepiej demineralizowanej lub przegotowanej)
Susz wystarczy zalać wrzątkiem, a napar przestudzić. Po zaaplikowaniu płukanki na włosy należy owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić je w takiej postaci na 10 minut. Włosów nie trzeba już spłukiwać. Od razu można przystąpić do ich wysuszenia i stylizacji.
Jeśli decydujemy się samodzielnie zebrać pokrzywę, najlepiej jest szukać roślin daleko od ruchliwych ulic. Najlepszy czas na zbiory to kwiecień i maj, kiedy liście są jeszcze młode, a roślina przed kwitnieniem. To wtedy znajdziemy w niej najwięcej składników odżywczych.
Płukanka do włosów z pokrzywy to najlepsza recepta na nadmierne przetłuszczanie włosów. Dodatkowo działa ona przeciwłupieżowo i przeciwgrzybiczo, ogranicza wypadanie włosów, stymuluje porost nowych i wzmacnia te istniejące. Trzeba jednak pamiętać, że pokrzywa może podrażniać skórę głowy, dlatego przed zastosowaniem płukanki warto wykonać test uczuleniowy na niewielkim fragmencie skóry.
Płukanka z pokrzywy sprawdza się w przypadku włosów łamliwych, słabych, wypadających. Pomoże także przy problemach z przetłuszczaniem, utratą objętości oraz łupieżem. Może jednak przyczyniać się do wysuszania i usztywniania kosmyków, dlatego posiadaczki włosów odwodnionych powinny z niej zrezygnować. Płukanka do włosów z pokrzywy przeznaczona jest dla posiadaczek ciemniejszych kosmyków. O ile jednorazowe jej użycie nie spowoduje znacznych zmian w kolorze, o tyle długotrwała kuracja niewątpliwie wpłynie na przyciemnienie.
ZOBACZ TEŻ: Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy: są tanie i naturalne!
Płukanka do włosów z cytryny
Płukanka do włosów z cytryny jest kolejnym ciekawym pomysłem. Aby ją wykonać, przygotować należy:
- 1 litr wody (demineralizowanej lub przegotowanej)
- 3 łyżki soku z cytryny
Wodę wystarczy wymieszać z sokiem z cytryny, a następnie opłukać nią włosy. Kosmetyk powinien pozostać na włosach przez około 3-5 minut. Później można go spłukać.
Płukanka cytrynowa znakomicie domyka łuski włosa, dzięki czemu nadaje im gładkość i blask, usuwając jednocześnie zanieczyszczenia. Ogranicza również przetłuszczanie i przywraca naturalne pH skóry głowy. Uważać powinny tutaj jedynie posiadaczki włosów wysokoporowatych, na przykład kręconych, które nie tolerują produktów o kwaśnym pH.
Dzięki płukance do włosów z cytryny, włosy będą pięknie błyszczeć, jednak część pań obawia się ewentualnych przebarwień. Rzeczywiście, sam sok cytrynowy jest w stanie rozjaśnić kosmyki o jeden - dwa tony, jednak jego stężenie w tym przypadku nie jest na tyle wysokie, aby nie mogła to być płukanka do rudych włosów czy dla brunetek. Jeśli efekty mają być rozjaśniające, trzeba wcierać w pasma sam sok na około 15 minut przed myciem.
ZOBACZ TEŻ: Oto najpiękniejsze włosy na Instagramie. Znamy sekret ich piękna
Płukanka do włosów z rumianku
Płukanka do włosów z rumiankiem to typowa płukanka dla blondynek. Do jej przygotowania wykorzystuje się:
- 1 litr wody demineralizowanej lub przegotowanej
- 4 łyżki suszu rumianku lub 4 torebki herbatki ekspresowej
Rumianek wystarczy zalać wrzątkiem, odstawić do naciągnięcia, a następnie przestudzić i rozcieńczyć odrobiną wody. Później można w tym naparze zanurzać włosy. Nie trzeba go spłukiwać, choć u niektórych brak zmycia może usztywniać włosy.
Płukanka z rumianku jest naturalnym sposobem rozjaśniającym włosy. Oprócz tego, poprawia kondycję skóry głowy, ogranicza przetłuszczanie i delikatnie stymuluje wzrost nowych włosów. Jej stosowanie wiąże się jednak z ryzykiem uczulenia lub przesuszania. W tym drugim przypadku można naprzemiennie z płukanką stosować kuracje nawilżające.
Płukanka do włosów z szałwii
Płukanka do włosów z szałwii to kolejna domowa receptura o korzystnych właściwościach. W jej skład wchodzą:
- 1 litr demineralizowanej lub przegotowanej wody
- 3 łyżki suszu szałwii lekarskiej lub 3 torebki herbaty szałwiowej
Zioła należy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą i pozostawić do naciągnięcia. Przed użyciem płukankę należy przecedzić i wystudzić. Można moczyć w niej włosy lub owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić na 30 minut.
Płukanka z szałwii ma działanie wzmacniające cebulki włosów. Łagodzi podrażnienia i zwalcza łupież. Ogranicza także przetłuszczanie. Sprawdza się przede wszystkim u szatynek i brunetek, gdyż podkreśla i pogłębia ciemny kolor, dodając mu też głębi i blasku. Może nieco prostować włosy, a w skrajnej sytuacji je przesuszyć.