Pielęgnacja włosów w domu - zabiegi, po których będziesz czuła się jak po wizycie w salonie
Dłuższa przerwa od obowiązków pozadomowych to dobra okazja ku temu, aby kompleksowo podejść do pielęgnacji włosów i skóry głowy. We współpracy z ekspertami przygotowaliśmy dla Was listę zabiegów, dzięki którym poczujecie się jak po wizycie w najlepszym fryzjerskim salonie.
- Aleksandra Kwiecień
Bujne i gęste włosy to marzenie niemal każdej kobiety. Niestety, zanieczyszczone powietrze, częste farbowanie oraz stosowanie urządzeń do ich stylizacji uszkadzają włosy sprawiając, że stają się słabe, cienkie i suche. Może to również powodować łamanie się włosów. Najprostszą metodą na poprawę ich kondycji wydaje się być oddanie w ręce specjalistów. Ale co robić, jeśli nie możemy pozwolić sobie na wizytę w salonie fryzjerskim? Postanowiliśmy zapytać o to ekspertów, którzy zdradzili nam kilka wskazówek odnośnie tego, jak stosując domowe sposoby odżywić włosy i przywrócić im utracony blask.
Zabiegi na włosy w domu: olejowanie włosów
Jak zadbać o włosy w domu? Jednym z popularnych sposobów domowej pielęgnacji jest olejowanie włosów. Oleje mają to do siebie, że podczas regularnego stosowania zawarte w nich kwasy tłuszczowe mocno wygładzają włosy oraz sprawiają, że są one mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Kolejna korzyść to utrzymanie odpowiedniej wilgoci - włosy niestety lubią się mocno odwadniać, przez co są łamliwe i matowe.
- Należy jednak pamiętać o tym, jak to robić i jakich produktów używać, a przede wszystkim, że to tylko jeden z wielu etapów pielęgnacji i nie można ograniczać się jedynie do tego. Z olejowaniem należy połączyć odżywki, maski, a przede wszystkim prawidłowe odżywianie bogate w żelazo, cynk, selen i magnez. Domowe odżywki i maski do włosów często przynoszą bardzo dobre rezultaty, ponieważ nie zawierają silikonów, parabenów oraz SLS-ów - mówi Karina Sowa, stylistka z warszawskiego salonu Maniewski. Zwraca też uwagę, aby dbać o utrzymanie prawidłowego pH skóry głowy.
- Zarówno każdy włos (prosty, kręcony, puszący się), jak i skóra głowy lubią mieć kwaśne pH. Łodyga włosa powinna powinna mieć odczyn 3,6, natomiast skóra głowy 5,5. Dzięki kwaśnemu pH na skórze głowy nie rozwijają się bakterie i grzyby. Dobrym domowym sposobem na przywrócenie odpowiedniego stanu będą płukanki z octu jabłkowego, cytryny czy piwa - dodaje.
Domowe sposoby na piękne włosy
Z tym, że dbanie o włosy w domu warto zacząć od pielęgnacji skóry głowy, zgadza się Karolina Sztejn - właścicielka Sztejn Pracownia Fryzjerska w Krakowie oraz trenerka marki Davines. Według niej, aby odpowiednio ją oczyścić należy stosować peelingi, zarówno te wykorzystujące kwasy hydroksylowe, jak i mechaniczne bogate w delikatne cząsteczki złuszczające. Egzamin z powodzeniem zdadzą produkty oczyszczające zawierające glinkę - składnik ten dzięki właściwościom absorbującym zapewnia idealne oczyszczenie z każdego rodzaju pyłu, cząstek smogu, jak i resztek kosmetyków do stylizacji. Doceńmy również zalety manualnych aspektów pielęgnacji. Wszelkim zabiegom może towarzyszyć masaż skóry głowy, który nie tylko pobudzi mikrokrążenie skalpu, ale także pomoże nam się odstresować.
Zbawienne dla włosów może okazać ich dokładne mycie. - Poświęćmy na to więcej czasu niż zazwyczaj - mówi Karolina Sztejn. - Podczas kąpieli podarujmy włosom i skórze głowy kilka minut. Stosujmy szampony aktywne najlepiej z naturalnymi składnikami. Warto sięgnąć po preparaty bogate w mikrokapsułki jojoba, które zapewniają powierzchniowe działanie złuszczające, oraz cząsteczki krzemionki wykazujące głębsze działanie reaktywujące skórę. Sprawdzą się również szampony o wysokim stężeniu aminokwasów (zwłaszcza zawierające siarkę), jak i te bazujące na solach mineralnych, w szczególności żelazie i cynku, ale również selenie i proteinach.
Miłym urozmaiceniem domowej pielęgnacji będzie wzbogacenie jej o olejki eteryczne. Olejki bazujące na goździkach, gałce muszkatołowej i drzewie sandałowym wykazują silne działanie łagodzące i relaksujące. Znajdujące zastosowanie w medycynie i aromaterapii olejki z mandarynki, pomarańczy, jak i ylang-ylang posiadają właściwości odżywcze i uspokajające. Wystarczy, że dodamy kilka kropli olejku do szamponu lub odżywki i w ten sposób zamienimy zwykły zabieg pielęgnacyjny w przyjemny rytuał dla zmysłów.
ZOBACZ TEŻ: 4 DOMOWE MASECZKI NA TWARZ, które sprawią, że poczujesz się jak w najlepszym SPA
Nasi eksperci:
Karina Sowa - fryzjer z 11-letnim doświadczeniem, senior stylista w salonie Maniewski Warszawa. Specjalizuje się z koloryzacjach i strzyżeniach. Wyznaje zasadę "mniej znaczy więcej ", która idealnie wpisuje się we fryzjerstwo.
Karolina Sztejn – fryzjer z ponad 20-letnim doświadczeniem, właścicielka Sztejn Pracownia Fryzjerska w Krakowie, edukator, Regional Trainer Davines. W swojej pracy ceni dokładność, a bardziej niż nowe trendy inspiruje ją klasyka, która jest według niej nieśmiertelna. We włosy klientów wplata swą kobiecą siłę i pewność siebie.