Reklama

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to, najprościej mówiąc, nakładanie na długość włosów wybranego oleju. Wybór powinien być uzależniony od rodzaju włosów i ich porowatości, a także efektów, jakie chcesz osiągnąć - o tym jednak w dalszej części.

Reklama

Włosy na długości są martwą tkanką i nawet najlepsze odżywki, maski, sera czy eliksiry co najwyżej je zakonserwują, zabezpieczając przed dalszymi zniszczeniami, wygładzą je i nabłyszczą. Kosmyki na długości możemy chronić, ale nie mają one zdolności do regeneracji.

Nawet jeśli na co dzień stosujesz więc kosmetyki pielęgnacyjne o wartościowym składzie, nie jest to wystarczające. Dlatego w codziennej pielęgnacji trzeba ująć również skalp. Z pomocą przychodzą przede wszystkim wcierki i odżywki przeznaczone do skóry głowy.

Pamiętaj jednak, że nie każda odżywka czy maska nadaje się do stosowania na skórę głowy. Większość ma konserwanty, silikony lub inne chemiczne składniki, które mogą obciążać włosy u nasady i podrażniać skórę.

Efekt będzie więc daleki od zamierzonego: można doprowadzić do podrażnień, swędzenia skóry głowy, a nawet do wzmożonego wypadania włosów poprzez zaburzenie pH skóry i drażnienie cebulek.

W domowych warunkach olejowanie włosów jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów "konserwacji". Im bardziej naturalny olej, tym lepiej. Bogactwo witamin, minerałów i kwasów doskonale odżywi i zregeneruje włosy. Pasemka będą bardziej elastyczne, dzięki czemu nie będą się nadmiernie łamać i plątać.

Co daje olejowanie włosów?

Marzysz o nawilżonych, sprężystych, gęstych i lśniących włosach, jednak stan twoich jest daleki od tego ideału? Koniecznie wypróbuj olejowania! Nie ma znaczenia to, jakiej długości są twoje włosy - to zabieg uniwersalny, który:

  • pomoże uchronić włosy przed utratą wilgoci;
  • zmniejszy ich łamliwość;
  • przyczyni się do tego, że włosy będą silniejsze i zdrowsze.

Olej częściowo wnika w strukturę włosa, uzupełniając ubytki, a jednocześnie nie obciąża kosmyków. Po umyciu włosy są lekkie i świeże, za to wyraźnie nawilżone, lśniące, sypkie i sprężyste.

Regularne olejowanie włosów to doskonały koktajl odżywczy i regenerujący.

Uwaga - bardzo ważne jest jednak to, by dobrać odpowiedni olej. Odpowiedni, a więc dopasowany do rodzaju włosów (suche i cienkie, grube i gęste) oraz do ich porowatości (niskoporowate, średnioporowate, wysokoporowate).

Niedopasowany olej (zbyt duże lub zbyt małe cząsteczki, nieodpowiednie działanie) nie przyniesie oczekiwanych efektów, a wręcz przeciwnie. Może powodować przesuszenie, sztywność i tworzenie się strąków trudnych do rozczesania.

Czym olejować włosy?

Nie wykonywałaś jeszcze zabiegu olejowania lub kiedyś próbowałaś, ale efekt nie był zadowalający i zastanawiasz się, jak olejować włosy, by osiągnąć wymarzony efekt?

Podstawą jest dobrej jakości olej. Najlepiej wybieraj czyste oleje, bez chemicznych dodatków. Może to być zwykły olej spożywczy, jak oliwa z oliwek, olej lniany, winogronowy, a nawet rzepakowy.

Jeśli decydujesz się na mieszankę olejów, zwróć uwagę na to, by skład również był czysty. Unikaj produktów, w których są silikony, konserwanty i alkohol. Takie składniki nie tylko osłabią działanie tych wartościowych, ale dodatkowo zupełnie niepotrzebnie mogą obciążyć włosy.

Bardzo popularny jest olej kokosowy. Jest stosowany chętnie nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji skóry i włosów. Nie wybieraj go jednak do olejowania włosów wysokoporowatych: suchych, szorstkich i plączących się - efekt "siana" jest niemal gwarantowany.

Jak olejować włosy? Olejowanie włosów krok po kroku

Aby olejowanie włosów było jak najbardziej efektywne, zabieg warto wykonać na w miarę świeżych włosach. Niekoniecznie muszą być umyte na chwilę przed zabiegiem (choć jak najbardziej można to zrobić), jednak warto pilnować tego, by nie były po prostu przetłuszczone.

W takim przypadku naturalne sebum zablokuje wchłanianie oleju i zabieg nie będzie efektywny.

Jak olejować włosy? Można robić to na kilka sposobów, ale najpopularniejsze są te dwa:

  • na sucho;
  • na podkład nawilżający.

Sama musisz wybrać, który sposób będzie dla ciebie bardziej odpowiedni. Jeśli masz suche i puszące się włosy średnioporowate lub wysokoporowate, olejowanie na podkład zapewni im większą dawkę nawilżenia.

Przed nałożeniem oleju dokładnie rozczesz włosy, aby nie było żadnych supełków i kołtunów. Jeśli wybierasz metodę na sucho, rozgrzej w dłoniach wybraną ilość oleju i po prostu delikatnie wmasowuj go we włosy.

Najlepiej, jeśli pochylisz głowę do przodu - aplikacja będzie o wiele wygodniejsza. Olej staraj się wmasowywać pasemkami. Pamiętaj o tym, by olejek wgnieść również w końcówki.

Jeśli masz grzebień o szerokim rozstawie zębów, możesz delikatnie przeczesać włosy na całej długości, by rozprowadzić olej równomiernie. Zapleć włosy w warkocz lub zepnij w koczek. Załóż foliowy czepek lub woreczek foliowy. Dodatkowo na głowę warto założyć turban z ręcznika lub czapkę.

Im cieplej będzie, tym bardziej łuski włosów się rozchylą. Dzięki temu działanie oleju będzie bardziej intensywne!

Oliwienie włosów na podkład różni się tylko tym, że przed aplikacją oleju włosy na całej długości zwilża się mieszanką wody i składnika nawilżającego. Najczęściej stosowany jest miód lub aloes. To metoda polecana do włosów bardzo suchych. Olej nie nawilża sam w sobie, a zatrzymuje wilgoć. Jeśli nałożysz pod niego podkład nawilżający, zapewnisz włosom większą dawkę nawilżenia.

Jak olejować włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate to te, które:

  • są suche i matowe;
  • puszą się;
  • mają tendencję do plątania się i strąków;
  • trudno rozczesać bez dużej ilości odżywki;
  • po myciu szybko schną.

Do olejowania włosów wysokoporowatych sprawdzają się oleje wielonienasycone o dużych cząsteczkach, takie jak:

  • sojowy;
  • z nasion bawełny;
  • lniany;
  • słonecznikowy;
  • konopny;
  • z czarnuszki.

Olej pod czepkiem warto pozostawić na włosach na co najmniej pół godziny. Optymalny czas to jednak 2-3 godziny, a jeśli dasz radę, to nawet cała noc.

Nie zmywaj oleju na siłę - zniwelujesz w ten sposób cały efekt. Przed zmyciem olej musisz zemulgować, wmasowując we włosy odżywkę lub maskę bez silikonów. Pozostaw ją na około 20 minut, spłucz, a następnie umyj włosy delikatnym szamponem (bez SLS).

Na koniec nanieś odżywkę lub maskę odpowiednią dla twojego rodzaju włosów.

Co ile olejować włosy? Podpowiadamy jak często to robić

Nie ma żadnych wytycznych co do tego, jak często można czy powinno się olejować włosy. Po kilku razach sama zaobserwujesz, czego, w jakiej ilości i częstotliwości wymagają twoje włosy.

Można uznać, że olejowanie 1-2 razy w tygodniu to wystarczające minimum, przy założeniu, że włosy myjesz codziennie.

Reklama

Jeśli włosy są bardzo suche i zniszczone, na początku kuracji olejowanie możesz robić co drugi dzień, a nawet codziennie, a gdy kosmyki odzyskają już jakąś równowagę, powtarzać zabiegi przynajmniej raz w tygodniu.

Reklama
Reklama
Reklama