Oszalejesz na punkcie tych olejków do włosów: to coś dla fanek naturalnej pielęgnacji
Szampon i odżywka to nie wszystko. Czasem warto sięgnąć po naturalne składniki, stanowiące remedium na problemy z włosami, niezależnie od ich porowatości. Mowa o olejach - decyduje się na nie coraz więcej kobiet, a olejowanie włosów stało się takim samym rytuałem urodowym, co nakładanie maseczki na twarz. Chcesz przekonać się do takiego domowego zabiegu? Sprawdź, jakie naturalne olejki do włosów poleca się do poszczególnych rodzajów kosmyków.
- Redakcja
Jak wybrać najlepszy olejek do włosów?
Olejek z awokado, z orzechów laskowych, a może olejek z czarnuszki? Do włosów warto wykorzystywać różne rodzaje olejów, natomiast bardzo ważne jest to, by dobierać je zależnie od potrzeb i porowatości pasm.
Jednym z wyznaczników może być rodzaj włosów. Na rynku dostępne są produkty specjalnego przeznaczenia, takie jak olejek do włosów suchych, normalnych czy przetłuszczających się. W takim przypadku dobrze jest zasugerować się informacjami na opakowaniu konkretnego specyfiku.
Kolejnym kryterium doboru olejku jest porowatość. To właśnie na tej podstawie bardzo często dobiera się naturalne olejki do włosów. Przykład? Olejek jojoba do włosów średnioporowatych, a olejek kokosowy - do niskoporowatych. Nie znając określonych właściwości poszczególnych olejów łatwo o pomyłkę i rezultat odwrotny do zamierzonego.
Porowatość to, innymi słowy, przenikalność włosa. Wnika do niego tylko określona ilość substancji w konkretnym czasie. Przyjmuje się, że im więcej ubytków jest we włosie, tym wyższa bywa jego porowatość. Na przykład wysokoporowate włosy szybciej wchłaniają duże ilości substancji, ale też szybko je tracą.
Z kolei włosy o niskiej porowatości lubią małe cząsteczki. W takim przypadku im więcej produktu się zastosuje, tym bardziej obciąży on pasma, a efekt pielęgnacyjny i tak będzie słabo widoczny.
Poniżej prezentujemy przykładowe zestawienie rodzaju olejków według kryterium porowatości.
Przeczytaj także: Płukanki do włosów za grosze, które odmienią twoją pielęgnację
Olejki do włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate są dość trudne w pielęgnacji, ze względu na łamliwość i skłonność do uszkodzeń. Łuski takich kosmyków są nadmiernie rozchylone, co skutkuje matowością i szorstkością. Częstym problemem są również uciążliwe, rozdwajające się końcówki, które trzeba często poddawać zabiegom fryzjerskim.
Włosy wysokoporowate najczęściej są kręcone. Niestety kobiety będące posiadaczkami tak bujnej i fantazyjnej fryzury często narzekają na osłabienie i nadmierne wypadanie włosów, co jest naturalną konsekwencją specyficznej wewnętrznej struktury pasm.
Warto mieć świadomość, że włosy mogą stać się wysokoporowate przez intensywne zabiegi, takie jak farbowanie czy rozjaśnianie.
Dobry olejek do włosów, w tym olejek do włosów kręconych, powinien poradzić sobie z większością wspomnianych problemów, natomiast w tym przypadku trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji. Włosom wysokoporowatym rekomendujemy oleje wielonienasycone lub jednonienasycone, takie jak:
- olej z nasion chia,
- olej z ogórecznika,
- olej sojowy,
- olej kukurydziany.
Ponadto polecamy olej lniany, który rewelacyjnie sprawdzi się jako olejek do włosów na zniszczone końcówki. W roli naturalnego produktu pielęgnacyjnego do włosów wysokoporowatych występuje także olej z nasion bawełny, przy czym warto mieć na uwadze, że ta substancja zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych. Trzeba więc przetestować ją na sobie i wydać werdykt.
Przy włosach wysokoporowatych należy zachować szczególną ostrożność, by nie osiągnąć efektu odwrotnego do zamierzonego. Tak więc olejując takie kosmyki, pamiętaj o tym, by robić to zawsze na mokro, na przykład na odżywkę. Staraj się też nie nakładać oleju na kilka godzin lub na całą noc.
Przeczytaj także: Oto najpiękniejsze włosy na Instagramie. Znamy sekret ich piękna
Olejki do włosów średnioporowatych
Włosy średnioporowate należą do najbardziej powszechnych. Oznacza to w praktyce, że większość kobiet ma właśnie taki rodzaj kosmyków. Łuski tych włosów są nieco tylko odchylone od łodygi.
Łatwo się je układa i stylizuje i nie sprawiają one większych trudności w zakresie pielęgnacji, co nie oznacza, że są idealne i całkiem bezproblemowe. Niestety kobiety o włosach średnioporowatych często narzekają na to, że łatwo pogorszyć ich stan. Czasem włosy średnioporowate mają tendencję to przesuszania się, a więc zbawienna okaże się na przykład odżywka lub olejek do włosów suchych.
Na szczęście wszelkim problemom tego typu można zaradzić, stosując naturalne olejki do włosów. Ale jakie specyfiki sprawdzą się najlepiej właśnie w tym przypadku? Polecamy między innymi:
- olejek makadamia do włosów,
- olej słonecznikowy,
- olej z awokado,
- olej z orzechów laskowych,
- olej sezamowy,
- olej rycynowy,
- olej kameliowy,
- olej rokitnikowy,
- olej musztardowy,
- olej awokado,
- oliwę z oliwek.
Ogólna zasada brzmi następująco: do włosów średnioporowatych sprawdzą się głównie oleje jednonienasycone.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy: są tanie i naturalne!
Olejki do włosów niskoporowatych
Ostatnią grupę włosów, kategoryzowaną według typu struktury, tworzą włosy niskoporowate. Ich łuski ściśle przylegają do łodygi. Rzadko się puszą, nie elektryzują się i nie plączą się tak bardzo, jak na przykład włosy wysokoporowate.
Wydawać się może, że takie pasma są zawsze gładkie, lśniące i pięknie wyglądają. Tak może być, ale tylko wówczas, gdy zadbasz o ich odpowiednią i zarazem delikatną pielęgnację. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że takie włosy niestety nie wchłaniają wszystkich składników odżywczych zawartych w produktach, ponieważ poszczególne komponenty osadzają się na ich powierzchni. Może to skutkować utratą objętości i przeciążeniem fryzury.
Kluczowe w tym przypadku będzie też unikanie produktów o zbyt dużej zawartości protein, bo mogą one przesuszać i łamać włosy z domkniętymi łuskami.
Nawilżone i sprężyste włosy niskoporowate to marzenie, które może się urzeczywistnić, ale klucz do sukcesu stanowią dobrej jakości naturalne olejki do włosów. Przede wszystkim nie mogą one nadmiernie obciążyć już i tak bardzo podatnych na oklapnięcie włosów.
Do niskoporowatych kosmyków polecamy oleje nasycone, takie jak:
- olej kokosowy,
- olej palmowy,
- olej rycynowy,
- olej lniany,
- olej słonecznikowy.
Na uwagę zasługuje także drogocenny i bardzo ceniony w kosmetyce olejek arganowy - do włosów niskoporowatych sprawdzi się wprost idealnie.
Ponadto w codziennej pielęgnacji włosów niskoporowatych dobrze spisują się również inne naturalne składniki o oleistej konsystencji, między innymi: masło shea, masło kakaowe, masło babassu, czy masło cupuacu.
Przeczytaj także: Jak wyprostować włosy bez prostownicy? 5 szybkich sposobów na gładkie kosmyki
Jak stosować olejki do włosów?
Naturalne oleje nałóż na włosy suche i nieumyte. Starannie wetrzyj produkt w poszczególne kosmyki, a następnie zroluj je, użyj klamry do włosów i nałóż czepek kąpielowy, najlepiej z materiału bawełnianego. Możesz dodatkowo podgrzać głowę suszarką do włosów.
Tak przygotowaną "fryzurę" pozostaw na co najmniej 15 minut, a nawet do kilku godzin. Po tym czasie bardzo dokładnie umyj włosy, przy użyciu dużej ilości szamponu i wody. Ta uwaga dotyczy zwłaszcza włosów niskoporowate, które są szczególnie narażone na ewentualne przeciążenie i łatwo się przetłuszczają.
Dobry olejek do włosów, starannie dobrany i prawidłowo użytkowany, potrafi zdziałać cuda. Pierwsze efekty są widoczne już po pierwszej domowej kuracji.
Przeczytaj także: A-line bob - krótki, asymetryczny bob to najmodniejsza fryzura na lato!