Reklama

Nafta kosmetyczna: co to?

Nafta kosmetyczna to nic innego, jak ciekła parafina, która zostaje pozyskana w procesie wielokrotnej destylacji z ropy naftowej, smoły łupkowej, smoły węgla brunatnego albo torfu. Charakteryzuje się gęstą, oleistą konsystencją, żółtym kolorem i dość intensywnym, niezbyt przyjemnym zapachem.

Reklama

Jak stosować naftę kosmetyczną? Preparat ten jest przeznaczony do pielęgnacji włosów, przede wszystkim - suchych, łamliwych i z tendencją do wypadania. Nafta kosmetyczna wytwarza ochronną wartstwę, która zapobiega utracie wilgoci i chroni kosmyki przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych - wiatru, mroźnego powietrza i silnego słońca. Zastosowanie nafty kosmetycznej wykracza jednak poza obszar włosów, bo ten środek sprawdza się też w pielęgnacji cery, przede wszystkim - suchej i trądzikowej.

Nafta kosmetyczna na twarz

Nafta kosmetyczna może być stosowana na skórę twarzy, należy jednak pamiętać, że wcześniej trzeba wykonać test alergiczny. Jak przeprowadzić taką próbę? To proste - nałóż niewielką ilość preparatu za ucho lub na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeżeli w ciągu 24 godzin nie wystąpią żadne niepożądane objawy, możesz bezpiecznie stosować naftę do pielęgnacji cery.

Naftę kosmetyczną docenią przede wszystkim osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry, zmagające się z problemem suchej cery, wykazującej skłonność do podrażnień. W takiej sytuacji, nafta kosmetyczna zadziała jak emolient, natłuszczając skórę i zatrzymując w niej wilgoć. Preparat warto zastosować tuż po aplikacji środków nawilżających. Dzięki temu, ich działanie utrzyma się przez dłuższy czas.

Nafta kosmetyczna, zwłaszcza z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego, jest też przydatna w walce z trądzikiem. Taki preparat należy stosować punktowo, nie na całej powierzchni twarzy. Wynika to z faktu, że zastosowana w nadmiarze, nafta może zatkać pory skóry i w rezultacie - pogłębić problem.

Nafta kosmetyczna na włosy

Nafta kosmetyczna wywiera też niezwykle dobroczynny wpływ na włosy. Jej popularność w tym zakresie wynika z tego, że poprawia ich kondycję natychmiast po zastosowaniu. Właściwości nafty kosmetycznej są szczególnie cenne dla posiadaczek włosów łamliwych, suchych, matowych, wypadających i zniszczonych farbowaniem.

Nafta kosmetyczna działa od cebulek aż po same końce włosów. Wtarty w kosmyki, tworzy na nich film, chroniący włosy przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, zapobiegając utracie wilgoci. Taka bariera stanowi też skuteczną ochronę przed działaniem toksycznych związków. Dzięki właściwościom nawilżającym sprawia, że włosy zyskują zdrowy blask, stają się "sypkie", nie przetłuszczają się i nie są podatne na elektryzowanie. Włosy stają się miękkie, zwiększa się ich objętość, a samo rozczesywanie kosmyków staje się znacznie łatwiejsze. Nafta kosmetyczna okazuje się też przydatny w walce z łupieżem.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nafta kosmetyczna nie wnika wgłąb włosów, jej działanie jest tylko powierzchniowe. Z tego względu, niektóre kosmetyki zawierają też substancje dodatkowe, odżywiające włosy od wewnątrz. Przykładowo, nafta kosmetyczna z olejkiem rycynowym nie tylko chroni kosmyki, ale regeneruje też ich strukturę. Niektóre preparaty zawierają też substancje stymulujące porost włosów - witamina A i E oraz wyciąg z czarnej rzepy.

Stosowanie nafty kosmetycznej jest bardzo łatwe - na 10 minut przed umyciem włosów, wystarczy delikatnie wetrzeć niewielką ilość preparatu w kosmyki. Naftę można też delikatnie wmasować w skórę głowy, o ile nie wykazuje tendencji do podrażnień. Po 10 minutach, kosmetyk należy zmyć przy użyciu szamponu. Kosmetyk można nakładać na włosy najwyżej 2 razy w tygodniu.

ZOBACZ TEŻ: Płukanki do włosów za grosze, które odmienią twoją pielęgnację

Nafta kosmetyczna: efekty uboczne

Nafta kosmetyczna jest skutecznym preparatem, ale nie może być używana bez ograniczeń. Nałożona w nadmiernej ilości, przeciąży włosy i podrażni skórę głowy. Poza tym, jej usunięcie będzie dość kłopotliwe. Nie można jej używać zbyt często. W takim przypadku, włosy ulegną wysuszeniu, więc osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Do takiej sytuacji może też dojść, gdy kosmetyk będzie trzymany na włosach zbyt długo. Trzeba też podkreślić, że efekty stosowania nafty kosmetycznej nie są zbyt trwałe. Poprawa kondycji włosów będzie widoczna tylko do pierwszego mycia. W przypadku zastosowania zbyt dużej ilości kosmetyku na twarzy, nafta może zablokować pory.

Nafta kosmetyczna: opinie

Nafta kosmetyczna stwarza pewne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, ale używana z umiarem i zgodnie z zaleceniami, nie powinna zaszkodzić. Daje za to niezwykle pozytywne efekty, co potwierdzają opinie zadowolonych użytkowniczek:

- ja znów robię sobie kurację z nafty kosmetycznej i widzę efekty (nie tylko ja ). Polecam przynajmniej wypróbować . Co do zmywania - zależy od szamponu, mój Timotei z henną radzi sobie świetnie (dwa mycia, standardowo) - pisze hair na forum wizaz.pl,

- ja używam nafty kosmetycznej od ok. 4 miesięcy i widzę różnicę, włosy urosły, jest znaczna poprawa w rozczesywaniu - podkreśla mloda211 na forum szafa.pl.

- ja mam wrażliwą cerę, też się bałam, że będą podrażnienia, ale nie ma :) Mam cerę jak pupcia niemowlaka :) wreszcie :):):) - stwierdza zadowolona użytkowniczka forum kafeteria.pl, o nicku wreszcie mam piękna cerę.

Powyższe wypowiedzi wyraźnie wskazują, że internautki są zadowolone z efektów stosowania nafty kosmetycznej. Zdarzają się też negatywne opinie, ale te należą do rzadkości i najczęściej wskazują na nieumiejętne stosowanie preparatu.

Nafta kosmetyczna – cena, gdzie kupić?

Nafta kosmetyczna jest sprzedawana w aptekach, ale bez problemu znajdziesz ten preparat także w wielu drogeriach, naziemnych i internetowych. Co warte podkreślenia, koszt zakupu tego kosmetyku jest niewielki. Cena butelki zamyka się w przedziale 7-16 zł.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Ten zapomniany olej to bomba witaminowa dla skóry i włosów! Jak go stosować?

Reklama
Reklama
Reklama