Miodowanie włosów - ten prosty trik uratuje zniszczone i przesuszone włosy!
Miód: niezastąpiony w walce z przeziębieniem, suchymi ustami, trądzikiem i jak się okazuje... zniszczonymi włosami! Nawilżające właściwości miodu znane są w kosmetyce od wieków, choć o miodowaniu włosów głośno jest dopiero od niedawna. Na czym to polega miodowanie? To banalnie proste! Zwolenniczki chwalą sobie efekty i zapewniają, że nic tak nie regeneruje ich włosów, jak miód właśnie!
W tym artykule:
- Miodowanie włosów: na czym to polega?
- Miodowanie - jaki miód wybrać?
- Miodowanie włosów krok po kroku
- Miodowanie włosów: alternatywa dla olejowania?
Miodowanie włosów: na czym to polega?
Miód od wieków cieszy się popularnością w zabiegach pielęgnacyjnych, z jego dobroczynnych właściwości coraz częściej korzystają również producenci kosmetyków. Nie każdy wie, że ta słodka substancja ma właściwości bakteriobójcze, kojące i... silnie nawilżające! Miód z powodzeniem wykorzystywany jest do łagodzenia trądziku, przyspieszenia gojenia się ran, a także nawilżania suchej skóry dłoni, czy ust. Miodowanie włosów, to zabieg przede wszystkim nawilżający kosmyki, ale jego fanki przekonują również o jego dogłębnie regenerującym działaniu. Miód w pielęgnacji włosów jest szczególnie polecany osobom, których kosmyki są suche, łamliwe i puszące się. Właścicielki blondów mogą również liczyć na podkreślenie koloru i uwydatnienie ciepłych refleksów. Działanie antybakteryjne i sebostatyczne miodu, możesz wykorzystać również przy problemach z przetłuszczającymi się włosami, czy swędzącą skórą głowy. Regularny masaż skalpu z wykorzystaniem miodu, może pomóc przy tych przypadłościach.
Miodowanie - jaki miód wybrać?
Jeśli chcesz, by miodowanie przyniosło maksymalne rezultaty, postaw na miód wysokiej jakości. Kupuj miód u zaufanego pszczelarza i zwracaj uwagę na etykiety. W wielu recenzjach zwolenniczek miodowania pojawia się informacja o miodzie wielokwiatowym, czyli najpopularniejszym rodzaju miodu. Pamiętaj jednak, że miód ma właściwości rozjaśniające, dlatego uważaj na niego, jeśli nie oczekujesz takiego efektu.
Miodowanie włosów krok po kroku
Miodowanie, w przeciwieństwie olejowania włosów, można śmiało wykonać przy pomocy ulubionej maski - nie ma potrzeby pokrywania kosmyków czystym miodem. Jaki miód wybrać? Oczywiście naturalny, najlepiej prosto z pasieki. Najwygodniejszy będzie miód płynny, lub półpłynny, ale jeśli w domu masz akurat ten "twardy", spokojnie możesz rozpuścić go w kąpieli wodnej. Zaczynamy.
1. Zmieszaj miód ze swoją ulubioną odżywką, lub maską do włosów w proporcji 1:1, lub 2:1. Tu działamy na zasadzie prób i błędów - musisz sama znaleźć proporcje, które najbardziej odpowiadają Twoim kosmykom.
2. Nałóż mieszankę na suche, rozczesane włosy, oraz skórę głowy. Dokładnie pokryj końcówki! Upnij włosy i zabezpiecz foliowym czepkiem, zrób turban z ręcznika, aby zatrzymać ciepło.
3. Po upływie minimum godziny, zmyj miodową maskę letnią wodą. Wysusz i układaj włosy jak zawsze.
Miodowanie włosów: alternatywa dla olejowania?
Olejowanie włosów cieszy się dużą popularnością już od wielu lat. Czy miodowanie ma szansę je zastąpić? Raczej nie, bo to dwa różne zabiegi. Główną zaletą olejowania włosów, jest utworzenie na nich ochronnej warstwy, zabezpieczenie przed przesuszeniem i działaniem czynników zewnętrznych. Oleje roślinne są również bogate w witaminy i kwasy tłuszczowe, które pomagają zregenerować kosmyki. Miód, jako skuteczny humektant, stosowany jest jako okład nawilżający włosy. Obie metody można z powodzeniem łączyć w codziennej pielęgnacji!