Reklama

W wielkim skrócie trwała polega na zmianie struktury włosów specjalnymi środkami chemicznymi, tak, aby można było im nadać nowy kształt. Wykonuje się go w 3 krokach:
1. Fryzjer nawija włosy na wałki, a potem obficie zwilża je płynem ondulacyjnym. Sprawia on, że pod wpływem reakcji chemicznej włosy można „uformować" na nowo.
2. Po 20–30 minutach specjalista dokładnie spłukuje płyn – czas zabiegu zależy od rodzaju i długości kosmyków.
3. Włosy poddawane są zabiegowi regenerującemu – nakłada się preparat odżywczy, który wnika w strukturę włosa.

Reklama
Trwała

Są dwa rodzaje trwałej: zasadowa i kwaśna. Kwaśna ma łagodniejsze działanie, jednak jej efekty są krótkotrwałe – nadaje też delikatniejszy skręt włosom, dlatego jest lepsza dla słabych kosmyków. Zasadowa trzyma się dłużej i poleca się ją paniom o włosach zdrowych i nierozjaśnianych. Na odrosty robi się tzw. zabieg dwufazowy, czyli połączenie obu tych trwałych – na odrośniętą część włosów nakłada się mocniejszy preparat, a na „starą” słabszy.

Komu loki, komu?

Zanim wybierzesz się na trwałą, koniecznie poradź się specjalisty, czy taka fryzura pasuje do twojej twarzy i figury. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju loki poszerzają twarz – nie są zatem odpowiednie dla osób o okrągłej lub szerokiej buzi. Duże pukle dodają także lat: świetnie wyglądają w nich tylko młode dziewczyny o regularnych rysach twarzy, dojrzałe panie powinny raczej wybierać delikatny skręt, subtelne, miękkie fale (uzyskuje się je, nawijając włosy na grubsze wałki). Długie, niesforne fale nie pasują z kolei do osób o niewielkim wzroście, bo wtedy ich sylwetka, niestety, wygląda nieproporcjonalnie (optycznie powiększają głowę). Najbardziej kontrowersyjna jest chyba fryzura typu afro – mogą pozwolić sobie na nią wyłącznie młodziutkie i bardzo szczupłe dziewczyny, o drobnych rysach twarzy.

Stylizuj i pielęgnuj
Reklama

Sama trwała – to nie wszystko. Istotna też jest pielęgnacja włosów po niej. Zaraz po zabiegu raczej nie powinnaś czesać ani myć włosów – w miarę możliwości od 1 do 3 dni. Często nakładaj na nie odżywki i maski nawilżające i głęboko odżywiające. Susz je suszarką z dyfuzorem, bo wtedy loki nabierają objętości. Do stylizacji używaj kosmetyków o lekkiej konsystencji i łatwych do nałożenia (najlepiej w płynie lub sprayu) o właściwościach nawilżających – w ten sposób nie obciążysz fryzury. Spośród nich wybieraj preparaty przeznaczone do włosów kręconych – pięknie utrwalą i wyeksponują skręt.

Reklama
Reklama
Reklama