5 pytań o łupież
To nic miłego, gdy z włosów sypią się białe płatki. Warto więc wiedzieć, czym jest łupież i jak można się go pozbyć.
- Naj
1. Czy łuski na włosach zawsze są objawem łupieżu?
Nie, ponieważ nadmierne łuszczenie się naskórka głowy bywa także symptomem innych dolegliwości, np. łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy.
2. Jaka jest przyczyna choroby?
Pojawienie się łupieżu związane jest z drożdżakiem Pityrosporum ovale, który w niewielkich ilościach występuje na skórze głowy. Zaczyna sprawiać kłopoty, gdy nadmiernie się rozmnoży. Sprzyja temu podrażnienie skóry przez kosmetyki, wodę, wysoką temperaturę oraz osłabienie odporności.
3. Podobno łupież może być suchy lub tłusty?
Tak. Ten pierwszy to tzw. łupież zwykły. Jego cechą charakterystyczną są białe, małe i suche łuski na włosach. Nieleczony z czasem przekształca się w łojotokowy. Wówczas łuski są tłuste, żółte, mocno przylegają do skóry głowy i włosów, tworzą strupy. Chorobie może towarzyszyć świąd. Ten typ łupieżu częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.
4. Czym go leczyć?
Przy mało nasilonym łupieżu zwykłym można po prostu stosować szampony przeciwłupieżowe. W pozostałych przypadkach warto kurację zacząć od pozbycia się nagromadzonych łusek za pomocą lekko podgarznej oliwki salicylowej (Salicylol, ok. 10 zł). Smaruje się nią głowę, a następnie przykrywa włosy folią i ręcznikiem. Po 2-4 godzinach taki kompres trzeba zdjąć i umyć włosy. Potem należy stosować zgodnie z zaleceniem producenta leczniczy szampon, np. Nizoral (ok. 30 zł), Selsun Blue (ok. 38 zł), Denorex Forte (ok. 38 zł), Freederm Zinc (ok. 26 zł). Preparaty te łagodzą stan zapalny, mają działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe.
5. Czy łupież może powrócić?
Może. Nie zawsze łatwo poddaje się kuracji. Wówczas warto skorzystać z pomocy dermatologa, który rozstrzygnie, czy to rzeczywiście łupież. Jeśli tak ? dobierze środek leczniczy, który zapewni powodzenie kuracji.