Epilacja laserowa to nie to samo co depilacja. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym zabiegu
Epilacja laserowa to nie to samo co depilacja! Ile sesji jest potrzebnych, by cieszyć się idealnie gładką skórą? Sprawdź, jakich efektów możesz się spodziewać i jak przygotować się do zabiegu epilacji laserowej!
- Redakcja
W tym artykule:
- Epilacja a depilacja laserowa - czym to się różni?
- Epilacja laserowa
- Laserowe usuwanie owłosienia - jak przygotować się do zabiegu?
- Depilacja laserowa opinie - jakie daje efekty?
- Epilacja laserowa - czego nie można robić w trakcie i po zabiegu?
- Laserowe usuwanie owłosienia - jakie są przeciwwskazania?
Epilacja a depilacja laserowa - czym to się różni?
Choć potocznie obydwa pojęcia są używane zamiennie, epilacja laserowa to w rzeczywistości nie do końca to samo, co depilacja. Owszem, w obydwu metodach chodzi o to, żeby pozbyć się niechcianych włosków, różnią się one jednak trwałością efektu. Epilacja to innowacyjna technika laserowego usuwania owłosienia, która polega na trwałym pozbywaniu się włosków. W trakcie zabiegu epilacji laserowej niszczone są żywe części włosa, czyli tzw. meszki włosowe z macierzą, co sprawia, że włoski nie odrastają już nigdy w tym samym miejscu. Inaczej jest w przypadku tradycyjnej depilacji, która pozwala tylko na krótkotrwałe usunięcie zbędnego owłosienia, przez co cały proces trzeba regularnie powtarzać.
Do metod depilacji zaliczamy zarówno domowe sposoby, jak i zabiegi wykonywane w gabinecie. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania owłosienia jest depilacja woskiem, która pozwala na uzyskanie trwałych efektów (utrzymują się one ok. 2-3 tygodnie), ponieważ w trakcie zabiegu włoski są wyrywane razem z cebulkami. Podobne działanie ma depilacja pastą cukrową, która jest często traktowana jako alternatywa dla wosku.
Wśród domowych sposobów największą popularnością wciąż cieszą się metody, które zapewniają najmniej trwały efekt - takie jak depilacja maszynką czy kremem do golenia. Nieco dłużej będziemy się cieszyć gładką skórą, jeśli usuniemy włoski za pomocą depilatora. Wszystkie metody depilacji - nawet te, które zapewniają trwalszy efekt - nie są jednak w stanie uporać się z tym problemem na stałe. Po depilacji włoski zawsze odrastają, nawet jeśli są wyrwane razem z cebulkami. Po każdym zabiegu będą coraz słabsze, ale nie pożegnasz się z nimi na dobre. Jeśli zależy ci więc na długotrwałym efekcie, najlepszym sposobem jest epilacja laserowa. Kliniki i gabinety kosmetyczne oferujące tę usługę często posługują się też terminem depilacji laserowej.
Epilacja laserowa
Epilacja laserowa z roku na rok ma coraz więcej zwolenników - i jest obecnie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków. Nic dziwnego - epilacja laserem pozwala na uzyskanie trwałego efektu gładkiej skóry, włoski po prostu przestają rosnąć. Wśród usług oferowanych przez kliniki medycyny estetycznej i gabinety kosmetyczne można znaleźć wiele różnych rodzajów laserów. Jak przygotować się na laserowe usuwanie owłosienia?
Laserowe usuwanie owłosienia - jak przygotować się do zabiegu?
Epilację laserową warto wykonać w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną. Decydując się na zabieg, należy się też do niego odpowiednio przygotować. Na miesiąc przed planowaną wizytą powinno się zaprzestać wszelkich innych metod depilacji, podczas których włoski wyrywane są wraz z cebulką. Odpada więc depilacja depilatorem, depilacja woskiem, czy usuwania owłosienia za pomocą pasty cukrowej. Przed zabiegiem ostawiamy też preparaty z retinoidami i unikamy słońca - epilacja nie może być wykonywana na opalonej skórze. Na kilka dni przed laserowym usuwaniem owłosienia warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry - takie działania mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się opuchlizny i zaczerwienienia naskórka po zabiegu. I uwaga, bardzo ważne - na epilację laserową przychodzimy ze zgolonymi włoskami (najlepiej maszynką), w przeciwnym razie wiązka lasera może je spalić, a przecież chodzi nam o usunięcie tego co pod skórą, a nie włosów pozostających na zewnątrz.
Depilacja laserowa opinie - jakie daje efekty?
Depilacja laserowa daje trwałe i zauważalne efekty, ale jeden zabieg z pewnością nie wystarczy, by pozbyć się wszystkich włosków. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie depilacji włosy są w różnych fazach wzrostu - jedne zdążyły już przebić się przez skórę, inne dopiero "kiełkują" w swoich cebulkach. Dlatego skuteczna epilacja laserowa wymaga przynajmniej kilku sesji. Ilu - to już bardzo indywidualna kwestia. U niektórych efekty będą widoczne już po pierwszych trzech zabiegach, u innych może być konieczne wykonanie nawet 7 sesji. Wszystko zależy od tego, jakiego lasera używamy do epilacji, ile mamy włosów i w jakiej fazie wzrostu są w trakcie pierwszego zabiegu. Nie bez znaczenia jest też ich kolor (oraz odcień skóry). Ponieważ wiązka światła laserowego działa na zasadzie kontrastu, najlepsze efekty osiągają z reguły posiadaczki bardzo ciemnych włosów i jasnej skóry. Sprawa jest znacznie trudniejsza (a czasami wręcz bezskuteczna) u osób z jasnymi włosami i skórą. Reasumując, nie każdy będzie zadowolony z tego zabiegu w takim samym stopniu, a u niektórych osób konieczne jest wykonanie wielu powtórzeń.
Laserowe usuwanie owłosienia ma jednak sporo innych plusów. Przede wszystkim, u większości klientek, które zdecydowały się na ten rodzaj zabiegu, znika problem stanów zapalnych skóry oraz wrastania włosów (to częsta przypadłość w przypadku usuwania owłosienia woskiem, pastą cukrową lub kremem do depilacji). Wygląd naskórka po zastosowaniu serii zabiegów epilacji laserowej również zdecydowanie się poprawia. Poza tym dużą korzyścią płynącą z depilacji laserowej jest oszczędność czasu. Po odbyciu niezbędnej ilości sesji, nie trzeba regularnie powtarzać zabiegów tradycyjnej depilacji.
Epilacja laserowa - czego nie można robić w trakcie i po zabiegu?
Należy pamiętać, że skóra w trakcie wykonywania serii zabiegów depilacji laserem, nie może mieć styczności z kosmetykami zawierającymi w swoim składzie alkohol - w przeciwnym razie naskórek ulegnie wysuszeniu, a na ciele mogą wystąpić podrażnienia. Innym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest działanie promieni słonecznych. Po epilacji laserowej powinno się ich zdecydowanie unikać, a także stosować krem z wysokim filtrem (SPF 50). Oprócz tego należy bezwzględnie zrezygnować z solarium, unikać peelingów oraz innych, intensywnych zabiegów na ciało.
Laserowe usuwanie owłosienia - jakie są przeciwwskazania?
Mimo tego, że zabieg epilacji laserowej jest stosunkowo bezpieczny, w niektórych sytuacjach lepiej go nie wykonywać. Według opinii lekarzy z epilacji powinny zrezygnować osoby, które przeszły niedawne zabiegi chirurgiczne, przyjmujące leki fotouczulające, przechodzące infekcje skórne oraz ci, którzy mają przerwaną ciągłość naskórka. Z depilacji zrezygnować powinny również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Laserowe usuwanie owłosienia nie jest też zabiegiem dla cukrzyków, pacjentów cierpiących na wybrane choroby neurologiczne oraz dla osób, które przeszły zawał mięśnia sercowego.