Domowe maseczki na trądzik: zwalczają pryszcze, wągry i przebarwienia
Domowe maseczki na trądzik to naturalne, skuteczne i łatwo dostępne sposoby, dzięki którym szybko zredukujesz widoczność uporczywych zmian na twarzy. Taka maseczka na pryszcze jest łatwa do wykonania, a dodatkowo odżywia skórę. Składniki znajdziesz w kuchni, dlatego rytuał oczyszczający możesz przeprowadzić w każdej chwili. Oto 5 sposobów na czystą i gładką skórę!
Domowa maseczka z drożdży na trądzik
Domowe maseczki oczyszczające na trądzik to jeden z najskuteczniejszych i jednocześnie najzdrowszych (bo bez dodatku chemii) sposobów na pielęgnację twarzy.
Drożdżowa maska na trądzik to jeden ze sprawdzonych babcinych sposobów, do którego dziś chętnie wracamy.
Jak zrobić maseczkę na trądzik z drożdży? Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy:
- 1/4 małej kostki drożdży;
- niewielka ilość mleka.
Drożdże rozgnieć widelcem i dodawaj stopniowo mleko, aż do osiągnięcia konsystencji pasty. Taką bazową mieszankę możesz wzbogacać dodatkowymi składnikami, w zależności od tego, czego potrzebuje twoja cera. Oliwa z oliwek ją nawilży, a dodatek kilku kropel cytryny pomoże ujednolicić jej kolor.
Drożdże mają silne właściwości oczyszczające, a także normalizujące wydzielanie sebum. Działają przy tym antybakteryjnie.
Maskę nanieś dość grubą warstwą na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy i pozostaw na około 20 minut. Zmyj ciepłą (ale nie gorącą!) wodą, przetrzyj skórę tonikiem i wklep ulubiony krem.
Drożdżową maseczkę możesz stosować nawet 2-3 razy w tygodniu. Nie podrażni ani nie wysuszy skóry, za to rewelacyjnie rozprawi się z wypryskami i stanami zapalnymi.
Domowa maseczka z miodu na trądzik
Miód ma wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. Nawilża, dostarcza witamin, ale także zmiękcza skórę i działa antybakteryjnie. Dzięki zawartości kwasu jabłkowego i cytrynowego delikatnie złuszcza naskórek. Naturalny miód jest więc świetnym specyfikiem do stosowania w walce z trądzikiem i stanami zapalnymi skóry.
Jak zrobić maseczkę na trądzik z miodu? Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, szyi i dekoltu nakładać po prostu sam miód, bez żadnych dodatków. Im gęstszy wybierzesz, tym lepiej - nie będzie spływał.
Jeśli dodatkowo chcesz "podkręcić" jego działanie, możesz dodać kilka kropel cytryny. Podobnie, jak w przypadku maseczki drożdżowej, cytryna delikatnie rozjaśni skórę i przebarwienia.
Sam miód jest zbyt rzadki? Zmieszaj go z mielonymi płatkami owsianymi i/lub jogurtem naturalnym. Uzyskasz gęstszą konsystencję, a przy okazji wzmocnisz działanie matujące i ściągające nadmiar sebum.
Maseczkę spłucz letnią wodą po około 20 minutach.
Domowa maseczka z kurkumy na trądzik
Kurkuma to nie tylko pyszna przyprawa, ale także prawdziwy pogromca przebarwień, zaczerwienień i stanów zapalnych skóry. Przez to jest jednym z często wybieranych składników domowych maseczek na trądzik.
Wystarczą:
- 2 łyżki kurkumy mielonej;
- 2 łyżki naturalnego jogurtu (może to być także olej, jeśli masz suchą skórę);
- 1 łyżka mąki;
- odrobina miodu.
Wszystkie składniki zmieszaj ze sobą do uzyskania konsystencji gładkiej pasty i nanieś na oczyszczoną oraz osuszoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Maseczkę z kurkumy możesz śmiało zaaplikować nawet na skórę pod oczami - jest delikatna, za to doskonale rozjaśnia przebarwienia i cienie!
Zmyj letnią wodą po 20 minutach, stonizuj skórę i wklep odpowiedni krem.
Domowa maseczka z aloesu na trądzik
Aloes nawilża i łagodzi podrażnienia. Działa również antybakteryjnie i wspiera procesy regeneracji skóry. Dlatego jest świetnym składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych.
Jeśli masz w domu aloes w doniczce, wykorzystaj go do stworzenia rewelacyjnej maseczki na trądzik.
Wystarczy zmieszać odrobinę miąższu z wybranym, ulubionym składnikiem:
- sodą oczyszczoną;
- miodem;
- ubitym na sztywno białkiem jajka;
- ogórkiem.
Składniki mieszaj w proporcji 1:1. Jak każdą maseczkę, nanieś na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, a po upływie 20 minut zmyj letnią wodą.
Domowa maseczka z ziemniaka na trądzik
Świetnym sposobem na łagodzenie objawów trądziku jest maseczka z ziemniaka. Zawiera on mnóstwo witamin (A, D, B6, B12), a także magnezu i wapnia. Co więcej - ziemniak nawilża skórę i ma działanie antybakteryjne. Skrobia ma dodatkowo działanie matujące.
Surowego ziemniaka rozgnieć na papkę (możesz użyć blendera) i dodaj do niego odrobinę mleka oraz kurze jajo. Zmieszaj składniki do uzyskania konsystencji gęstego jogurtu i nanieś na oczyszczoną oraz osuszoną skórę twarzy.
Zmyj po 20 minutach letnią wodą, wklep ulubiony krem i ciesz się gładką, nawilżoną skórą!