Babcine sposoby na piękną skórę i włosy, które NAPRAWDĘ działają
Naturalnie, tanio i z tradycją: pielęgnacja, bazująca na zasobach spiżarki, to kusząca opcja. W dodatku, przepisy na naturalne kosmetyki, za których działanie ręczą nasze babcie, nietrudno znaleźć w sieci. Niestety efekty większości z nich ograniczają się jedynie do poprawy naszego samopoczucia (choć w zasadzie dobre i to!) Dziś wybrałyśmy dla was kilka składników, za którymi stoi nauka.
Babcine sposoby na piękną skórę i włosy
Naturalne sposoby na pielęgnację skóry i włosów wracają do łask. Wszystko za sprawą rosnącej świadomości konsumenckiej i ekologicznej: nietrudno zauważyć, że do trendu na naturalność musieli dostosować się nawet producenci kosmetyków, którzy wprowadzają do swojej oferty produkty o jasnych, krótkich składach, bazujących na wyciągach roślinnych i inspirowanych na tradycyjnych recepturach. Domowej roboty maseczki z drożdży, sody oczyszczonej, płukanki z piwa, oleje na suche skórki i porost rzęs zna każda z nas, jednak czy one tak naprawdę… działają? Które z popularnych, „babcinych” sposobów warto wypróbować? Zobaczcie w naszej galerii.
1 z 5
Maska z jajka na włosy
Jedna z najpopularniejszych, domowej roboty masek na włosy, którą warto wprowadzić do swojej pielęgnacyjnej rutyny. Jajo kurze to prawdziwa bomba proteinowa, która wzmacnia i odżywia kosmyki, wpływa pozytywnie na ich elastyczność, a także zapobiega łamaniu i puszeniu. Oczywiście mówimy tu o żółtku jaja, które wbrew pozorom, zawiera o wiele więcej białka niż… samo białko. Żółtko jaja jest również bogate w lecytynę, która domyka łuski włosa, a tym samym sprawia, że stają się gładkie i błyszczące, a także witaminy i minerały. Maska jajeczna będzie świetnym „P” w pielęgnacji opartej na równowadze PEH, możemy też wykorzystać je do stworzenia kompleksowej maski z proteinowo-emolientowo-humektantowej, łącząc je z miodem (humektantem) i oliwą (emolientem). Pamiętaj, aby nie spłukiwać maski z włosów gorącą wodą: nawet niewielkie ilości białka, które nie zostało oddzielone… zetnie się na kosmykach.
2 z 5
Pomidory na zmarszczki
Pomidory uznawane są za cenne źródło potasu, przeciwrodnikowego likopenu, a także witamin C i E. Nakładanie świeżych pomidorów na skórę również może poprawić jej kondycję, zwłaszcza jeśli dokucza jej trądzik i pojawiły się na niej pierwsze zmarszczki. Obecność kwasów AHA pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia cery, a także ma działanie delikatnie złuszczające. Witaminy C i E odpowiadają za rozświetlenie i rewitalizację skóry, a chłód plasterków warzywa zmniejszy opuchliznę i „worki” pod oczami.
3 z 5
Kapusta na trądzik
Okłady z liści kapusty stosowane były w medycynie ludowej od lat. Dopiero od niedawna zaś wiemy, dlaczego właściwie ta metoda ma sens… Otóż w kapuście znajduje się substancja Methylmethionine sulfonium, nazywana witaminą U, która ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące i przyspieszające gojenie się ran. Oprócz tego, kapusta wykazuje działanie sebostatyczne, co oznacza, że reguluje wydzielanie sebum, tym samym ograniczając powstawanie wyprysków.
4 z 5
Siemię lniane na suchą skórę
Siemię lniane zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3, błonnik, witaminę B12, a także minerały, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Śluz z nasion lnu (nazywany potocznie „glutkiem”), jest doskonałym remedium na przesuszenie i świąd - łagodzi, nawilża i wzmacnia funkcje barierowe naskórka. Wystarczy dodać go do kąpieli pamiętając, że zbyt gorąca woda nie służy skórze. „Glutek” z siemienia lnianego świetnie sprawdzi się też w pielęgnacji suchych włosów i podrażnionej skóry głowy.
5 z 5
Miód na spierzchnięte usta
Spierzchnięte usta to nie tylko problem natury estetycznej - popękane wargi sprawiają ból. Znanym i cenionym przez nasze babcie sposobem na nawilżenie i wygładzenie ust, jest miód - to świetny humektant, który błyskawicznie nawilża skórę, jak i również wspomaga jej regenerację dzięki zawartości witamin i składników antybakteryjnych. Delikatny masaż miodem z odrobiną cukru poradzi sobie też z nadmiarem martwego naskórka. Nawilżające właściwości miodu znajdują też zastosowanie w pielęgnacji włosów - zobaczcie same czym jest słynne miodowanie.