Reklama

W tym artykule:

  1. Zbiórki dla Ukrainy: jak pomóc? Lista zbiórek
  2. W jaki sposób przyjąć do siebie rodzinę z Ukrainy?
Reklama

Przed wpłaceniem pieniędzy, upewnijcie się, że zbiórka jest legalna i nie jest scamem. Cyberprzestępców wojna w Ukrainie nie powstrzymuje.

Zbiórki dla Ukrainy: jak pomóc? Lista zbiórek

Zbiórki dla Ukrainy: Fundacja Pomagam.pl: #SolidarnizUkraina

Zbiórka została utworzona przez Fundację Pomagam.pl we współpracy z Fundacją "Nasz Wybór", która działa na rzecz Ukraińców w Polsce od 2014 roku. Wszelkie koszty związane z tą zbiórką pokrywa portal Pomagam.pl - 100% wpłaconej na zbiórkę kwoty trafia na fundusz solidarnościowy.

LINK DO ZBIÓRKI

Zbiórki dla Ukrainy: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Zbiórkę na rzecz Ukrainy zorganizowało także Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. "Prosimy o wsparcie pomocy humanitarnej, ewakuacji ludności i pomocy psychologicznej dla dzieci." - czytamy na stronie. Wpłat można dokonywać regularnie lub jednorazowo.

Wpłat można dokonywać TUTAJ lub przez indywidualne konto bankowe: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001, tytułem: "Pomoc dla Ukrainy"

Zbiórki dla Ukrainy: Caritas

Pomoc organizuje też Caritas Polska.

Wpłacać można TUTAJ lub bezpośrednio na konto organizacji: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA

Zbiórki dla Ukrainy: Polska Akcja Humanitarna (PAH)

Polska Akcja Humanitarna również prowadzi zbiórkę poprzez dwa kanały.

Wpłat można dokonywać TUTAJ lub bezpośrednio na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772

Przeczytaj nasz wywiad z PAH:

Polska Akcja Humanitarna: "Dla naszego narodu to sprawdzian z człowieczeństwa i na razie zdajemy go na szóstkę" [WYWIAD]

"W tym momencie mówimy o ludziach, którzy uciekli w pośpiechu, ale o ludziach, którzy nie są zranieni, nie są obarczeni aż taką traumą działań wojennych. Już za kilka dni, tygodni, będą to osoby, które będą potrzebowały i pomocy medycznej, i pomocy psychologicznej. Będą też potrzebowały wsparcia finansowego, co również szykujemy jako Polska Akcja Humanitarna. (...) Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie, solidarność i empatię, którą Polacy i Polki okazują" - mówi nam Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Polska Akcja Humanitarna: "Dla naszego narodu to sprawdzian z człowieczeństwa i na razie zdajemy go na szóstkę" [WYWIAD]
Fot. East News

Zbiórki dla Ukrainy: Siepomaga.pl

Przedstawiciele portalu uruchomili zbiórkę internetową. 100 proc. kwoty zostanie przekazane na pomoc potrzebującym i ofiarom.

LINK DO ZBIÓRKI

Zbiórki dla Ukrainy: SOS Wioski Dziecięce

SOS Wioski Dziecięce w Polsce deklarują chęć przyjęcia ukraińskich rodzin i uruchamiają zbiórkę na pomoc dzieciom Ukrainy:

SOS dla dzieci Ukrainy - zbiórka

Choć na razie SOS Ukraina nie planuje przenoszenia swoich podopiecznych poza granice kraju, SOS Polska, zadeklarowało chęć przyjęcia dzieci z ukraińskich rodzin zastępczych do SOS Wiosek Dziecięcych w Biłgoraju, Kraśniku i Siedlcach.

Zbiórki dla Ukrainy: UNICEF

UNICEF jest na miejscu i stale pomaga dzieciom na Ukrainie. "Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, dzięki czemu możemy dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc." - napisali organizatorzy.

Link do zbiórki UNICEF

Zbiórki dla Ukrainy: Polski Czerwony Krzyż

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie."Polski Czerwony Krzyż na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących warunków. Uruchamiamy zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Wszystkie nasze akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia" – mówi Jerzy Bisek, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Polski Czerwony Krzyż ponadto organizuje zbiórkę darów rzeczowych:

  • ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
  • KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
  • ŚRODKI OPATRUNKOWE, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
  • NOWE koce i śpiwory.

PCK na swojej stronie informuje, że nie zbiera odzieży i podaje listę oddziałów PCK do zbiórki odzieży pod LINKIEM

Zbiórki dla Ukrainy: LINKI DO INNYCH, SPRAWDZONYCH ZBIÓREK

#TechForUkraine

Come back alive

Szpitalnicy

Razom for Ukraine

Fundacja Świętego Mikołaja

Ukraiński Dom

Fundacja Nasz Wybór

W jaki sposób przyjąć do siebie rodzinę z Ukrainy?

Według szacunków polskiego rządu, do Polski może dotrzeć nawet milion uchodźców z Ukrainy. Uchodźcy będą docierać do 8 punktów recepcyjnych znajdujących się woj. lubelskim i podkarpackim.

Punkty recepcyjne

Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk – osiedle

Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22 - 540 Dołhobyczów

Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22 - 523 Horodło

Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22 - 680 Lubycza Królewska

Świetlica, Korczowa 155 37-552 Korczowa

Hala sportowa - Medyka 285, 37-732 Medyka

Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama

Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne

To właśnie tam należy się udać, aby w sposób legalny przyjąć do siebie uchodźców z Ukrainy. Na miejscu będzie możliwość uzyskania wszelkich informacji na temat bezpiecznego kwaterowania obywateli Ukrainy.

Osoby, które nie znajdą zakwaterowania, zostaną przetransportowane do miejsc zbiorowego zakwaterowania.

Więcej informacji: www.ua.gov.pl / Urząd do Spraw Cudzoziemców (tel. +48 477217575)

Rząd uruchomił również stronę pomagamukrainie.gov.pl, gdzie znajdują się cenne i pomocne informacje. "Tu znajdziesz zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Dorzuć się, oddaj ubrania, pomóż jako wolontariusz. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić." Lista na bieżąco jest aktualizowana.
Poniższa lista będzie na bieżąco aktualizowana. Pamiętaj, żeby zachować ostrożność i weryfikować zbiórki pieniężne zanim przekażesz swoje środki.

Reklama

Artykuły, które Cię zainteresują:

Wzięli ślub, po czym wstąpili do armii. Historia tej młodej, ukraińskiej pary chwyta za serce. „Chcieliśmy po prostu być razem”

Yaryna Ariewa i Światosław Fursin ślub mieli zaplanowany na maj tego roku. Ślub wzięli teraz, by ramię w ramię walczyć o wolność kraju.
Yaryna Ariewa i Światosław Fursin
Foto: Facebook Volodymyr Ariev

5 urodziny w schronie. „Szóste będą piękniejsze!”. Poruszająca historia rodziny z Charkowa

„Gdy są ci, dla których oddycham, budzę się rano(…)” - tak zaczyna się krótki opis fotografii, która wzruszyła setki użytkowników i użytkowniczek Instagrama. Anna Asryan udokumentowała bowiem niezwykłą chwilę - urodziny swojego synka, które z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie „świętowano” w schronie.
5 urodziny w schronie
Kobieta.pl

Ukrainki w każdym wieku biorą czynny udział w wojnie. Te zdjęcia poruszają

Niesamowicie dzielne Ukrainki pokazują swoją siłę i gotowość do walki w wojnie z Rosją. Zobaczcie ich zaangażowanie.
Ukrainki biorą czynny udział w wojnie
East News

Prezydent Ukrainy apeluje do rodaków: "Nie panikujcie. Jesteśmy silni. Jesteśmy gotowi na wszystko i zwyciężymy"

Od rana wszyscy żyjemy informacjami o rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił wczoraj poruszające przemówienie i zwrócił się do Rosji o pokój. Niestety te słowa nie powstrzymały Putina. Dzisiaj oczy i serca całego świata zwrócone są na naszych sąsiadów, a prezydent Zełenski zwraca się do rodaków: "Jesteśmy silni".
Prezydent Ukrainy apeluje do rodaków: "Nie panikujcie. Jesteśmy silni. Jesteśmy gotowi na wszystko i zwyciężymy"
Fot. Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama