Reklama

Członkowie holenderskiej rodziny królewskiej

Holenderska rodzina królewska to grupa osób, które łączą bezpośrednie relacje rodzinne z królem lub królową. Aktualna rodzina wywodzi się z rodu Oranje-Nassau. Dynastia zasiada na tronie Holandii od czasów Wilhelma I Orańskiego, czyli od prawie 500 lat. Co ciekawe, z nazwą rodu Oranje (Orange) kojarzona była barwa pomarańczowa. Sprawiło to, że dzisiaj kolor jest nieoficjalnym symbolem narodowym Holandii.

Reklama

Pierwszym władcą z dynastii na tronie Holandii był Wilhelm I Holenderski. Obecnie na tronie kraju zasiada Wilhelm-Aleksander. Władzę przejął po swojej matce, Beatrycze. Holenderska rodzina królewska wyróżnia się na tle innych rodzin królewskich w Europie. Na tronach innych krajów najczęściej zasiadali mężczyźni. W Holandii, syn Beatrycze jest pierwszym królem kraju od 123 lat! Ostatnim władcą Holandii był Wilhelm III, który panował od 1849 do 1890 roku. Jak wygląda drzewo genealogiczne holenderskiej rodziny królewskiej?

  • Beatrycze, królowa Holandii – sprawowała władzę do 2013 roku. Jej mężem został w 1966 roku baron Claus von Amsberg.
  • Wilhelm Aleksander – obecny król Holandii. Najstarszy syn królowej Beatrycze i jej męża. W 2002 roku poślubił Maksymę Zorreguietę Cerruti.
  • Katarzyna Amalia, księżniczka Oranii – następczyni tronu Holandii. Najstarsza córka Wilhelma i Maksymy.
  • Aleksja Juliana, księżniczka Niderlandów – drugie dziecko króla Holandii.
  • Ariane Wilhelmina, księżniczka Niderlandów – najmłodsze dziecko króla Holandii Wilhelma i jego żony.
  • Jana Friso – drugi syn Beatrycze. W 2003 roku poślubił Mabel Wisse Smit. W 2013 roku zginął w tragicznym wypadku. Podczas wakacji w Alpach przysypała go lawina i doznał urazu czaszkowo-mózgowego. Jan i Mabel doczekali się dwójki dzieci. Emma Luana przyszła na świat w 2005 r., natomiast dwa lata później urodziła się Joanna Zaria.
  • Konstantyn, książę Niderlandów – trzecie dziecko Beatrycze i Maksyma. W 2000 r. poślubił Laurencję, z którą ma troje dzieci: Heloizę, Clausa i Eleonorę.

MAJĄTKI MONARCHÓW Co kryje się w ich skarbcach

Z czym kojarzą się nam królowie czy księżniczki? Oczywiście z pałacami i niewyobrażalnym majątkiem. Tak przynajmniej jest w bajkach. W rzeczywistości niekoniecznie. Współcześni monarchowie, choć żyją komfortowo, mogą być biedniejsi niż niejedna hollywoodzka gwiazda. Niektórzy nawet podróżują tanimi liniami lotniczymi. Jak bogaci są monarchowie w XXI wieku?
MAJĄTKI MONARCHÓW Co kryje się w ich skarbcach
NULL

Królowa Holandii Beatrycze – gdzie mieszka i jak żyje?

Miejscem zamieszkania holenderskiej rodziny królewskiej jest od 2019 roku zabytkowy pałac Huis ten Bosch. Zanim jednak do tego doszło, przechodził on z rąk do rąk. Początkowo pełnił funkcję letniej rezydencji księcia Fryderyka Henryka Orańskiego i księżnej Amalii, jednak kiedy ten zmarł, wdowa przekształciła go w „pomnik” jej męża. W XVIII wieku pałac stał się własnością króla Prus i ten przekazał go Wilhelmowi IV Orańskiemu. To dzięki niemu do pałacu dołączyły dwa skrzydła. Pałac zamieszkiwany był później nawet przez samego Ludwika Bonaparte. Kiedy tron holenderski przejęła dynastia Orańska-Nassau, pałac w końcu stał się rezydencją rodziny królewskiej.

Podczas II wojny światowej pałac został poważnie zniszczony i potrzebował poważnej renowacji. Po jej ukończeniu w 1981 roku, do rezydencji wprowadziła się królowa Beatrycze z mężem. Kiedy władze w Holandii przejął jej syn, Beatrycze wyprowadziła się i pałac stał się domem nowego króla, Wilhelma-Aleksandra i jego rodziny.

Gdzie mieszka obecnie królowa Beatrycze? Po wyprowadzce z pałacu Huis ten Bosch, zamieszkała ona w zamku Drakensteyn. Od tamtego czasu jest to prywatna rezydencja królowej. Zamek jest bardzo charakterystyczny, ma on bowiem kształt ośmiokątu.

Książę George, księżniczki Amalia, Ingrid, Estelle i inni. Rosną na naszych oczach, a za kilkanaście lat będą rządzić Europą [GALERIA]

Jeśli nie mieliście o tym pojęcia, ta informacja może was zaskoczyć. W wielu krajach starego kontynentu wkrótce będą rządzić kobiety! Przedstawiamy królewskie dzieci, wszystkie dziedziczki i dziedziców, którzy niebawem obejmą największe królestwa Europy.
Królewskie dzieci - następcy tronów największych europejskich monarchii
Getty Images

Król Niderlandów Wilhelm-Aleksander – przejęcie władzy i życie prywatne

Wilhelm-Aleksander przyszedł na świat 27 kwietnia 1967 r., jako pierwsze dziecko królowej Hiszpanii i jej męża, Clausa Von Amsberga. W młodości studiował historię na Uniwersytecie w Lejdzie. Nawet jeszcze zanim został królem, miał ręce pełne roboty. Został powołany w skład Światowej Komisji Wody XXI wieku, a od 1998 r. również do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Król dużą wagę przywiązuje również do działalności społecznej. Pracował jako wolontariusz w Kenii w fundacji pomocy edukacyjnej i medycznej oraz ochrony środowiska. Wilhelm-Aleksander pasjonuje się również lotnictwem. Król był pilotem w KLM, holenderskich liniach lotniczych. Władca, jako członek Królewskich Sił Powietrznych Holandii, posiada licencję pilota. Pomimo swojego wieku i nowej funkcji, nie zrezygnował z pasji i szkolił się, żeby latać samolotami Boeing 737.

Zanim jednak król Niderlandów zajął się poważnymi zajęciami, nie chciał rezygnować z prawdziwego studenckiego życia. Podobno uwielbiał imprezy, a jego ulubionym napojem było.. piwo! Według plotek otrzymał on nawet przydomek „piwnego księcia”.

Norweska rodzina królewska – wielka miłość księcia Haakona wstrząsnęła krajem. Co dziś słychać u dynastii?

Norweska rodzina królewska wywodzi się z dynastii Glücksburgów. Mówi się, że to jedna z najbardziej progresywnych i wyluzowanych rodzin królewskich w Europie. Książę koronny poślubił kelnerkę, król otwarcie popiera społeczność LGBT+ i nikt nie boi się wyrażać swoich poglądów. Oto norweska rodzina królewska!
Norweska rodzina królewska
Foto: GettyImages

Królowa Niderlandów Maksyma – ojciec, rodzeństwo i dzieci

Maksyma to żona króla Niderlandów, Wilhelma-Aleksandra. Przyszła na świat 17 maja 1971 roku jako najstarsza córka Jorge’a Zorrequiety i jego drugiej żony. Ma jedną siostrę i dwóch braci, oraz trzy przyrodnie siostry. Dzieciństwo spędziła w Buenos Aires. W ciągu życia podejmowała się różnych prac, m.in. w Argentynie czy Nowym Yorku. Została wicedyrektorem do spraw sprzedaży instytucjonalnej w niemieckim banku Deutsche Bank w Nowym Yorku. Właśnie w tym mieście spotkała swojego przyszłego męża.

Znajomość pary wywołała niemałe zamieszanie, ponieważ Maksyma urodziła się w rodzinie z klasy średniej, a jej ojciec był ministrem rolnictwa za rządów prezydenta Jorge Videli, który był dyktatorem. Zakochani jednak nie dali za wygraną i po długich naradach parlament holenderski wyraził zgodę na ich ślub. Maksyma i Wilhelm-Aleksander ogłosili swoje zaręczyny 30 marca 2001 r. Dwa miesiące później Maksyma otrzymała holenderskie obywatelstwo. Ślub pary odbył się 2 lutego 2002 roku w Amsterdamie. Zakochani zdecydowali się zarówno na ślub cywilny, jak i kościelny. W dnu uroczystości panna młoda otrzymała tytuł „księżnej Niderlandów”. Kiedy jej mąż zasiadł na tronie Holandii, ona została pierwszą od 123 lat królową małżonką. Ojciec Maksymy nie został zaproszony na ślub.

Para ma trójkę dzieci. Pierwsza na świat przyszła księżniczka Katarzyna Amalia, która urodziła się w 2003 roku. Jako najstarsze dziecko króla i królowej, zajmuje pierwsze miejsce w linii do sukcesji holenderskiego tronu. Drugim dzieckiem pary jest księżniczka Aleksja, która przyszła na świat w 2005 roku. Ostatnią córką Maksyma i Wilhelma-Aleksandra jest księżniczka Ariadna.

Hiszpańska rodzina królewska, czyli przykład nowoczesnych monarchów. Jak żyją król Filip VI i królowa Letycja?

Hiszpańska rodzina królewska wywodzi się z dynastii Burbonów. Chociaż nie są tak popularni jak Windsorowie, to ich skandale są równie zaskakujące i emocjonujące. Obecna królowa Hiszpanii była kiedyś nazywana „najbardziej znienawidzoną kobietą w Hiszpanii”! Jak teraz wygląda życie hiszpańskiej rodziny królewskiej?
Król i Królowa Hiszpanii
Foto: GettyImages

Ciekawostki i relacje z Holendrami

  1. W dniu ślubu Beatrycze i Clausa doszło do ulicznych zamieszek i protestów. Wybranek królowej nie był akceptowany przez społeczeństwo, ponieważ służył kiedyś w Wehrmachcie, przez co był kojarzony z partią nazistowską. Do powozu ślubnego pary wrzucono nawet bombę dymną! Co ciekawe, Claus stał się później jednym z najpopularniejszych członków holenderskiej rodziny królewskiej
  2. Jan Friso nie otrzymał zgody parlamentu na małżeństwo z Mabel. Premier tłumaczył decyzję tym, że kobieta zataiła pewne informacje związane z jej przeszłością. Chodziło o znajomość Mabel z Klassem Bruinsmą, który zwany był „ojcem chrzestnym” holenderskiego handlu narkotykami.
  3. Holenderscy monarchowie nie noszą korony, ponieważ nie są oni koronowani, tylko intronizowani. Jest tak z powodu braku kościoła państwowego w Holandii.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama