Aktorki i aktorzy, którzy odeszli tragicznie. Byli gwiazdami polskiego kina i nagle ich zabrakło
Wiadomość o śmierci tych gwiazd kina była ogromnym ciosem. Oto aktorki i aktorzy, którzy odeszli tragicznie. Niektórzy z nich przegrali walkę z chorobą, inni odebrali sobie życie, a jeszcze inni zginęli w wypadku. Ich śmierć była ogromną stratą dla sztuki.
W tym artykule:
- Aktorki i aktorzy, którzy odeszli tragicznie
- Zbigniew Cybulski
- Anna Przybylska
- Zdzisław Maklakiewicz
- Ewa Sałacka
- Marcin Kołodyński
- Waldemar Goszcz
- Jacek Chmielnik
- Edward Żentara
- Barbara Kosmal
- Eugeniusz Bodo
Aktorki i aktorzy, którzy odeszli tragicznie
Wiadomość o ludziach, którzy odchodzą zbyt szybko jest zawsze ciosem. Śmierć nie omija żadnego z nas. Nawet ludzi sławnych i bogatych. Utrata tych aktorów i aktorek była jednak ogromnym zaskoczeniem. Był to ogromny cios nie tylko dla ich rodzin, ale także dla polskiego społeczeństwa i sztuki. Oto aktorki i aktorzy, którzy odeszli tragicznie. Ich przedwczesna śmierć była szokiem.
Jarosław Bieniuk o życiu po śmierci Anny Przybylskiej: "Pół roku po śmierci Ani spaliśmy we czwórkę w jednym łóżku"
W intymnym wywiadzie Jarosław Bieniuk i córka, Oliwia Bieniuk opowiedzieli o życiu po śmierci Anny Przybylskiej. "To był jeden z najgorszych dni w życiu" - wspomina były piłkarz Lechii GdańskZbigniew Cybulski
Za życia Zbigniew Cybulski uważany był za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Debiutował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w sztuce „Intryga i miłość Friedricha Schillera”. W filmach najczęściej wcielał się w postaci młodych buntowników, dzięki czemu często porównywano go do amerykańskiego aktora Jamesa Deana. 8 stycznia 1967 roku, kiedy Cybulski miał 40 lat, próbował wskoczyć do rozpędzającego się pociągu ekspresowego. Aktor wpadł między wagony i peron i w wyniku wypadku doznał ciężkich obrażeń ciała. Artystę przewieziono do wrocławskiego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera, gdzie zmarł ok. godziny 5.25.
Anna Przybylska
Śmierć Anny Przybylskiej była ogromnym szokiem i ciosem nie tylko dla jej fanów, ale dla całego polskiego społeczeństwa. Aktorka słynęła nie tylko ze swojego talentu, ale także urody, charyzmy i wdzięku. Była żoną i matką trójki dzieci: Oliwii, Szymona i Jana. 5 października 2014 roku aktorka przegrała bitwę z chorobą nowotworową. 4 dni później odbył się jej pogrzeb. Przybylska została pochowana w grobie swojego ojca na cmentarzu przy Parafii św. Michała Archanioła w Gdyni.
Zdzisław Maklakiewicz
Zdzisław Maklakiewicz to polski aktor radiowy i telewizyjny urodzony 9 lipca 1927 roku w Warszawie. Podczas drugiej wojny światowej służył w Armii Krajowej i brał udział w powstaniu warszawskim. Studia aktorskie zaczął w 1947 r. w Krakowie. W ciągu całego życia zagrał w ponad 100 filmach, m.in. w takich kultowych produkcjach jak: „Rejs”, „Hydrozagadka”, „Wniebowzięci”. Zginął 9 października 1977 roku wskutek poturbowania w ulicznej awanturze. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie,
Koterbska, Krawczyk, Książę Filip... Oni odeszli w 2021 roku. Te znane i lubiane postacie pożegnaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy
Byli uwielbiani, szanowani, podziwiani. Odeszli w 2021 roku. Tych znanych postaci ze świata filmu, muzyki i mediów niestety nie ma już wśród nas.Ewa Sałacka
Ewa Sałacka była jedną z najsłynniejszych aktorek lat 80. w Polsce. Gwiazda zadebiutowała na dużym ekranie jeszcze w czasie studiów. Wystąpiła wtedy w filmie Filipa Bajona „Aria dla atlety”. Później można było oglądać ją w takich produkcjach jak, „Och Karol”, „07 zgłoś się”, „Sztuka kochania” czy „Ciemna strona Wenus”. Z drugim mężem, Witoldem Kirsteinem, spędziła 20 lat. Para doczekała się córki Matyldy, która przyszła na świat w 1994 roku. Wiadomość o tragicznej śmierci 49-letniej aktorki była szokiem. Ewa Sałacka została ukąszona w usta przez pszczołę, gdy sięgała po szklankę z sokiem. Nie zauważyła owada w szklance i tak doszło do wypadku. Mąż próbował ją reanimować, jednak bez skutku. Pogrzeb aktorki odbył się kilka dni później na warszawskich Powązkach.
Marcin Kołodyński
Marcin Kołodyński przyszedł na świat 17 kwietnia 1980 roku. Jego kariera telewizyjny rozpoczęła się bardzo wcześnie. Od 1988 do 1998 roku prowadził program 5-10-15. Widzowie kojarzą go z takich kultowych produkcji jak „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Sara”. Aktor zmarł tragicznie 1 lutego 2001 roku w okolicach Zakopanego podczas jazdy na snowboardzie. Zjeżdżając w nocy po słabo oświetlonym stoku uderzył w ratrak. Do 2006 roku, w dniu urodzin aktora, przyznawano nagrodę jego imienia „5, 10 i dalej” dla młodych ludzi, którzy są wzorem do naśladowania dla rówieśników.
"Poznałam smak śmiertelnego strachu, pokonałam go i odnalazłam w sobie odwagę" - fragment książki "Do ostatnich dni"
Są książki, które zmieniają nasze życie. Sprawiają, że patrzymy na świat z innej perspektywy, doceniamy to, co mamy. Taką właśnie książką jest „Do ostatnich dni”. Śmierć jest rzeczą nieuchronną. Po niektórych jednak upomina się dużo szybciej niż po innych. Tak było w przypadku Julie Yip-Williams. Publikujemy fragment książki.Waldemar Goszcz
Waldemar Goszcz był aktorem, super modelem i piosenkarzem. Jego kariera zaczęła się dzięki właścicielowi agencji modeli, który zauważył go na ulicy w Warszawie i dostrzegł w nim potencjał. W wieku 19 lat Goszcz zdobył tytuł „Twarzy Roku”. Zaledwie cztery lata później postanowił spróbować swoich sił na scenie muzycznej. Wraz z Markiem Sośnickim założyli boysband Hi Street, który zadebiutował na XXXV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Goszcz swoją popularność zawdzięcza jednak telenoweli „Adam i Ewa”, w której grał główną rolę. Aktor zginął w tragicznym wypadku samochodowym 24 stycznia 2003 roku. Prowadzona przez niego Lancia Lybra zderzyła się z jadącym naprzeciwko samochodem podczas manewru wyprzedzania. Gwiazdor został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Wolborzu.
Jacek Chmielnik
Jacek Chmielnik był aktorek filmowym i teatralnym, ale także reżyserem, dramaturgiem i prezenterem. Grywał w teatrach w całej Polsce, m.in. w Białymstoku, Kaliszu i Krakowie. Za swoje role kilkukrotnie został wyróżniony prestiżowymi nagrodami. Szerszej publiczności dał się poznać dzięki Juliuszowi Machulskiemu i jego komedii „Vabank”. Rolą drobnego przestępcy zyskał sympatię widzów. W 2007 roku aktor spędzał wakacje w sierpniu w swoim domku letniskowym w Suchawie. Pewnej nocy pojawiły się problemy z hydroforem i Chmielnik je sprawdzić. Niestety nie zwrócił uwagi na wodę na podłodze i kiedy dotknął jednego z kabli, śmiertelnie poraził go prąd. Aktor zmarł 22 sierpnia. Miał 54 lata.
Edward Żentara
Edward Żentara był cenionym aktorem telewizyjnym i teatralnym, reżyserem i dyrektorem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego oraz Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Widzowie pokochali go za role w produkcjach takich jak „M jak miłość”, „Fala zbrodni”, „Pierwsza miłość”, czy „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”. Kłopoty w życiu Żentara zaczęły się, kiedy porzucił żonę dla młodszej aktorki. Dwa miesiące przed jego śmiercią medialny rozgłos zdobył „List otwarty w sprawie Tarnowskiego Teatru”. Aktorzy w nim zatrudnieni skrytykowali dyrektora placówki. Zarzucali mu faworyzowanie nowej partnerki i źle dobrany repertuar. Edward Żentara popełnił samobójstwo 25 maja 2011 roku w swoim mieszkaniu w Tarnowie. Został pochowany kilka dni później na Cmentarzu Komunalnym w rodzinnym Koszalinie.
Anna Przybylska walczyła z depresją. Nikt z bliskich nie wiedział, że był to pierwszy objaw choroby. Mija siedem lat od jej śmierci
Siedem lat temu Anna Przybylska przegrała walkę z chorobą nowotworową. Wcześniej skarżyła się na problemy z żołądkiem, a później także na ciągłe zmęczenie i stany depresyjne. Wtedy nikt z jej bliskich nie wiedział, że były to pierwsze objawy raka trzustki. Kiedy i jak Anna Przybylska dowiedziała się o swojej chorobie?Barbara Kosmal
Barbara Kosmal przyszła na świat 26 lutego 1973 roku. Była córką Barbary Brylskiej – jednej z najwybitniejszych polskich aktorek w powojennej Polsce. Dziewczynka odziedziczyła talent i urodę mamy i szybko zaczęła własną karierę. Zanim pojawiła się na dużym ekranie, pracowała jako modelka i fotomodelka. Chodziła po wybiegach w Paryżu, Tokio i Nowym Jorku. W 1991 roku rozpoczęły się zdjęcia do „Motywu cienia” braci Skolimowskich, w którym grała jedną z głównych ról. Jerzy Hoffman widział ją jako Helenę Skrzetuską w ekranizacji „Ogniem i mieczem”. Niestety w 1993 roku zdarzył się tragiczny wypadek. 15 maja aktorka zginęła w wypadku samochodowym, kiedy wracała z planu filmowego z Łodzi do Warszawy. Xawery Żuławski poświęcił aktorce swój film z 2006 roku „Chaos”.
Eugeniusz Bodo
Eugeniusz Bodo to ikona i jeden z najwybitniejszych aktorów międzywojennego kina i teatru polskiego. Był idolem ówczesnej publiczności. Sławę i rozpoznawalność przyniosły mu takie filmy jak „Czy Lucyna to dziewczyna?”, „Paweł i Gaweł” czy „Kocha, lubi, szanuje”. Jest także wykonawcą hitów „Ach, śpij kochanie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” i „Już taki jestem zimny drań”. W 1941 roku aktor został aresztowany przez NKWD. Został oskarżony o szpiegostwo i był przetrzymywany w moskiewskim więzieniu. Eugeniusz Bodo zmarł 7 października 1943 roku w ZSRR.