Zespół Adele – choroba miłości, która może doprowadzić do tragedii. Skąd wzięła się jej nazwa?
Wszystkim opowiadała, że są narzeczeństwem. Wymyślała najmniejsze szczegóły ich romantycznej relacji. Gdy listy od niego nie przychodziły, tłumaczyła, że nie miał czasu na ich pisanie. On jednak nigdy nie zamierzał na nie odpowiedzieć. Adele była chora – na miłość obsesyjną i urojeniową. Czym jest zespół Adele i jak się objawia?
- redakcja
W tym artykule:
Zespół Adele – czym jest?
Zespół Adele (syndrom Adele) to zaburzenie psychiczne o charakterze urojeniowo-obsesyjnym. To syndrom potocznie nazywany chorobą miłości, bo jego istotą jest obsesja na punkcie danej osoby. Osoba dotknięta zaburzeniem wymyśla scenariusze i imaginuje szczęście u boku wybranka, pragnie wzajemności swoich uczuć, popada w urojenia i zatraca swoją tożsamość: upodobania, charakter, zainteresowania, grono towarzyskie.
Miłość do wybranej osoby staje się nadrzędną wszystkich działań i jedynym sensem życia. Osoba dotknięta zaburzeniem nazywanym zespołem Adele przestaje żyć własnym życiem, jest szczerze przekonana o wzajemności uczucia i interpretuje znaki, które nie istnieją. Potrafi tłumaczyć każde zachowanie "ukochanego" tak, by świadczyło na jego korzyść. W jej oczach jest bogiem, który zawładnął jej życiem. Nie chce go już z powrotem.
Derealizacja, czyli zniekształcenia rzeczywistości to typowy objaw tej choroby obok wahań nastroju, impulsywności działań, a także niesłuchanie opinii i rad innych osób na temat niepokojących zachowań. Co ciekawe, zespół Adele częściej występuje u kobiet niż mężczyzn.
Syndrom Adele - przyczyny zaburzenia
Na wystąpienie zespołu Adele składa się wiele czynników: od przeżytych doświadczeń, charakter i temperament, po czynniki biologiczne takie jak:
- zaburzenia równowagi hormonalnej
- dysfunkcje mózgu
- czynniki genetyczne
Vabbing: ten trend z Tik Toka ma wzbudzać pożądanie u mężczyzn. Ginekolog ostrzega przed jego stosowaniem
Vabbing staje coraz bardziej popularny. Na Tik Toku coraz więcej jest filmików pokazujących, jak stosować vabbing. Czy rzeczywiście wydzielina z pochwy ma zwabiać płeć przeciwną? Co to za trend, przed którym ostrzegają lekarze?Historia nazwy – kim była Adele Hugo?
Syndrom Adele wziął swoją nazwę od przypadku córki francuskiego pisarza, Victora Hugo. Adele słynęła ze swojej urody – mogła przebierać w propozycjach matrymonialnych i tak też robiła. Aż pewnego razu pożałowała jednej odmowy i zaczęła zabiegać o względy odrzuconego kochanka. Na próżno – ten już nie był nią zainteresowany. Brak wzajemności obudził w Adele obsesję na punkcie mężczyzny, który ją odtrącił. Postawiła sobie za główny cel odzyskanie jego uczucia. Stał się jej obsesją. Śledziła go, przebywała w tym samym towarzyskim gronie, co on, pisała do niego miłosne listy i za wszelką cenę próbowała zdobyć jego uwagę. Z każdą kolejną odmową, Adele zaczęła uciekać się do kłamstw, rozpowiadania fantazji na temat ich rzekomego związku, a w ostateczności do szantażu, gróźb i intryg. Jej obsesja pogłębiała się na tyle, że resztę życia spędziła w zakładzie dla osób obłąkanych.