Wycieczka do Czech szlakiem barokowej architektury
Zapraszamy na wycieczkę dla całej rodziny do najpiękniejszych zakątków Czech, szlakiem niezwykłej architektury Jana Blažeja Santiniego-Aichela, jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych architektów barokowych. Nadawał on wyjątkowy charakter nie tylko okazałym obiektom, lecz również małym kapliczkom czy kościółkom. W ciągu 23 lat pracy zaprojektował niemal sto budowli sakralnych, pałacowych i gospodarczych. Poniżej przedstawiamy dziesięć miejsc na wycieczki do różnych regionów Czech, w których możemy znaleźć dzieła tego słynnego architekta.
Kościół pielgrzymkowy NMP w miejscowości Křtiny na Morawach Południowych
Znaczący zabytek architektury barokowej, największa budowla Santiniego na planie krzyża greckiego i jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych na Morawach.
Klasztor cystersów w miasteczku Plasy w Czechach Zachodnich
Rozległy zespół klasztorny, zbudowany na ponad pięciu tysiącach dębowych filarów umieszczonych w bagnistym gruncie. Dzieje klasztoru sięgają XII wieku.
Klasztor Plasy, fot Upvision
Zelená Hora – kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena koło Žďáru nad Sázavou
Kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena koło Žďáru nad Sázavou (region Wysoczyzna) zbudowany został przez Santiniego w latach 1719 – 1722. Należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech. Od roku 1994 znajduje się na Liście UNESCO.
Dolny cmentarz w Žďárze nad Sázavou
Unikatowy cmentarz morowy zbudowany w roku 1709 według projektu Santiniego. Znajduje się w odległosci 350 metrów na północny zachód od dawnego klasztoru.
Kościół w Obyčtovie
W odległości około 8 kilometrów na południe od Zelenej Hory w Žďárze nad Sázavou leży Obyčtov, zabytkowe sanktuarium maryjne. Kościół zaprojektowany przez Santiniego został wzniesiony dopiero po śmierci architekta.
Katedra Wniebowzięcia NMP w Kutnej Horze – Sedlcu
Odnowiona katedra Wniebowzięcia NMP i przepiękna gotycka świątynia pod wezwaniem świętej Barbary zaliczane są do najważniejszych zabytków Kutnej Hory, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Kutna Hora Sedlec katedra, fot Ladislav Renner
Klasztor Kladruby w Czechach Zachodnich
Najciekawszą budowlą kompleksu klasztornego jest zaprojektowany przez Santiniego barokowo – gotycki kościół. Budynek nowego klasztoru jest dziełem Kiliána Ignáca Dienzenhofera.
Kladruby klasztor, fot Dagmar Veselková
Klasztor w Želivie na Wysoczyźnie
Założony w 1139 roku. Początkowo stał się siedzibą benedyktynów z pobliskiego opactwa w Sázavě, potem osiedliła się w nim wspólnota premonstratensów ze Steinfeldu nad Renem. Przez cały okres dziejów klasztor przeszedł wiele przemian. Po licznych pożarach był kilkakrotnie odbudowany, ale największych zmian architektonicznych dokonał w latach 1713–1720 Jan Blažej Santini. W czasach komunizmu w XX wieku klasztor służył jako miejsce internowania księży. Kompleks jest położony pośród malowniczej przyrody, prowadzi do niego wiele szlaków turystycznych i rowerowych. W skład obiektu wchodzi browar, który w tradycyjny sposób produkuje kilka rodzajów piwa.
Pałac Karlova Koruna w Chlumcu nad Cidlinou w Czechach Wschodnich
Uważany za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Wzniesiony został według projektu Santiniego jako letnia siedziba rekreacyjna w latach 1721-23 na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Pałac otrzymał swą nazwę na pamiątkę wizyty cesarza Karola VI. Swym kształtem przypomina koronę. Budowlę otacza rozległy park angielski.
Klasztor w Rajhradzie koło Brna
Należy do najstarszych i najsłynniejszych klasztorów na Morawach. Możemy tu zwiedzić kościół św. Piotra i Pawła i Muzeum Piśmiennictwa na Morawach z zabytkową biblioteką.
Więcej propozycji na wycieczki: www.czechtourism.com