Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Naturalne metody wybielania zębów w domu
  2. Produkty wybielające dostępne bez recepty
  3. Profesjonalne zabiegi wybielające u dentysty
  4. Jak utrzymać biel zębów na dłużej?

Naturalne metody wybielania zębów w domu

Jeśli twój kolor płytki tylko lekko odbiega od pożądanego i przede wszystkim wiesz, że masz zdrowe zęby i dziąsła, możesz spróbować od delikatnej pielęgnacji w domowym zaciszu. Tu przydadzą się wszelkiego rodzaju pasty wybielające. Zwróć uwagę, by nie zawierały one mikroelementów, które przy szczotkowaniu będą szorować zęby i potencjalnie mogą przyczynić się do niszczenia ich bariery ochronnej. Dobrym rozwiązaniem jest też olejowanie zębów, np. olejem kokosowym. To znana już od czasów starożytnych metoda, która pomaga w usunięciu różnego rodzaju bakterii nagromadzonych w jamie ustnej i osadu na zębach. Jednym słowem to dobre uzupełnienie czyszczenia, które również przyczynia się do polepszenia wyglądu naszego uśmiechu. Bardzo podobnie działa także węgiel aktywny, który dodatkowo usuwa ślady po herbacie, kawie, czerwonym winie czy kolorowych sokach. Można stosować go identycznie, jak stosujesz pastę do zębów, kilka razy w tygodniu.

Produkty wybielające dostępne bez recepty

Bardziej zaawansowanymi sposobami na uzyskanie białych zębów jest wsparcie produktami, które można zakupić bez recepty w aptece lub dobrych drogeriach. Są to różnego rodzaju paski i żele wybielające, które nakłada się na zęby, dzięki którym można rozjaśnić kolor zębów o 2-3 tony. Zazwyczaj taka kuracja trwa około tygodnia, a jej cena nie nadwyręża domowego budżetu. Oczywiście, efekt nie będzie tak spektakularny, jak w gabinecie stomatologicznym, jednak wciąż zauważalny. Podobne do pasków są także nakładki wybielające w zestawach ze specjalnym żelem, w skład którego często wchodzi fluor (wzmacniający szkliwo) czy azotan potasu, który reguluje wrażliwość zębów. Koniecznie więc przyjrzyj się etykiecie produktu, który chcesz zakupić.

Adobe Stock
Adobe Stock

Profesjonalne zabiegi wybielające u dentysty

Jeśli zależy nam na długotrwałych efektach i nie jesteśmy przekonani do domowych rozwiązań, najbezpieczniejszym i na pewno najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty. W profesjonalnym gabinecie również mamy do wyboru kilka metod wybielających. Są to np. nakładki wybielające, ale tym razem nie uniwersalne, a dostosowane idealnie do naszego zgryzu i układu zębów. Tu możemy liczyć na największą precyzję, a co za tym idzie, bardziej spektakularny niż w przypadku gotowych nakładek efekt. Na fotelu dentystycznym można poddać się także zabiegowi wybielania z użyciem lampy LED. Światło działa na zewnętrzną warstwę szkliwa, usuwając wszelkiego rodzaju przebarwienia. Tutaj jaśniejszy kolor zębów to aż 8 stopni różnicy na skali kolorystycznej. To najszybsze rozwiązanie w drodze do imponującego uśmiechu. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie odstawimy barwiących szkliwo napojów i potraw, czy używek, takie wybielanie po kilku miesiącach należy powtórzyć. Stomatolog może nam zaproponować także laserowe wybielanie zębów, gdzie metoda jest nieco inna, ale efekt bardzo podobny – już po godzinie od zabiegu widoczne są rezultaty. Możliwe, że dla bardzo zniszczonego szkliwa jednym rozwiązaniem będą licówki porcelanowe, które najlepiej wykonywać w doświadczonym gabinecie. To oczywiście największy koszt wśród wymienionych zabiegów, ale jego trwałość sprawia, że to właśnie na tę procedurę decydują się gwiazdy. Tu można poprawić bowiem nie tylko kolor, ale także i kształt zębów.

Adobe Stock
Adobe Stock

Jak utrzymać biel zębów na dłużej?

Niezależnie od wybranej metody wybielania zębów, warto pamiętać, że jeśli nie zmienimy naszych szkodliwych nawyków, prędzej czy później znów znajdziemy się w punkcie wyjścia. Najbardziej na stan naszej jamy ustnej wpływa nadmierne spożycie kawy, herbaty i czerwonego wina. Silne kolory płynów oddziałują na szkliwo, przyczyniając się do szybkiego powstawania przebarwień, których usuwanie nie jest proste. Także palenie papierosów wpływa na kolor naszych zębów. Nałogowcy muszą zmierzyć się z żółtymi, niejednokrotnie pełnymi ciemnych przebarwień zębami. Rzucenie nałogu może być nie tylko ratunkiem dla zdrowego uśmiechu, ale i stanu naszego zdrowia w ogóle. Pamiętajmy, że w drodze ku rozstaniu z nałogiem pomóc mogą alternatywy nikotynowe, jak gumy do żucia, czy plastry. Dla tych, którym brakuje odruchu palenia, czasowym rozwiązaniem może być także mniej szkodliwy zamiennik w postaci podgrzewaczy tytoniu.

Reklama

Niezwykle istotna jest także codzienna higiena jamy ustnej, nitkowanie zębów oraz regularne wizyty u dentysty.

Reklama
Reklama
Reklama