Regionalne tradycyjne potrawy wielkanocne Polaków, o których nie miałaś pojęcia
Wielkanoc kojarzy nam się z zapachem żurku z białą kiełbasą, smakiem mazurków i bab wielkanocnych i rodzinnym klimatem. Wielkanoc w różnych częściach Polski ma swoje tradycyjne potrawy, które przygotowuje się od pokoleń. Warto je poznać i sprawdzić, czym różnią się święta u naszych rodaków w różnych regionach.
- Redakcja
Żur żurowi nierówny, czyli barszcz wielkanocny w różnych regionach Polski
Można śmiało powiedzieć, że jaki region, taka Wielkanoc, ponieważ celebrując tak ważne święto, zawsze staramy się sięgać do tradycji. Właśnie ta tradycja przejawia się zarówno w potrawach wielkanocnych, jak i innych obchodach tego święta.
Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez świątecznej zupy, zwanej barszczem wielkanocnym. Barszcz w wielu regionach Polski różni się zarówno nazwą, jak i sposobem przygotowania. W Małopolsce na stołach króluje chrzanówka nazywana krzonówką. Bazą do jej przygotowania są kawałki mięsa i wędlin z wielkanocnego koszyczka, jaja i jarzyny. Wszystkie składniki wrzuca się do garnka z serwatką, a następnie dodaje starty chrzan. Zupę po ugotowaniu podaje się z chlebem.
Regionalnym przysmakiem z krainy małopolskiej jest także strząska, którą podaje się podczas niedzielnego śniadania. Przygotowuje się ją z pokrojonych wędlin, jaj, chrzanu i zalewa wodą z octem z dodatkiem żelatyny. Całość doprawia się do smaku. Z kolei na Podlasiu tradycyjną zupą podawaną na Wielkanoc jest kartoflanka. Zupę gotujemy na wywarze z warzyw i białej kiełbasy. Głównym składnikiem są tutaj ziemniaki. Na koniec całość zakwasza się sokiem z białej kapusty kiszonej.
Pisząc o tradycyjnych zupach wielkanocnych, nie możemy nie wspomnieć o tradycyjnym żurze ze Śląska zwanym żurem żeniatym, czyli takim, do którego dodaje się ziemniaki. W regionie tym na stołach króluje również tradycyjny barszcz biały. Jaka jest różnica między żurem a barszczem? Ten pierwszy przygotowuje się na mące żytniej, a ten drugi na pszennej.
Z pewnością nie obca jest wam również sodra. To podhalańska wersja zupy z chrzanu, inaczej zwana chrzonicą, krzonowiną lub święceliną. Zupę zagęszcza się kwaśnym mlekiem i śmietaną oraz tradycyjnie dodaje jajko, białą kiełbasę i kawałki świątecznych wędlin. Podhale może pochwalić się również przysmakiem zwanym fizoły. To bezmięsne danie przygotowywane z fasoli, jarmużu i suszonych śliwek i podawane z oscypkiem.
Słodkie przysmaki wielkanocne
Wielkanoc to również słodka uczta dla naszego podniebienia. Jakie słodkości przygotowuje się w poszczególnych regionach kraju?
Na Śląsku na Wielkanoc wypieka się buchty, czyli drożdżowe słodkie bułeczki. Mogą zawierać nadzienie lub nie. Popularnym ciastem jest również tradycyjna, pulchna i puszysta babka majonezowa. Przygotowuje się ją z mieszanki mąki pszennej i ziemniaczanej, z dodatkiem majonezu. Na śląskim stole nie brakuje także kołaczy z serem i makiem oraz strucli.
Podlasie natomiast słynie z sernej paschy wielkanocnej. Jest to deser na bazie twarogu i bakalii, który przygotowuje się na zimno z gotowanego, trzykrotnie mielonego i wyciśniętego twarogu z dodatkiem śmietany, masła, miodu, żółtek i wanilii. W smaku pascha przypomina sernik. Można do niej dodać w zależności od naszych upodobań orzechy, rodzynki, czekoladę czy kandyzowane owoce. Jeśli mówimy o Podlasiu, to od razu ten region kojarzy nam się z sękaczem, czyli biszkoptowym ciastem z ciemnymi słojami. Piecze się go na specjalnym obrotowym rożnie, stąd widoczne na nim sęki.
Na Pomorzu na świątecznym stole króluje młodzowy kuch z kruszonką, czyli klasyczna baba drożdżowa albo marchewny kuch (zwany też biednym ciastem) z marchwi, mąki i wody.
Jak widać każdy region Polski bogaty jest w swoje smaki wielkanocne. Chyba dlatego tak lubimy wracać do nich w każde święta.
Jak ułatwić sobie pracę przygotowując świąteczne potrawy?
Czas świątecznych przygotowań w kuchni to naprawdę dla wielu z nas wyższa szkoła jazdy. My nie wyobrażamy sobie takich przygotowań bez kuchennych pomocników, jak na przykład wielofunkcyjnej maszynki do mielenia Bosch CompactPower z opcjami mielenia, tarcia, szatkowania, wyciskania i przecierania. Maszynka wyposażona jest w dwustronny nożyk ze stali nierdzewnej oraz sita o różnej grubości (2,7 oraz 4 i 8 mm), dzięki czemu idealnie sprawdzi się do mielenia mięsa na pasztet czy sera na sernik. Wielofunkcyjna maszynka Bosch CompactPower dodatkowo posiada nakładkę z szatkownicą, wyposażoną w cztery wymienne bębny o oczkach różnej grubości. Tarcie chrzanu, buraczków na ćwikłę czy jarzyn na świąteczny obiad będzie odbywało się ekspresowo. Z kolei specjalna nasadka masarska w maszynce Bosch pozwoli nam przygotować pyszną domową kiełbasę do żurku.
Potrzebujesz świeżo wyciśniętego soku z cytryn czy pomarańczy do babki cytrynowej? Maszynka Bosch CompactPower wyposażona jest w wyciskarkę do owoców cytrusowych. Wystarczy przeciąć owoce na pół, przyłożyć je do wyciskarki, przelać sok do szklanki i delektować się jego smakiem.
Fot. materiały prasowe Bosch
Kiedy już przygotujesz wszystkie świąteczne potrawy i upieczesz ciasta, czas na relaks i kawę zaparzoną ze świeżo zmielonych ziaren. To również zrobi za ciebie maszynka do mielenia Bosch. Wyposażona jest bowiem w wysokiej jakości młynek żarnowy, który zmieli dokładnie ziarna kawy na ulubioną grubość (młynek możesz wykorzystać też do zmielenia nasion, orzechów i przypraw).
Maszynka do mielenia Bosch CompactPower to nasze must have w kuchni.
Fot. materiały prasowe Bosch
Ważne jest, żeby przygotowując dania, robić je w takich ilościach, żeby później ich nie wyrzucać. Jeśli nie macie pomysłu, co zrobić z jedzeniem, które nam zostało ze świątecznego stołu, warto skorzystać z opcji pakowania próżniowego. Każdy z nas z przyjemnością za jakiś czas ponownie skosztuje pyszności z wielkanocnego stołu.
My polecamy świetny sposób na próżniowe przechowywanie jedzenia.
Artykuł powstał we współpracy z marką Bosch.