Reklama

Mieszkanie bez wkładu własnego – nowy rządowy pomysł

Pod nazwą Polskiego Ładu kryją się rozmaite propozycje i plany społeczno-gospodarcze rządu. Jednym z kluczowych punktów, który zainteresował wielu Polaków, stało się mieszkanie bez wkładu własnego. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, banki udzielające kredytu hipotecznego oczekują wniesienia przynajmniej 10-procentowego kapitału. Jeśli weźmiemy pod uwagę aktualne ceny na rynku deweloperskim czy wtórnym, mówimy o kwocie kilkudziesięciu tys. zł. Jest ona zaporowa dla wielu osób, które choć są przygotowane na spłatę kredytu, nie mogą go otrzymać, gdyż nie mają oszczędności na wkład własny.

Reklama

Przy okazji dyskusji o kredytach przypominamy o istnieniu internetowych, bezpłatnych porównywarek ofert banków działających w Polsce. Jedną z nich jest https://sowafinansowa.pl/, za pomocą której szybko znajdziesz najważniejsze informacje o najatrakcyjniejszych kredytach na rynku.

Polski Ład, nowe propozycje – zasady mieszkania bez wkładu

Propozycja rządu spotkała się z dużym zainteresowaniem, ponieważ władze ogłosiły pracę nad programem skierowanym do szerokiego grona potencjalnych beneficjentów. Z „Mieszkania bez wkładu własnego” mają korzystać osoby zainteresowane:

• budową domu,
• kupnem mieszkania na rynku pierwotnym
• kupnem mieszkania na rynku wtórnym.

Oto najważniejsze wymogi planowanego programu:

• brak własnej nieruchomości,
• wiek od 20 do 40 lat,
• odpowiednia zdolność kredytowa.

Uwaga! Mieszkanie bez wkładu własnego zostało ogłoszone jako program dla małżeństw, osób samotnych wychowujących co najmniej jedno dziecko oraz osób niepełnosprawnych z orzeczeniem niepełnosprawności całkowitej lub w znacznym stopniu.

Jak widzisz, z programu są wykluczeni np. single. Wśród planowanych ograniczeń wskazuje się także koszt nieruchomości oraz jej metraż, jednak nie zaprezentowano szczegółowych planów w tym zakresie. Innym z proponowanych rozwiązań mają być też dofinansowania kredytów mieszkaniowych dla rodzin wielodzietnych korzystających z budownictwa społecznego.

Wkład własny ma gwarantować BGK, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego maksymalna wysokość ma wynosić 100 tys. zł. Start programu jest przewidywany na ostatni kwartał 2021 roku. Dopłaty są planowane w perspektywie 15 lat – ale co przyniesie przyszłość, zobaczymy i przekonamy się.

Marzenie o własnym mieszkaniu

Propozycja rządu nie powinna zaskakiwać – jest skierowana do rodzin, które nie mogą pozwolić sobie aktualnie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, gdy problemem jest brak kapitału na wkład własny.

Czy program okaże się sukcesem? Czy budżet państwa poradzi sobie z jego płynną obsługą? Jakie warunki dodatkowe będą musieli spełnić beneficjenci? Pytań nie brakuje, ponieważ temat jest palący, a szczegółów brakuje. Polacy masowo wnioskują o kredyty hipoteczne, choć ceny mieszkań wciąż rosną.

Reklama

Jeśli natomiast masz przed sobą wizję remontu, potrzebujesz gotówki do uzupełnienia wkładu własnego lub na spłatę obecnych zobowiązań – sprawdź, na jakich warunkach są udzielane pożyczki ratalne. Ich aktualny ranking znajdziesz pod adresem https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/.

Reklama
Reklama
Reklama