Mając 81 lat nauczyła się programować i napisała grę, która stała się hitem. Kim jest Masako Wakamiya
Masako Wakamiya to 84-letnia Japonka, która dokonała czegoś, co dla wielu o wiele młodszych osób zdaje się być zupełną abstrakcją. Seniorka nauczyła się programować i mając 81 lat wypuściła na rynek swoją pierwszą grę!
Masako Wakamiya: kim jest uzdolniona seniorka?
Masako Wakamiya wspomina, że wszystko zaczęło się, kiedy zbliżająca się emerytura, stopniowo napawała ją coraz większym przerażeniem. 60-letnia wówczas kobieta, którą wciąż rozpierała energia, musiała skonfrontować się z wizją samotnej opieki nad 90-letnią matką i odcięciem od świata. Podczas swojego wystąpienia na TEDx Talks, opowiedziała o tym, jak pewnego dnia wszystko się zmieniło.
Dla kobiety, która nigdy długo nie przebywała w domu, ta myśl była przygnębiająca. Ale pewnego dnia wzięłam do ręki gazetę, w której przeczytałam: „mając komputer, możesz rozmawiać z ludźmi bez wychodzenia z domu”. I wtedy zrozumiałam: o to chodzi! Pod wpływem impulsu kupiłam swój pierwszy komputer, a ten prosty zakup całkowicie odmienił drugą część mojego życia.
To jednak był dopiero początek wyzwań. Masako Wakamiya poświęciła trzy miesiące, aby skonfigurować urządzenie i przygotować je do codziennego użytkowania. Wspomina, że aż krzyknęła z radości, kiedy w końcu udało jej się to osiągnąć. W rozmowie z Great Big Story wspomina, że od tamtej pory zmienił się jej sposób komunikacji ze światem.
Odkąd rozmawiam z ludźmi za pośrednictwem Internetu, doceniam jak wspaniale jest kontaktować się z osobami z drugiego krańca świata. Taki sposób komunikacji uskrzydla.
Masako Wakamiya i Excel Art
Na początek kobieta dołączyła do internetowego klubu seniora i zaczęła poznawać nowe osoby. Gdy w wieku 100 lat odeszła matka Masako, ta postanowiła zaangażować się w wolontariat i pomagać innym starszym osobom. Jeden ze sposobów, na który się zdecydowała, jest jednak wyjątkowy! Masako Wakamiya zauważyła, że na rynku nie ma żadnych ciekawych materiałów do nauki obsługi programów komputerowych.
Co myślisz o materiałach do nauki Excela? Same liczby. Nuda. Prawda? Pomyślałam więc, że skoro nie ma interesujących materiałów do nauki, sama jej stworzę.
Tak też zrobiła. Seniorka jest jedną z prekursorek tak zwanej Excel Art., czyli sztuki powstającej w Excelu. Postanowiła wyjaśniać działanie programu za pomocą graficznych wzorów tworzonych z tabel, które następnie można nadrukować na tradycyjny japoński wachlarz – uchiwa. Nie jest to jedyny przykład działalności Masako, w którym stara się ona łączyć japońską tradycję z nowoczesnością.
Screen z filmu "Masako Wakamiya | TEDxTokyo"
Masako Wakamiya wypuszcza swoją pierwszą grę
Swoją pierwszą grę wypuściła na rynek mając 81-lat. Gdy z wiekiem jej pasja do komputerów zaczęła rosnąć, postanowiła zaprojektować aplikację z myślą o osobach, które nie mają równych szans w większości gier – seniorach. Masako opracowała projekt, z którym udała się do prezesa jednego ze studiów gier w Prefekturze Miyagi. Propozycja, którą usłyszała, ogromnie ją jednak zaskoczyła. Zaproponowano jej, by sama napisała swoją grę.
Czy oznacza to, że seniorka była już wtedy doświadczoną programistką? Absolutnie nie, wszystkiego nauczyła się od podstaw, specjalnie na potrzeby powstającej gry. Swoim doświadczeniem wsparł ją sam wspomniany prezes, który udzielał Masako lekcji za pomocą Skype’a. W końcu się udało. W 2017 roku gra została zamieszczona a AppStore. Otrzymała 5 gwiazdek i została pobrana ponad 100 000 razy!
Screen z filmu "Masako Wakamiya | TEDxTokyo"
Jednocześnie, Masako po raz kolejny złożyła ukłon w stronę japońskich tradycji. Jej gra, która nosi nazwę Hinadan, nawiązuje do obchodzonego 3 marca święta dziewczynek. Polega na ułożeniu w odpowiedniej kolejności lalek w tradycyjnych japońskich strojach, co jest zabawą, którą praktykuje się w czasie odchodów.