Kremy BB i CC – czym się różnią i jak je stosować?
Nic nie wyrównuje cery lepiej niż dobrze dobrany podkład. Jednak stosowanie go na co dzień może być uciążliwe i niekoniecznie dobre dla naszej skóry. Alternatywą dla osób, które szukają złotego środka mogą być kremy BB i CC, czyli produkty wyrównujące koloryt skóry i ją pielęgnujące. Czym się różnią kremy BB od CC?
- PROMOCJA
Kremy BB – czym się charakteryzują i kiedy warto je stosować?
Nazwa „BB” to skrót od „Beauty Balm” lub „Belmish Balm”, czyli z języka angielskiego – balsamu upiększającego lub ukrywającego niedoskonałości. Łączy on w sobie funkcje kremu pielęgnacyjnego z podkładem do twarzy. Nie jest to jednak po prostu połączenie tych dwóch kosmetyków. W przeciwieństwie do podkładu krem BB jest lekki i bardzo łagodny dla cery, a przy okazji głęboko ją nawilża i odżywia. Dbanie o skórę bez zapychania porów jest jego podstawowym zadaniem, podczas gdy rozświetlenie albo wyrównanie koloru czy nierówności cery to efekt dodatkowy.
Jak kremy BB odżywiają czy nawilżają skórę? Tak samo, jak inne kremy, czyli bardzo różnorodnie. Mogą one być:
• dedykowane cerze z konkretnym problemem,
• wzbogacone o bardzo różne składniki aktywne.
Ich działanie może być głównie nawilżające, a może być np. odmładzające, antybakteryjne czy odżywiające poszarzałą i odwodnioną skórę. Warto przejrzeć ofertę kremów BB z Hebe, wśród których znajdziemy produkty odpowiadające na różne potrzeby cery.
Oprócz tego kremy BB zawierają filtry UV, dzięki czemu, gdy są stosowane na co dzień, dodatkowo chronią cerę przed starzeniem i innymi niekorzystnymi skutkami wystawienia jej na działanie promieni UV.
Warto jednak pamiętać, że kremy BB mają działanie jedynie delikatnie kryjące. Dlatego nie sprawdzą się zbyt dobrze w przypadku cery z trądzikiem, wyraźnymi bliznami czy silnymi przebarwieniami – po prostu ich nie zakryją. Jednak do codziennego, delikatnego makijażu są idealnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku cery, która nie jest mocno problematyczna.
Krem BB a CC – czym się różnią?
CC to skrót od „Color Control Cream” albo „Color Correction Cream”, czyli krem kontrolujący lub korygujący kolor. Zasada jego działania jest bardzo podobna, jak kremu BB, ale charakteryzuje się mocniejszym działaniem upiększającym. Jest więc produktem plasującym się pomiędzy kremami BB a klasycznym podkładem.
Krem CC zawiera więcej pigmentu od kremu BB i ma działanie nie tylko korygujące koloryt cery, ale też rozświetlające. Jest nieco cięższy, ale nadal lżejszy od podkładu. Sprawia, że skóra wygląda na zdrowszą, a makijaż nadal wygląda bardzo naturalnie i świeżo. Świetnie sprawdzi się również latem w czasie upałów, gdy ciężkie fluidy są niepraktyczne, a niekiedy wręcz spływają z twarzy.
Kiedy wybrać krem BB, a kiedy CC?
Produkty te są do siebie dość podobne, ale jednak warto dobrać produkt idealny dla swojej cery. Jeśli nie wiemy, na który z kremów się zdecydować – BB czy CC – najlepiej zadać sobie pytanie, czy bardziej zależy nam na tuszowaniu niedoskonałości, czy też na pielęgnacji.
Kremy BB są polecane, gdy:
• podkłady wysuszają naszą cerę,
• nasza cera nie jest problematyczna,
• na skórze naszej twarzy brak silniejszych przebarwień, śladów po trądziku czy mocnych cieni pod oczami,
• chcemy delikatnie rozświetlić cerę (tu sprawdzi się np. rozświetlająco-nawilżający krem BB Bourjois).
Kremy CC sprawdzą się, gdy:
• podkłady wysuszają naszą cerę,
• zależy nam na tuszowaniu niedoskonałości,
• mamy skórę trądzikową lub z przebarwieniami,
• chcemy wyraźnie wyrównać i rozświetlić cerę.
W przypadku osób z niezbyt mocno problematyczną cerą niezłym rozwiązaniem może być też stosowanie kremów BB i CC zamiennie. Na przykład delikatnego i pielęgnującego kremu BB można używać zamiast codziennego kremu do twarzy na dzień, natomiast po krem CC możemy sięgać w te dni, w które mamy zaplanowane spotkania biznesowe bądź towarzyskie.
Z kolei na wielkie wyjścia najlepszym wyjściem będzie podkład, który najlepiej zatuszuje wszelkie niedoskonałości naszej skóry. Jednak posiadając kremy BB i CC, po podkład możemy sięgać jedynie od czasu do czasu i w ten sposób zadbać o zdrowie swojej cery.
Ciekawostką jest, że na rynku pojawiły się również kremy DD („Dynamic Do All”, czyli działające na wielu płaszczyznach, albo „Disguise” i „Diminish”, czyli maskujące i zmniejszające widoczność zmarszczek) – kolejne z „alfabetycznej” serii. Przeznaczone są one w szczególności dla skóry dojrzałej. Oprócz właściwości podobnych do swoich poprzedników – pielęgnacji skóry i delikatnego krycia – w składzie zawierają również substancje aktywne przeciwdziałające procesom starzenia, spłycające zmarszczki i dodające skórze jędrności.
Jak używać kremu CC?
Kremy CC nawilżają i odżywiają skórę, a dodatkowo ujednolicają jej kolor. Osoby o cerze tłustej mogą wybrać wariant matujący, natomiast gdy nasza cera jest szara i zmęczona albo w przypadku cery dojrzałej – lepiej sprawdzi się rozświetlający krem CC. Specjalistyczne kremy CC mogą też wspomagać walkę z trądzikiem czy pękającymi naczynkami, działać kojąco czy przeciwzapalnie. Powinniśmy dobrać odpowiedni kolor kremu CC do swojej cery – podobnie, jak w przypadku podkładu, krem CC może być za jasny lub za ciemny, a może mieć też niepasujący odcień, np. zbyt różowy lub zbyt żółty.
Jak nakładać krem CC?
• dokładnie oczyszczamy cerę, zmywamy resztki makijażu,
• tonizujemy skórę,
• opcjonalnie:
• nakładamy krem pielęgnacyjny,
• gdy pierwszy krem się wchłonie,
• nakładamy krem CC.
Krem CC można nakładać tak, jak zwykły podkład – palcami, pędzlem albo specjalną gąbeczką do makijażu. Dłonie powinny być suche, a jeśli zdecydujemy się na pędzelek lub gąbeczkę – warto je delikatnie zwilżyć. Ważne, by produktu nie rozsmarowywać na skórze, a jedynie delikatnie wklepać. W przeciwnym razie na skórze mogą się pojawić nieładne smugi.
Ile warstw kremu CC nakładać?
W przypadku kremu CC możemy nałożyć jego dwie warstwy. Powinniśmy jednak najpierw odczekać, aż pierwsza warstwa się wchłonie i wyschnie – i dopiero wówczas ocenić, czy efekt jest wystarczający, czy też nie i konieczna jest grubsza warstwa kosmetyku.
Krem CC a demakijaż
Krem CC to nie jest zwykły krem do twarzy, dlatego po jego zastosowaniu musimy pamiętać o wieczornym dokładnym demakijażu przy pomocy dedykowanego do tego celu kosmetyku: mleczka, dwufazowego płynu lub płynu micelarnego. Ważne jest, by zmywać krem podobnie jak podkład – aż do momentu, gdy wacik po przetarciu twarzy będzie całkiem czysty, najlepiej ruchem od dołu do góry. Następnie postępujemy tak samo, jak po zmyciu każdego innego makijażu – myjemy twarz żelem lub pianką do twarzy, tonizujemy skórę i nakładamy zwykły (nie korygujący) krem do twarzy.
Różne zastosowania kremu CC
Warto wiedzieć, że kremu CC możemy używać na kilka różnych sposobów. O ile najczęstszym sposobem jest nałożenie go na twarz zamiast podkładu, o tyle niektórzy stosują go jako bazę pod podkład lub zamiast korektora – punktowo, np. aby ukryć cienie pod oczami.
Kremy BB i CC – jakie powinny mieć filtry UV?
Wybór kremu lub podkładu z filtrem SPF to konieczność, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Skóra twarzy jest delikatna, a promienie UV mają na nią silny wpływ. Nie tylko powodują szybsze starzenie się skóry – przesuszenie, utratę jędrności i występowanie zmarszczek – ale i mogą ją uszkadzać lub wywoływać powstawanie nieestetycznych przebarwień.
Jak dobrać odpowiedni filtr? Musimy brać pod uwagę wartość SPF, czyli stopień mocy filtra. Oznacza on, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu bez wystąpienia oparzeń słonecznych. Czyli np. gdy zastosujemy krem BB z filtrem SPF20, a mamy cerę jasną i bardzo wrażliwą na słońce, która już po 10 minutach miałaby oparzenia, to po zastosowaniu kremu z filtrem SPF20 możemy bezpiecznie wystawiać skórę na słońce dwudziestokrotnie dłużej, czyli 200 minut. Z tego wynika, że po około 3,5 h powinniśmy posmarować skórę ponownie.
Jeśli nie chcemy używać pod makijaż zwykłych kremów z filtrem w obawie, że skóra stanie się lepka lub błyszcząca albo zwarzy się podkład, idealnym rozwiązaniem będzie krem BB lub CC z odpowiednim filtrem. Jeśli nie będziemy prawie wcale przebywać na słońcu, to z powodzeniem może nam wystarczyć filtr SPF10, 15 lub 20. Osoby szukającego mocniejszego filtra mogą wybrać SPF30, ale na rynku dostępne są nawet kremy z mocnym filtrem SPF50 i więcej (np. krem BB Skin 79). Jeśli dobierzemy krem BB lub CC z filtrem odpowiednio dobranym do potrzeb naszej skóry, to nie będzie potrzeby, by dodatkowo używać kremu przeciwsłonecznego.
1 z 3
Hebe
2 z 3
Hebe
3 z 3
Hebe