Reklama

Planujesz kupić mieszkanie, dom a może potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na budowę domu? Kredyt hipoteczny jest odpowiedzią na Twoje potrzeby. Zanim złożysz wniosek, sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, żeby go dostać. Dzięki temu zwiększą się Twoje szanse na spełnienie marzenia o własnych czterech kątach.

Reklama

Zdolność kredytowa

Jednym z najważniejszych parametrów, który decyduje o pozytywnej decyzji banku, jest zdolność kredytowa. Bank pod lupę bierze przychody i wydatki, np. czynsz czy rachunki za media. Oprócz tego sprawdza też zadłużenia w innych bankach, np. pożyczki, zakupy na raty czy zadłużenia na kartach kredytowych. Do zbadania zdolności kredytowej potrzebny jest również rodzaj umowy o pracę i informacja o kupowanej nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredyty hipotecznego.

Zdolność kredytową można obecnie sprawdzić nawet bez wychodzenia z domu. Na przykład na stronie mBanku z pomocą symulacji kredytu hipotecznego (więcej informacji na stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/kredyty/kredyty-hipoteczne/chce-kredyt-hipoteczny/).

Historia kredytowa

Historia kredytowa to kolejny czynnik, który wpływa na decyzję banku w sprawie przyznania kredytu hipotecznego. W raporcie BIK, do którego dostęp ma każdy, można sprawdzić historię kredytową, w skład której wchodzi, np. terminowe lub nieterminowe spłacanie zadłużenia w instytucjach finansowych. Dobrym sposobem na zbudowanie pozytywnej i wiarygodnej historii kredytowej jest np. zakup na raty i comiesięczne spłacanie należności na czas.

Wiek kredytobiorcy

Wiek kredytobiorcy to czynnik, który wszystkie banki biorą pod uwagę podczas przyznawania kredytu hipotecznego. W związku z tym, że kredyt hipoteczny przyznawany jest zazwyczaj na okres 20-30 lat, dla banku ważne jest, aby kredytobiorca był w wieku, który umożliwi mu spokojną spłatę kredytu, w wyznaczonym okresie kredytowania – np. w mBanku wiek kredytobiorcy i okresu kredytowania łącznie nie może przekraczać 67 lat.

Wkład własny

20% wartości nieruchomości to obecnie najczęściej wymagana stawka wkładu własnego, która umożliwia otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie kredytu hipotecznego. Nie oznacza to jednak, że brak wspomnianych 20% przekreśla szansę na kredyt. W mBanku wkład własny wynosi minimum 10%.

Reklama

Wysokość raty

Wpływ na przyznanie pozytywnej decyzji banku ma również wysokość raty. Nie może ona stanowić dużego udziału w miesięcznych dochodach. Ważne jest, aby pozostał odpowiedni bufor dochodowy na wypadek zmiany sytuacji finansowej. Przy wyborze wysokości raty warto wziąć pod uwagę także zmieniające się stopy procentowe. Pod tym względem przede wszystkim należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Reklama
Reklama
Reklama