68-latka jako pierwsza kobieta dotarła do najdalszych głębin Rowu Mariańskiego
Dr Kathryn Sullivan, astronautka, geolożka i oceanografka, jako pierwsza dotarła do najgłębszego, zbadanego jak dotąd, miejsca Rowu Mariańskiego. Tym samym połączyła dwa "krańce świata", bo ponad 30 lat temu odbyła pozaziemski spacer przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
- Redakcja
Kathy Sullivan: 68-letnia Amerykanka zanurkowała wgłąb Rowu Mariańskiego
Dr Kathryn Sullivan to była astronautka i geolożka NASA, która w niedzielę zanurkowała do najgłębiej położonego miejsca w Rowie Mariańskim - Głębi Challengera. Jest pierwszą kobietą w historii, której się to udało. Łącznie, do najgłębszego zbadanego miejsca na Ziemi dotarło zaledwie 8 osób.
Do miejsca położonego 11 kilometrów pod powierzchnią oceanu Kathryn, wraz z pilotem wyprawy, Victorem Vescovo, dotarli w kapsule DSV Limiting Factor (LF). Po wypłynięciu na powierzchnię, załoga odbyła rozmowę telefoniczną z astronautami, przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwszy raz, kiedy dwa "krańce świata" zostały połączone przez jedną osobę. Wyprawa wgłąb Ziemi odbyła się w ramach projektu badawczego EYOS Expeditions. Jej lider, Rob McCallum, tak podkreśla wyjątkowość sytuacji:
To najbardziej ekskluzywny cel na Ziemi. Więcej osób przebywało na Księżycu niż na dnie oceanu(...) Zadziwiające było nawiązanie rozmowy między dwoma „statkami kosmicznymi” – jednym działającym jako platforma do badań w kosmosie, drugim pojazdem eksploracyjnym „przestrzeni wewnętrznej”. Dwie grupy ludzi używają najnowocześniejszych technologii do odkrywania zewnętrznych krańców naszego świata.
Kathy Sullivan: pierwsza kobieta, która odbyła spacer kosmiczny
68-letnia Amerykanka Kathy Sullivan to również pierwsza kobieta, która odbyła kosmiczny spacer na stacji ISS. Wydarzenie miało miejsce w 1984 roku, łącznie Kathryn wzięła udział w trzech misjach kosmicznych. Dr Kathy wyznała, że eksploracja zarówno dna oceanu, jak i przestrzeni pozaziemskiej było dla niej niesamowitym przeżyciem:
Jako oceanografka i astronautka mogłam podziwiać „księżycowy krajobraz” Głebi Challengera, a później porównać obserwacje, wrażenia i doświadczeniami z kolegami z ISS, to był wyjątkowy dzień.